Strana 2 od 14 PrvaPrva 123456712 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 13 do 24 od 165

Tema: DRAG/STREET voznja. Iskustva i saveti!

Član od
    10.01.2005
    Garaža
    Corsa, astra, senic
    Medjugas vam moze pomoci ako imate problema sa sinhronizacijom vaseg menjaca (usled dotrajalosti i istrosenosti). Posao medjugasa u savremenim menjacima obavljaju sinhroni ciji je zadatak identican. tako da je to u sustini cisto gubljenje vremena. Tako sa se medju gas u glavnom vidja kod trkackih automobila ciji su menjaci bez sinhrona.
    To date there has never been a faster car built for the public road and,
    it has been suggested, there never will be. McLaren F1.

Citirati Originalno postavljeno od BOOST
    Nepricamo o kamionima, rec je o uskladjivanju obrtaja izmedju ulazne i izlazne osovine u menjacu.
    Medjugas funkcionise sa saltanjem na dole, za menjanje na gore u visi stepen pernosa,nema potrebe, sem ako se preteralo sa obrtajima te rotirajuca masa u svojoj energiji ima ubistvene posledice po sinhrone.
    Jasno mi je, ovo sam pomenuo jer ja pod pojmom duplo kvacilo podrazumevam duplo kvacilo = kvacilo - ler - pustis kvacilo - kvacilo - visi stepen...

Pozdrav
    Turbos make torque,and torque makes fun

Član od
    01.11.2004
    Garaža
    Saab 9-3 TiD
    Citirati Originalno postavljeno od M-power
    Tako sa se medju gas u glavnom vidja kod trkackih automobila ciji su menjaci bez sinhrona.
    ...kod trkackih menjaca bez sinhrona nema potrebe stiskati kvacilo u opste...to su obicno menjaci sa ravnim zubima...saltanje se vrsi odsecnim pokretima rucice menjaca kad je u pitanju H menjac...inace hod rucice kod takvih menjaca je, da kazem, "milimetarski" i zahteva preciznu ruku inace havarija je neizbezna...postoje i sekvencijalni menjaci koji su takodje bez sinhrona i sa ravnim zubima ali princip saltanja je drugaciji (napred - manji stepen, nazad - visi stepen)...

...jos jedna stvar u vezi medjugasa...bez duplog kvacila menjac se ne rasterecuje uopste i uglavnom sluzi za podizanje adrenalina (osim kad je u pitanju zadnja vuca)...
    8 i 300...u firungu !!!

trazis kvalitetan turbo servis za remont turbine?

Član od
    01.11.2004
    Garaža
    Saab 9-3 TiD
    Citirati Originalno postavljeno od M-power
    MENJANJE STEPENA PRENOSA NAVISE UZ MINIMALNO GUBLJENJE VREMENA
    ...ako se odradi dovoljno brzo, promena stepena prenosa moze da se odradi i bez pustanja gasa a time uvek moze da se ugrabi koji decimetar (na trkama) ili metar ... ...samo, koliko je to preporucljivo???...=> dva puta skidan menjac zbog pucanja biraca brzine...
    ...mnogi jaci automobili imaju neku vrstu usporivaca promene stepena kao zastitu pa i da hoces ne moze brzo da promenis brzinu a neki sa engine tuningom zbog opterecenosti menjaca jednostavno ne mogu da se presaltaju brzo... ...jedno od resenja da se nadoknadi jeste da se da gas malo pre nego li se pusti kvacilo cime auto malo poskoci na saltu...
    8 i 300...u firungu !!!

trazis kvalitetan turbo servis za remont turbine?

Član od
    10.01.2005
    Garaža
    Corsa, astra, senic
    Citirati Originalno postavljeno od tenzo RS
    ...jos jedna stvar u vezi medjugasa...bez duplog kvacila menjac se ne rasterecuje uopste i uglavnom sluzi za podizanje adrenalina (osim kad je u pitanju zadnja vuca)...
    To i mislim bez kamionskog duplog kvacila nema svrhe- samo dozivljaj kao kod 206 na snimku, tako da za duplo trebaju uslovi: Raspored papucica idealan, neverovatan odziv gasa kad liznes papucicu i mnogo mnogo vezbe.
    ali sve u svemu je do stila voznje i konstrukcije menjaca jer u ST-u samo grubo i odsecno i nema vremena za pad obrtaja.

