Strana 103 od 114 PrvaPrva ... 353939899100101102103104105106107108113 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1.225 do 1.236 od 1361

Tema: Kolika vam je potrošnja plina

Član od
    04.11.2009
    Unosi bloga
    14
    Citirati Originalno postavljeno od Duke Pogledati poruku
    @ expendable
    Za Aleko ne znam, ali moj dobar drugar je pre 15-ak godina imao DVE Samare. Prešle su, KOD NJEGA, bar po 200 hiljada km. Trošile su oko sedam,osam litara benzina, verovao, ne verovao. Tad se sipalo iz flaša, pa je utoliko bilo lakše pratiti potrošnju, gledala se svaka kap.
    Ma za benzin nema problema, tu je to negde.
    Samara sigurno manje troši od Aleka i to je sigurno. Nju sam više pomenuo kao "kolateralnu štetu" (starije lade već to ne mogu), mada ostaje da sa venturi TNG-om mora da potroši malo više (9 do 10 litara) ako je sve dobro podešeno. Eventualno kad se malo "zavrne" može da bude 8 litara na otvorenom.
    Inače i ja iz bliže okoline imam dobre informacije za Samaru. Uz neznatan gubitak performansi uspeva da troši TNG-a negde kao kec (7,5-8 na otvorenom, 9 Auto Put, 10-12 grad). Ipak pri dobroj podešenosti to je nekih litar više.
    Aleko nema šanse da troši samo toliko mada i on nije isto što i stari moskviči. Ipak, 10 do 15 je nešto što je normalno (osim po sistemu koji je opisao Legenda).
    Doduše i tu postoji verzija 1.5 (najpopularnija) i 1.6 (ređe) ali priča je slična.
    Koliko mi je poznato, potrošnja benzina je od 7,5 (otvoreni put, peti stepen prenosa, max. do 100km/h) do 12 (grad, zimi). Neminovno je tu dodati (još bar) 20% ipak se ne ugrađuje sekvent.

I na kraju krajeva:
    i Aleko (a naročito Samara) su možda trošili i litar (benzina) manje kada su bili glanc novi (početkom devedesetih), sada kada su to punoletni automobili moraju i malo više.
    Zato sam 100% siguran da ni Samara (a još manje Aleko) ne mogu PROSEČNO da troše 8 litara tNG-a. Možda samo u specifičnim uslovima (Aleko nizbrdo).
    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

Fiat punto klasik 1.2 8 ventila prosečna potrošnja na 20.863 km je 7.40l/100km (6.71l/100km TNG + 0.69l/100km BMB95). 2/3 pređene kilometraže je gradska vožnja (Bgd)

Član od
    07.03.2011
    Garaža
    Kappa 2.0 20v
    Lancia Kappa 2.0 20v 114kw
    lambda landi uredjaj, 15-15.5 grad cisto
    metoda vozim dok se ne ugasi pa ga pojim

Član od
    04.11.2009
    Unosi bloga
    14
    Citirati Originalno postavljeno od dekiv68 Pogledati poruku
    Fiat punto klasik 1.2 8 ventila prosečna potrošnja na 20.863 km je 7.40l/100km (6.71l/100km TNG + 0.69l/100km BMB95). 2/3 pređene kilometraže je gradska vožnja (Bgd)
    Nisam hteo odmah ali ne mogu da odolim ni sad:
    Ovo je prava PROSEČNA potrošnja goriva - na 20 hiljada km. Mislim da bi se (čak) i Chubbs složio
    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    , evo izvoda iz dela evidencije za period 126.438km - 191.956km

utroseno je 10266.42 litra gasa za period 126.438km maja 2006. do 191.956km 30.06.2011.godine
    sto je 65.518km
    ili 15.67 litara LPG/100km prosecno

za isti period trajanja za predjenih 65.518km potroseno je ukupno 939.65 litara benzina
    ili u proseku 1.434 lit/100km

imam i evidenciju broja radnih sati motora na LPG i radnih sati na benzinu, hvala Stag 300 (LPG) ECU programerima

2300ccm turbo automatik volvo 945
    Izmenio/la sw.brick; 13.09.2011 u 22:46.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    04.11.2009
    Unosi bloga
    14
    @sw.brick:
    "imam i evidenciju broja radnih sati motora na LPG i radnih sati na benzinu, hvala Stag 300 (LPG) ECU programerima."

Stara dobra akvizicija podataka. Iskoristite to.
    Možete i ulje da menjate na radne sate motora (kao kod traktora, doduše, što naravno ne znači da vam je avatar traktor nego da je to idealna mera).
    Za vaš motor otprilike 200-250 radnih sati. Zbog TNG-a eventualno do 300. I ne gledajte kilometar-sat!

