Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 12 od 20

Tema: 205 1,9D Jutarnje izbacivanje belog dima - POMOĆ

205 1,9D Jutarnje izbacivanje belog dima - POMOĆ

Pozdrav svima na forumu!!

Pratim Vas odavno ali samo kao pasivni posmatrač i nailazio sam odgovore na sve moje dosadašnje probleme.
    Međutim sada mi je iskrasao problem na koji nemogu da nađem konkretniji odgovor, pa se nadam da mi možete pomoći.

Naime vlasnik sam Peugeot-a 1,9 D 1991. godište
    Problem mi se javlja ujutru prilikom prvog paljenja auta.
    Auto pali kao mina i sa paljenjem nisam imao nikada problema ali je u poslednje vreme kada je malo zahladilo (temp. oko 6 stepeni) poceo da trese i da izbacuje beli dim na auspuhu.
    Takve ali mnogo manje simptome sam imao i tokom prošle zime ali nije bilo ništa izraženo, malo drmne i prestane.
    A sada mi se cak i ugasio doduše nisam mu dodao nimalo gasa (nebi ni trebalo) koga inače u tom slučaju i neprihvata već se guši.
    To trzanje traje zavisno od hladnoće i vremena stajanja auta od par sekundi do čak celog minuta (ili mi se zbog panike čini da je toliko) ali samo ujutru ili ako ga nepalim 2-3 dana trza i u podne.
    Nakon tih par sekundi auto radi kao sat, preko celog leta je radio kao san.
    Inače auto ima fantastičnu snagu i kad se malo ugreje samo šapuće i nikakvih bitnih problema nemam sa njim osim ovoga. Na iberlaufu dimi pomalo ali se jedva primećuje i to dok je hladan.
    Naftu sipam samo na LUK-OIL-u od kako sam ga uzeo.
    Grejače sam proverio i svi su odlični, dizne proverene takođe odlične, ulje promenjeno, (sipam samo original ESSO 10W40 fabrički predviđeno), filter za naftu takođe zamenjen pre 2500km, prošle godine na njemu je bio original filter i slično se ponašao doduše mnogo manje izraženo, Kada sam letos stavio ovaj filter za naftu povremeno mi se palila lampica na tabli od sakupljača trunja ispod filtera što mi se ranije nije dešavalo?
    Motor mi troši oko 1l ulja na 6000km što je odlično i nikada nedimi sem pri jakim turiranjima kada izbacuje normalan crni dim.

Da i vodu - odnosno antifriz mi netroši nimalo pa se nisam našao u idejama da meša vodu i ulje ili naftu. Tražio sam odgovore na mnogim sajtovima doduše iz tuđih muka ali odgovor iole precizniji nigde nisam našao pa Vas molim ako je neko imao slična iskustva da podeli samnom i ostalima na forumu.

Znam da će mnogi reći, pa idi kod majstora, ali ja neznam nijednog kod nas u Negotinu kome mogu da verujem a da mi ne prerčka ceo motor tražeći "Šta bi bilo kad bi bilo".

Unapred se zahvaljujem svima i ŽIVELI!!!!

Jel se ti hvalis ili kukas
    Pa tebi je sve OK!!!

Salu na stranu, mozda si primetio isparenja iz auspuha. To je vodena para koja isparava iz auspuha i to je vidljivo zimi jer je velika vlaga u vazduhu.
    Kad se sistem zagreje i sve ispari onda prestane i da "dimi". To se meni desava ovih dana na P 206. Cim malo digne temperaturu (3.-4. semafor) vise se ne primeti.
    Meni lici na to!

Nebih se ja ni žalio na dim (on ionako brzo nestane) da mi motor ne trza kao blesav.
    Nije mi jasno odkud tolika kondenzacija (pretpostavljam u cilindruma)?
    Zar se motor nehladi postepeno?

Član od
    07.08.2007
    Garaža
    N/A
    Paa dizel, sta ocekivati
    A godiste, predjena kilometraza?

Ja misim da bi taj problem resio neki aditiv za gorivo,ulje Mozda da se proba. . . I to tamo pred zamenu ulja, da ako ne budes zadovoljan istim ispustis i sipas novo ulje i to je to

Godište je 1991, pređena kilometraža 198000km - realna

U zadnji rezervoar sam dodao i Wurth-ov aditiv za čišćenje dizni - doduše pre provere njihovog rada ali nisam dovoljno ni prešao sa tom naftom tj. samo što sam sipao pa ćemo videti.

