Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Rezultati 13 do 13 od 13

Tema: Zavoli Bora self-calibration

Član od
    13.07.2009
    Ta vremena benzinskih i plinskih dizni su ti odlična. Imaš dosta postova o tome, to nije vezano samo za ovaj uređaj nego za neku opštu teoriju o plinsklim uređajima. Ta vremena kada bi trebalo da budu identična ništa ne bi trebalo ni podešavati već bi gasni ECU samo prepisivao benzinska vremena i sve bi bilo u redu. Međutim, zbog milion stvari to nije tako i suština podešavanja je upravo u tome da podesiš vremena ubrizgavanja gasnih dizni tako da emulirana vremena benzinskih dizni pri vožnji na gas ostanu ista ili što bliže moguće kao i realna vremena kada voziš na benzin.

Drugo, znaćeš da li ti je uređaj povezan na OBD ako vidiš u softveru na računaru da se trimovi menjaju. Probaj razne protokole, to pre svega zavisi od automobila, ako ti ne radi ni jedan znači da ti nije fizički povezan na OBD (pri svakoj promeni snimi parametre). Što se tiče Zavoli Bora S32 uređaja to ti nije ni neophodno a objasniću ti i zašto. Prvo, taj uređaj trimove koristi samo da bi ih ti video prilikom podešavanja što ti nije neophodno ako si odradio MapEasy a ne kompletnu mapu u kojoj figuriše i parametar broj obrtaja motora. Kompletnu mapu kod ovog uređaja gotovo je nemoguće podesiti bez valjaka i detaljne komparacije rada motora u oba režima u svim režimima vožnje tako da to zaboravi i koristi MapEasy. Drugo, trimove taj ECU koristi ako eventualno uključiš autoadaptaciju a moj savet je da je izbegavaš u širokom luku kod ovog uređaja. Radi toliko sporo da ne može da isprati brzinu rada benzinskog ECU-a i samo će ti razdrndati benzinsku mapu i vrlo verovatno upaliti check engine lampicu (a to ne želiš ). To što će ti malo trimovi možda i otići zbog neidealnog podešavanja to će svakako iskorigovati benzinski ECU i zapisati kao LTFT vrednost u registar. Bitno je da to ne bude mnogo, par procenata nije drama, to je cilj da tu negde bude. Kada uključiš autoadaptaciju počeće da misli i ovaj gasni ECU i napraviće ti probleme iz navedenog razloga.

Generalno taj ECU je prilično nesrećan za podešavanje i dok nisu ubacili MapEasy u softver bilo ga je gotovo muka podešavati, a pri tom ne beleži nikakve dugoročne kolekcije da s vremena na vreme baciš pogled i vidiš kakva ti je mapa, nego kad podesiš ostaje ti da mu veruješ na reč. E sad ako si iskusan i imaš bord kompjuter, onda s vremena na vreme, u određenim režimima možeš i sam aproksimativno da proveriš. Držiš konstantnu brzinu, prebacuješ Gas/Benzin i trenutna potrošnja ne sme da odstupa mnogo (probaj u više stepeni prenosa da bi zaključak bio relevantniji, odnosno da bi obuhvatio više tačaka). Za ovo ti je naravno potrebno iskustvo i mirna noga Ja kad vidim da mi s vremena na vreme to odstupanje bude malo veće, odvozim proceduru MapEasy i on mi iskoriguje krivu, srećom kad naučiš na njega procedura traje kratko a i ne treba često da se radi.
    Izmenio/la mrdragan; 24.05.2020 u 11:16.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

1. Zavoli Bora S32 OBD ili AC Stag Qbox plus
    Od mrdragan u forumu Sekvencijalni sistemi
    Odgovora: 29
    Posl. poruka: 28.04.2017, 21:46
  2. USB interfejs za Zavoli Bora
    Od mrdragan u forumu Sekvencijalni sistemi
    Odgovora: 7
    Posl. poruka: 20.04.2017, 09:48
  3. VW Bora 1.9 tdi
    Od zokixp u forumu Dizel motori