Mali off, ali kad smo već kod detaljnih informacija ... zašto ih ne iskoristiti.

Član od
    30.09.2004
    Citirati Originalno postavljeno od sw.brick Pogledati poruku
    za isti period trajanja za predjenih 65.518km potroseno je ukupno 939.65 litara benzina
    ili u proseku 1.434 lit/100km
    Po tvojim brojkama imas dosta kilometraze po gradu ili dosta startova motora u toku dana? Na kojoj temp ti je podeseno da prebacuje na plin? Da je vise otvorenog puta prosecna potrosnja bi bila manja i plina i benzina. Jel tako? Ako je ovo slucaj zar ti se onda ne isplati da imas manji auto za voznju po gradu?
    Lancia Kappa 2.0 20v

Član od
    30.09.2004
    Citirati Originalno postavljeno od Integralac Pogledati poruku
    Lancia Kappa 2.0 20v 114kw
    lambda landi uredjaj, 15-15.5 grad cisto
    metoda vozim dok se ne ugasi pa ga pojim
    To je to. Kod mene sa sekventom je 13-14 litara u BG. Isto Lancia isto 114kw. Mada kad uletim u guzvu po gradu gde je sve kreni-stani zna da ode i na 17, zato gledam da izbegnem kretanje u kriticnim satima. Na otvorenom mi je uvek zakucana potrosnja na 10litara i to vec godinama unazad.
    Lancia Kappa 2.0 20v

Član od
    07.03.2011
    Garaža
    Kappa 2.0 20v
    i meni je 10 otvoreno, do 130-140
    mislim da bi gradsku mogao da smanjim iako nije sekvent ali jos uvek ne nadjoh
    majstora ovde koji ima uredjaj da mi nasteluje, sa 14 bi bio extra zadovoljan

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    Citirati Originalno postavljeno od Srdjan Pogledati poruku
    Po tvojim brojkama imas dosta kilometraze po gradu ili dosta startova motora u toku dana? Na kojoj temp ti je podeseno da prebacuje na plin? Da je vise otvorenog puta prosecna potrosnja bi bila manja i plina i benzina. Jel tako? Ako je ovo slucaj zar ti se onda ne isplati da imas manji auto za voznju po gradu?
    Da, ima kreni-stani-cekaj,stani-cekaj-kreni itd gradskog ritma. Kada je guzva sto nije tako retko prosecna brzina kretanja je oko 9km/h do 20tak km/h. Svako kocenje i zaustavljanje je prakticno bacanje goriva,bilo kog.

Sada je podeseno na 44C, bilo je ranijih godina na 30C a jedno krace vreme sam isprobavao i sa 61C. Od sada cu imati letnji LPG program i mapu ubrizgavanja i posebnu zimsku mapu/ program.

Uvidom u tehnicku dokumentaciju saznao sam da ECU paljenja- varnice ima jedan rezim rada do 60C a sasvim drugi 0d 61C.
    U prvom rezimu dok je faza zagrevanja motora ima znatno kasnjenje varnice da bi se sto brze zagrejao katalizator (ekologija) a sto povecava potrosnju. Na 61C aktivira se upravljanje EGR ventilom preko ECU i vakum kontrolera a onda takodje dolazi do povecanja potrosnje goriva.

Zatim ECU paljenja namerno zakasnjava paljenje pri ulasku u ler (sa padom obrtaja motora) da bi smanjio pritisak sagorevanja na klipu a radi povecanja komfora putnika tj smanjenja neugodnih vibracija motora i lepseg (tecnijeg) rada automatika- opet povecava ta strategija paljenja potrosnju goriva.

Sve u svemu motor je podesene za komfornu vangradsku voznju i u gradskim uslovima je neefikasan sa upotrebom goriva.

Da, razmisljao sam o nekom drugom vozilu za gradske potrebe, vec sam zadnjih 4-5 meseci gledao jedno 5-6 modela, jedno 50tak komada i uglavnom tokom probne voznje jako je tesko navici se na "specificnosti" kao sto su:

- spolja mali auto oko 3.5-3.8m na papiru a u praksi ogroman auto koji zahteva blizu 5 metara prostora za voznju i parkiranje usled problema sa prednjim tockovima i upravljacem koji se ne mogu okrenuti u stranu pa auti uglavnom mogu da idu pravo i tek blago skretanje sa putanje. Jako je mali broj tih nazovi gradksih automobila kojima treba do 9,0- 9,3 metra prostora za puni okret.