Nisam siguran u delotvornost tih aditiva ali za njihov nisam čuo ništa loše tako da ... nadam se da neće biti ništa gore.

Hvala na odgovorima, tragamo dalje ...

Član od
    10.03.2005
    Garaža
    Renault Fluence Expression 1.6 16V
    Moze da bude nastelovanost ugla paljenja ili sama pumpa... Ako taj simptom prodje posle par sekundi od paljenja i nemas problema u voznji, stvar nije urgentna, ali ne bi bilo lose da neko ipak pogleda samu pumpu visokog pritiska!
    Vectra C 1.8 16V 2004, + LPG, 125bhp
    Renault Fluence Expression 1.6 16V, 2011, 110bhp
    Ford Focus 1.8 TDCI 2011, 115bhp

Član od
    02.10.2004
    Garaža
    PEUGEOT 206 XS 1.6
    Evo uputstvo za čišćenje (doduše benzinskih) injektora...
    U pitanju je Tec 2000 - sredstvo za čišćenje benzinskih injektora

http://www.autoplin-lpg.com/downloads/TEC2000.pdf

preuzeto sa http://www.tec-2000.cz/products_cz.htm

Recept za čišćenje benzinskih injektora (preuzeto iz "kuharice" servisa "tidala")

Najbolje isprobano sredstvo za čišćenje je TEC 2000 za benzinske injektore (limenka 375 ml) cijena je 70,00 kn, ali ga se jako teško nabavlja. Postupak je slijedeći:
    - kod injektora koji su jako zapečeni pomoći nema, jer sredstvo ipak mora proći kroz injektor, znači injektor mora barem malo otvarati
    - ako injektor radi ali radi loše sredstvo pomaže
    - prednosti ovog čišćenja su velike jer u isto vrijeme čistite pumpu rezervar, pumpu benzina, benzinske cijevi, regulator tlaka, injektor(e), ventile,L-sondu (puno puta se loša sonda oporavila), katalizator i auspuh
    1. rezervar benzina isprazniti na otprilike 5 - 6 litara (to bi trebala biti rezerva)
    2. kod jako zaprljanih injektora uliti cijelu dozu (375 ml) na taj benzin i pustisti auto da radi na leru barem 20-ak minuta do 1 sat
    3. nadoliti 5 litara benzina i onda krenuti u vožnju, ali ne dizati okretaje iznad 3000 u min tj. voziti jako lagano.
    3. kada ponovo zasvijetli rezerva nadoliti 10 litara benzina i može se voziti normalno ali ne forsirati motor.
    4. kada ponovo zasvijetli rezerva doliti jos 10 litara benzina i može se voziti najnormalnije jer kocentracija sredstva za čišćenje postize vrijednost one koja se preporuča za preventivu a to je 375 ml na 40 lit benzina
    Naravno ovo nije potrebno napraviti u jednom danu.
    Da se spriječi ponovno ljepljenje injectora točite skuplji benzin (98+) ili preventivno stavljajte 1dcl TEC 2000 (moze i STP injector cleaner) na 10 l benzina.
    Ovakvo čišćenje obavljeno je na puno vozila i rezultati su izvrsni.
    Jedini problem koji se moze javiti je taj da kod metalnih rezervara benzina sredstvo otopi i hrđu pa je nagura u filter benzina koji se onda mora zamijeniti.
    Inače sredstvo na neki način veze i vodu iz rezervara pa može doci do laganog "cukanja" u voznji tijekom čišćenja.
    Ovim postupkom uz malo truda i malu cijenu mozete si rijesiti veliki problem.

Danas sam izmerio kompresiju i ona je, redom:
    18
    17
    16.5
    16
    Znam da su vrednosti ispod svake normale ali on meni pali ko mina, neznam kako je to moguće?
    Jutros je u Negotinu u 8:00 bilo 0C i prozori su svi bili dobrano zamrzli.
    A motor upali bez problema i opet drma jedno minut. Pa budi pametan

Član od
    07.08.2007
    Garaža
    N/A
    Pa onda to i nije neki problem, ako je samo kratkorocno tako. . . Nemoj da brines, vozi ti. . . A ako se problem bude sirio i postajao veci, vec ces uvideti u cemu je. . . A dotle. ..... Pa može i novi auto da padne

Nije ovo nikakav problem, i tvoj auto tehnicki spada u najispravnije. Sto ce raci da je bezbedno vozilo. . . A ako samo pogledamo sta se sve i u kakvom stanju vozi

