Strana 9 od 9 PrvaPrva ... 456789
Rezultati 97 do 108 od 108

Tema: Grejanje automobila

Re: Grejanje automobila

Nema teorije da se nesto ovako desi, ako je sa motorom sve u redu! Ovo je ocito rezirano na motoru u katastrofalnom stanju, bez dovoljno ulja ili na drugi nacin onemoguceno podmazivanje.

Ove zime vise puta sam zagrevao motor megana 1.9 dci po 15-20 i vise minuta na praznom hodu na 800 rpm. A aveo 1.2 S (benzin+LPG) radio mi je u mestu 10 h jer se sam zakljucao dok sam skoknuo po hleb u pekaru, o cemu sam pisao u drugoj temi.

Kako cete postupiti u slucaju da vam motor prokuva u voznji? Ja sam ucio, da ga treba ostaviti da radi u praznom hodu i po potrebi dopuniti sistem hladjenja rashladnom tecnoscu, a nikako ugasiti, da se polako ohladi. Ukoliko ventilator hladnjaka ne radi, pokusati da se ukljuci. I ukljuciti grejanje.

Stetno je startovanje i duzi rad benzinskih motora pod saugom, jer bogatija smesa ispira cilindre, ali je i to upitno. Koliko puta sam zaboravio da iskljucim saug i vozio tako satima. Ne kazem da nije stetno, ali u kolikoj meri ne znam.

I na kraju, cini mi se, da na spotu, nije bas puno ulja izbaceno. O samom spotu moglo bi se jos dosta diskutovati, kao zasto nije prikazan obrtomer, termometar i slicno, a ocito je, da je postignut ocekivani rezultat testa, tj. havarija.

Član od
    06.09.2010
    Garaža
    Toyota Corolla D4D

Ove zime vise puta sam zagrevao motor megana 1.9 dci po 15-20 i vise minuta na praznom hodu na 800 rpm. A aveo 1.2 S (benzin+LPG) radio mi je u mestu 10 h jer se sam zakljucao dok sam skoknuo po hleb u pekaru, o cemu sam pisao u drugoj temi.
    I nema nikakvih dokaza da to nije stetno po motor, dok su me Boost i ostali provereni clanovi, u raznim temama, razumnim pisanijama i argumentima, ubedili da je stetno. Takodje, u dosta uputstava o automobilima, koje posedujem u PDF-u, pise da je stetno, i fabrike ne preporucuju zagrevanje u mestu.
    I na kraju, jako bitno: kako ljudi mislite, da na -15, zagrejete auto u mestu, da pocne da duva toplo, mislim, koliko treba cekati? (mislim na automobile bez Vebasta isl.)
    Long Live CBC!!!

Prije ce podici temperaturu u garazi (ili na otvorenom u mestu) za dva-tri minuta pri 2000 rpm nego u voznji za isto vreme i istim obrtajima! Jer prirodna cirkulacija deluje kao da je ukljucen ventilator. Za to vreme ne ukljucivati grejanje.

Preporucuje se, da se to radi u voznji, jer se istovremeno zagreva i ulje u menjacu i diferencijalu, sto nije slucaj dok vozilo stoji u mestu. U prilog tome ide i ekonomska racunica, jer zasto bi terali motor da vise trosi povecanjem obrataja, kad se za to vreme moze preci 2-3 km u gradu.

Član od
    24.10.2004
    Garaža
    FIAT
    Unosi bloga
    4

Šta će ova tema ovde???

Ima mali začkoljak, da bi vozio 2000 obrtaja treba znatno više energije nego kad radi u mestu na 2000 obrtaja. Pošto je to toplotna mašina gde veći deo ide na beskorisne stvari pa i zagrevanje okoline shodno tome pre će se ugrejati u vožnji nego kad stoji.
    Ovde se piše nešto pametno, samo ne znam šta...

https.autogas.rs

Dobro jutro, Majstore!

Da li sam dobro shvatio(la), da ce potrosnja biti veca u voznji pri istim obrtajima i tko to odredjuje? Na koji nacin kompjuter ubrizgava vise goriva? Mislim da kapiram, ali ne skodi objasnjenje.

Pa u pitanju je elementarno poznavanje principa rada EFI motora.
    The difference between men and boys is the price of their toys

Hvala! Setila sam se, to je full (ili mozda fuel) injection, ali ne znam kako to funkcionise u ovom slucaju?

Mislim: garaza, spoljasnja temperatura -15, strujanje vazduha u voznji, obrtaji, potrosnja goriva i ... Za laika suvise komplikovano!

Član od
    24.10.2004
    Garaža
    FIAT
    Unosi bloga
    4

Ujratko princip. Bitan je prirast i opadanje temperature, -15 prirast temperature na leru +1 po minuti. Isto to na opterećenju u vožnji je +3 uz minimalno hladjenje od "strujanja vetra" pošto je termostat zatvoren a to je bitno za priču o prirastu temperature.
    Zašto je +3 u vožnji, jednostavno da bi motor radio na leru treba mu energije koliko da savlada sopstvene otpore trenja i eventualno otpor gustog ulja, da bi auto išao treba znatno više energije da pokrene 1.5 tona na odredjenu brzinu.

Brojke su proizvoljnje i date su samo radi primera. pravo objašnjnje zahteva mnogo više teorije i pisanja ali mislim da je ovo dovoljno da se razume.
    Ovde se piše nešto pametno, samo ne znam šta...

https.autogas.rs

Odg: Re: Grejanje automobila

Uglavnom upalim i krenem sa voznjom,toliko o grejanju motora.Ali vidim spomenulo se i zamagljivanje i prednje staklo,novine i druge cake.Evo kako sam ja zasluzio pivo svaki put kada me sretnu moji prijatelji lovci koji voze Ladu Nivu secate li se folksvagenove Bube i kakvo grejanje ima (vazdusno) . E,uzeo sam dva komada tih cevi od auspuha bube ( rebraste ) namontirao odmah na gusanu izduvnu granu od Lade ,malo pleha okolo jedan ventilator i sada i na -50 imaju odmrznuto staklo i toplu kabinu . . .posle samo pola minuta rada motora

Član od
    06.09.2010
    Garaža
    Toyota Corolla D4D

Ovo je vrlo zanimljivo, ali kako iskljucujes, to dodatno grejanje, leti?
    Long Live CBC!!!

Pa ne pustas ventilator i stavis neku krpu u cjev koja ide unutra . . .
    PS. Kada ''uhvatim'' tu Nivi slikacu,a i motor je menjan.sada je gura BMW 318i
    Izmenio/la Yugo45; 25.03.2012 u 20:03.

Član od
    27.10.2005
    Garaža
    ваз 21214-20

Odg: Grejanje automobila

zato i nema grejanje....standard greje kad je sitem ispravan da topi djon na cipelama ...
    prva, druga,kuplung,treća- ruski ti je menjač sila...

Strana 9 od 9 PrvaPrva ... 456789

Slične teme

1. Dug za grejanje
    Od alexa05 u forumu WasteGate (odušak)
    Odgovora: 2
    Posl. poruka: 24.11.2010, 18:21
  2. grejanje
    Od ninsaki u forumu Skandinavija
    Odgovora: 16
    Posl. poruka: 07.10.2010, 15:07
  3. grejanje
    Od nemanja_zivic u forumu Opšte diskusije o automobilima