- polozaj u sedistu je obicno klaustrofobican, u smislu da se sedi prakticno na vratima a da ne pricam da u prostoru oko ramena deluje sve jako skuceno.
    - preglednost pri voznji u rikverc/ parkiranje je obicno losa do jako losa (da ne kazem katastorfalna) i uopste se ne vide gabariti vozila iz vozackog sedista a meni je potpuno glupo da treba da izadjem iz vozila da bih video da li iza branika im 4cm ili 9 cm prostora do prepreke.
    - ono sto sam probao ima slabasne sistema HVAC (grejanje, hladjenje, ventilacija) i treba im citava vecnost da leti ohlade kabinu.
    Ja vrlo cesto imam kratke relacije i zahtev je da klima sa 55C unutra vazduha ohladni na 25C za najvise 3-4 minuta/

- potrosnja goriva, prema tvrdnjama vlasnika a i prema statistikama se u najboljem slucaju krece od 8-10 litara po gradu. kada stavim na papir to je nekih 30tak evra mesecno razlike u ceni potrosnje u odnosuo na sadasnje stanje. Kada uracunam fiksne troskove poput registracije, nuznih guma, zamene ulja i uglavnom kod vecine tih gradskih auta skupog/ cestog obaveznog odrzavanja ukupna razlika mi se svede na 10tak evra mesecno razlike.

- da ne pominjem da je kod nas jako jako tesko naci mali gradski automobil koji ima automatik menjac (bilo koje podvrste) a to je prosto postala nuznost u gradskoj kreni stani voznji

Gledao sam Reno, Pezo, Smart, Daewoo, Fiat, Lancia,Merccedes,Nissan, Opel i ne secam se vise koji i jedino Smart i Daewoo imaju po jedan model koji bi mogao da se uklopi u zahtev da je korektan za parkiranje (manje od 9,5m kruga okretanja), pregledan,

Ponuda tih modela je skromna, uglavnom ono sto sam gledao skoro pa izraubovano i nije daleko do otpada. Kilometraza reda 60.000- 130.000km se jako vidi na tim malim gradskim automobilima.
    Meni ne smeta ni ako nije 100% ispravan tj kao novi jer mi treba kao drugi rezervni auto ali kod nas je ponuda, hm cudnovata.
    Ima udaranih uvezenih auta a trazi se cena maltene kao da je u stanju iz radnje.

sve u svemu, stanje na trzistu je da se trazi mnogo para za prilicno skromno opremljene, prilicno izraubovane primerke i bez poznate istorije.

Da ne pricam da sam u oko 30% slucajeva naisao na placevima na ocigledno neispravne primerke za koje prodavci pokusa vaju da "prodaju" pricu da je to samo 20tak evra da se dovede u red.

Itd, posle nekih 100nak pregledanih primeraka jos nisam naisao na ono sto bi mi odgovaralo, a desilo mi se i da je jedno 20tak primeraka bilo vec prodato dok sam uspeo da se javim na oglas ( a po opisu i prici vlasnika nakon prodaje mogli bi neki biti zaista dobri primerci).
    I tako, nista nisam uradio ali sam osmislio trece resenje za koje sada radim tehnicku analizu i trebalo bi da donese smanjenje troskova goriva za oko 40tak %. O tom potom kada napravim i testiram. Hint, koristicu struju koja u ceni ne sadrzi akcizu niti poutarinu.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    08.09.2010
    Unosi bloga
    1

Odg: Kolika vam je potrošnja plina

Vectra b 1.8 16 v 160km ugraden lovato sekvent easy fast pred 10 dena potrosnja okolu 14-15ltr na 100 isklucivo gradska voznja.Od koga e staven uredot nisto ne e smeneto, isti svekici, ist filter za vozguh, isti kabli .... prasanje dali e normalna portrosnjata??
    VECTRA B - POWER

Član od
    08.09.2010
    Unosi bloga
    1

Odg: Kolika vam je potrošnja plina

i uste nesto kolata ide skoro isto kako na benzin. Dali moze da se namali snagata i potrosnjata u isto vreme so steluvanje i sl., pozdrav
    VECTRA B - POWER

Slične teme

1. potrošnja plina
    Od ossskar u forumu Tehnički deo
    Odgovora: 56
    Posl. poruka: 17.09.2010, 21:25
  2. Potrosnja plina
    Od Stex u forumu Tehnički deo
    Odgovora: 115
    Posl. poruka: 28.07.2009, 01:15
  3. Kolika vam je razlika između stvarne potrošnje plina
    Od lazzar u forumu Sekvencijalni sistemi