@Peco
    komsija kako je u Negotinu,odavno nisam navracao,nema se vremena
    nego vidi sta kaze AutoData za tvoga lavica
    dizne bi trebalo da otvaraju nove na 130 a koriscene odnosno one na tvom motoru na 117 bara
    pritisak u cilindrima bi trebao biti 25-30bara
    tvoje jesu opale,ali ako pali ko mina ok.
    sto ne probas da na hladnom motoru das kontakt da ukljuci grejace,kada oni iskljuce,oduzmi kontakt i ponovo daj da odrade jos jedanput pa verglaj
    vidi ima li tada trzanja posle paljenja
    sta je sa lergasom?drzi li on stabilno na nekih 800-820o?
    ventile si proverio? usisni 0.15 izduvni 0.30 na hladnom motoru
    proveri i kako je uzubljena pumpa
    istrosi tu naftu sa aditivom pa vidi rezultate
    za nekog krstenog bosistu koji bi bio u stanju da pregleda i malo dotera pumu u nasem kraju nisam ni ja cuo,doduse raspitacu se.
    mogu da ti preporucim ovlasceni servis VM u Pojatama,lik se zove Boza,korektan je i dobar majstor tel. 037/811-344 062/529-286 062/529-287
    a imas i Auto Jovanovica tu iza coska u Badnjevskoj bb
    pozdrav

Član od
    27.03.2005
    1. Proveri grejace (kazes da jesi ali za svaki slucaj) ako sumnjas i u jedan promeni ih ionako su jeftini sad
    2. Proveri obavezno relej (zna da drzi kratko grejace a mora da ih drzi upaljenima cak i kada motor upali)*
    3. Proveri pumpu i injektore (kazes da si proverio injektore ali nekazes nista za pumpu)
    4. Proveri filter, proveri dihtovanje creva za gorivo i kucista filtera za gorivo.

* Ono sto bih ja probao: Rucno ukljuci grejace (kratkospoj relej) i drzi ih upaljenim malo duze pa onda probaj da palis.

Beli dim i neravnomeran rad kada je hladan. Kazes da si proverio dizne (onda si proverio i pumpu). Dobri su ti grejaci (kazes da si proverio). Pa onda moze biti samo jedna stvar kompresija.

Ako sada na 0 drma onda nece ni upaliti cim se spuste temperature odnosno upalice ali posle silnih muka.

Na BX-u slicnog godista samo 1.7TZD (turbodizel s interkulerom) imao sam slicne probleme. Motor je savrseno vukao kada je zagrejan, malo ulja je trosio. Jedino ujutro nije hteo onako da sastavi odmah. Naravno da je kompresija bila u pitanju.
    BMW volim al ne znam da ga vozim!

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    A motor upali bez problema i opet drma jedno minut
    hm, iz opisa se vidi da motor NIJE upalio, i zato se drma ceo minut.

to je i logicno s obzirom na ocajno nisku kompresiju.

dim je posledica nemogucnosti da se zapali dizel, pa izlazi sirov u obliku dima kroz auspuh.

a nemogucnost da se zapali je posledica niske temperature vazduha u cilindru prilikom sabijanja- premale kompresije sto je i jasno iz brojki.

motor kada upali, tj sagoreva dizel kako treba niti se drma, niti ima dima.
    ispravan rad je da 2-3 sekunde moze da eventualno malko zadrma, i nakon toga mora odmah da prede motor. ako je sve tip top stanje.

dizel sa 200.000km sigurno nije vise potpuno ispravan, tip top, pa je logicno da se pojavi i neki problem.

u ovom slucaju, uzrok loseg samopaljenja je kompresija i treba pronaci zasto.
    glava tj ventili ne zaptivaju ili potrosen sklop klip-karike- cilindar.

ako je prvo, treba nastelovati zazor ventila (ako su mehanicki tip stelovanja) ili zameniti hidropodizace.
    ako je drugo, sledi generalna.

ili zamena komplet motora za drugi ispravan.

nazalost, kod dizela kojii se pali na temperaturu sabijenog vazduha, kada se dogodi mehanicki kvar onda je obicno jako skupa popravka.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. Jutarnje paljenje na plin, problem
    Od perashin u forumu Autogas (razno)
    Odgovora: 5
    Posl. poruka: 27.02.2013, 22:43
  2. Izbacivanje slika
    Od nikolatasic994 u forumu Pomoć oko korišćenja foruma
    Odgovora: 0