Rezultati 1 do 7 od 7

Tema: Čišćenje klima uređaja/ventilacije ozonom!

Član od
    12.10.2015
    Garaža
    Peugeot

Question Čišćenje klima uređaja/ventilacije ozonom!

Što mislite o ovoj metodi i koliko je učinkovita?

Prošle godine sam postavio temu u svezi neugodnog mirisa iz ventilacije, nakon čega sam promjenio:
    - filter kabine (stavio sam onaj sa aktivnim ugljenom jer je navodno bolji),
    - čistio ventilacijski sustav onom pjenom,
    - čišćenje mirisnim parfemima kroz vent. sistem,
    - rastavio sam plastiku ispod vjetrobranskog stakla (vanjska strana) i čišćenje lišća koje se nakupilo....

Međutim i dalje imam problem kad je extremno vruće, nakon paljenja vozila kad se upali obična ventilacija (nekih 5-10 sekundi) miris truleži i kad su kiše, traje do 20-30 sekundi, ali je svejedno jel uključena ventilacija ili klima....

Koliko sam čitao s ovim ozonom se ubijaju sve bakterije, gljivice, plijesan itd. i da ozon čak prodire do 2.4 mm u plastiku zahvaljujući tom trećem O koji je nestabilan i prikuplja čestice koje se neutraliziraju.

Zanima me koliko to "drži" vode i ako već netko ima takve uređaje kakva su njihova iskustva?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Poz
    Izmenio/la nibs; 10.07.2017 u 14:29. Razlog: Formatiranje i nadopuna teksta

Član od
    31.05.2009
    Garaža
    Saab 9000 cs 2.0T
    Ne znam za taj metod kad je u pitanju čišćenje klime ali verujem da je učinkovitiji od ovih klasičnih. Verovanje temeljim na rečima tehnologa upućenog u preradu pijaće vode koji kaže da je ozonizacija daleko bolji, ali i skuplji, način prečišćavanja vode od hlorisanja koje se sada koristi. Računam, ako je dobro za pijaću vodu, biće dobro i za klime.
    ex SAABotražitelj

Član od
    04.11.2009
    Unosi bloga
    14
    DA ... ali ne baš.
    Ozon se koristi (odavno) čak i u ovim pasivnim krajevima, npr. u beogradskom vodovodu (kad mora da se koristi, onda mora, hlor se ne dodaje iz istih razloga, pa nije baš da se porede ... sa druge strane ozon ne može da zameni hlorisanje pa je ono i dalje obavezno (bar kao završni postupak), ozon ne može da bude rezidualan kao hlor i da štiti prerađenu vodu od potencijalne kontaminacije (dok stigne do potrošača) ... itd.).
    Za prečišćavanje vode je odličan jer ne stvara "hlorovana" organska jedinjenja, a veoma je jak oksidans (mada je poslednjih decenija prevaziđen po toj osobini (npr. šestovalentno Fe) gde je dugo bio "na čelu kolone" kao tehnologija/metoda u pripremi vode (za piće) i prečišćavanju otpadnih voda).

No jedno je voda a drugo vazduh (sistem gde vazduh prolazi) ... mož' bit' da, mož bit' ne ...

Vredi (svakako) probati. Ako u nečemu može da bude dobar to je baš uklanjanje mirisa (lako isparljivih organskih jedinjenja).
    Ipak, to samo posle čišćenja, jer neće ukloniti čestice, pa čak ni mikroorganizme (u potpunosti). Osim toga mora se uraditi zaista dobro (a ne samo odraditi).
    Po svemu napisanom, izgleda da bi moglo biti dobro rešenje, pa da se proba ... koristi se već par decenija (na velikim sistemima sa promenjivim i umerenim uspehom). Svakako NIJE rešenje za sve (možda biti samo dopuna i to baš za uklanjanje loših mirisa, bolje nego maskiranje mirisnim notama tek je to čista lažaja).

P.S.
    Naravno ozon (kao gas) ne može da ukloni štroku (u širem smislu), mikroorganizmima treba podloga u kojoj će preživeti i napad hemijskim agensom ("hemijski rat"). Onaj prodor u plastiku mi ne izgleda kao stvarnost ali neka je i 0,25 mm to je zapravo loše a ne dobro (uništava plastiku, a neće 100% uništiti floru, faunu i alergene). SVakako ne treba prečesto koristiti (možda 1-2 puta u sezoni, maksimalno) jer utiče na (razne) materijale (plastiku) u smilslu degradacije istih.
    Izmenio/la expendable; 10.07.2017 u 20:27.
    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

Član od
    23.03.2005
    Garaža
    Fiat Punto 1.2 8v Mk
    ja koristim asepsol , imas u apotekama ona veca pakovanja sa pumpicom. pa isprskas i mali hladnjak klime odozdole, i kroz sve otvore. menjas vise puta pravac duvanja na kontroli klapni.koristim ga i na kucnoj klimi.i vrlo je delotvoran ..
    gledaj uvek da klimu u kolima ugasis bar par minuta,pre nego sto ugasis auto.da ventilacija osusi mali hladnjak,jer se na vlagi i hvataju baktarije.
    Lakota withdraw from treaties, declare independence from U.S.

Član od
    26.02.2014
    Garaža
    VW Jetta
    Asepsol je dobar ali ne rjesava trajno čišćenje algi i ostalog po isparivacu.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Član od
    28.09.2005
    Garaža
    Peugeot 106
    ja probao to sa ozonom, efekat kod mene bio 0 !
    "Bio bih zahvalan ako neko moze da mi pomogne da resim problem da me ne zavlace "majstori" i da bespotrebno dajem pare na silne preglede"
    "Ja sam duboko ubeđen da reč predsednika Rusije, kao i reč predsednika Srbije, vredi daleko više nego finansijske garancije preduzeća."

Član od
    26.02.2014
    Garaža
    VW Jetta
    Danas pričao sa majstorom i kaze da to ciscenje ne pomaže. Kaže najbolje bi bilo Ko se moze prici isparivacu pa probati prati sa pištoljem za pranje auta i vrucom vodom. Kaze da se jedino tako da rjesiti

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Slične teme

1. Neugodan miris iz ventilacije!
    Od nibs u forumu Problemi-rešenja
    Odgovora: 12
    Posl. poruka: 21.09.2016, 07:35
  2. citroen xm - ne rade usmerivaci ventilacije u kabini
    Od sssssstankovic u forumu Prijemno odeljenje
    Odgovora: 0
    Posl. poruka: 25.03.2013, 01:27
  3. Pomoć pri odabiru uređaja
    Od Nenadct u forumu Sekvencijalni sistemi