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Ipak se prica o dosta losim menjacima, mislim na prvenstveno deo sa sinhronizacijom ukoliko dolazi do potrebe koriscenja medjugasa.

Ja imam obicaj da saltam, sa takozvanim unakrsnim saltanjem, na pola kvaciila. Nemojte ovo probati samo na menjacima domace produkcije, jer nazalost , nema kod nas materijala koji su u stanju da izdrze silovanja ovog kalibra..

Kad je u pitanju saltanje , imam neke grafove vadjene sa draga, gde na saltanju, ubrzanje stagnira 0,3-0,4 sec sto je sasvim solidan rezultat.

Kad se krece m najvolje je krenuti na pola kvacila sa gasom fixiranim na oko3K rpm, i kvacilom dovuci auto do brzine koja odgovara oko 2700-2800 rpm, te na nepusteno kvacilo do kraja, u poziciji poluvuce, odlucnim pokretom prebaciti u 2. brzinu . Kad menjac upadne u 2-jku istog trenutka se gas sakucava do kraja i kvacilo pusta skroz.

Imate li dobre gume na njima je ostalo da ucine sto mogu jer bolji start necete dobiti na drugi nacin.
    Naravno da pricamo da bi ovo funkcionisalo dobro, da je potrebno imati bar tako nisko kao 5Kg/KS odnos tezine auta i snage motora.
    Uz malo pomeranje tacke obrtaja do nikako preko 4K rpm radi solidno i sa slabijim autima
    Att mäta är att veta...to measure is to know...meriti je znati..
    move your mind

Član od
    10.01.2005
    Garaža
    Corsa, astra, senic
    Kad je u pitanju saltanje , imam neke grafove vadjene sa draga, gde na saltanju, ubrzanje stagnira 0,3-0,4 sec sto je sasvim solidan rezultat.

Kad se krece m najvolje je krenuti na pola kvacila sa gasom fixiranim na oko3K rpm, i kvacilom dovuci auto do brzine koja odgovara oko 2700-2800 rpm, te na nepusteno kvacilo do kraja, u poziciji poluvuce, odlucnim pokretom prebaciti u 2. brzinu . Kad menjac upadne u 2-jku istog trenutka se gas sakucava do kraja i kvacilo pusta skroz.
    Nisam te bas najbolje razumeo, dal mislis samo na jace automobile sa dobrim odnosom kg/PS i turbo koji imaju dobar obrtni m. pri tim srednjim obrtajima koji u prvoj rasipaju bespotrebno snagu i nemogu da uhvate podlogu, pa je pametnije da uhvate drugu pa onda patos. Onda da. Al sa slabijim moram izvuci obrtaje do kraja
    :x

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Pa.. probaj istu tehniku ali navuci prvu do max 4K rpm.. iznenadices se.
    Prva je uvek prekratka, gubljenje vremena. Mozes dobiti samo 60ft dobar prolaz ako ides dalje sa 1-om, ostala vremena su losija.

Ja pokusavam da se dobacim do 3. brzine sto pre..jer sa njom imam dobar respons i linearno ubrzanje kroz obrtaje..od 50-190Km/h .

Letos sam imao velike teskoce da vozim normalno na nasim putevima iz razloga lose trakcije (obrati paznju da je auto tezak celih 1000Kg na prednjem trapu, dakle 500Kg na pogonski tocak ) i pored dobrog pritiska na podlogu.
    Asfalt u SCG je jako los sa strane frikcije, u mirnoj voznji prateci neki auto u 3. brzini , bez diranja kvacila, cisto samo lupanjem po gasu , pocinje ludi burn-out pored sokiranih vozaca u saobracaju.
    Istina je da ima manjih izmena u tachki saltanja ali je prelaz iz prve u drugu uvek najbolje odraditi da kad se upadne u 2. da se obrtaljka nadje na mestu najveceh obrtnog momenta.
    Att mäta är att veta...to measure is to know...meriti je znati..
    move your mind

preshozvuk3cola?
    Injection is good,but I'd rather be blown!

Citirati Originalno postavljeno od 206
    Ja sam pre jedno 3 godine poceo da ucim saltanje nanize sa medjugasom...sad ISKLJUCIVO tako menjam brzine. Tehnika poznata kao heel-and-toe, ili prsti-peta. Poenta kao sto Boost rece je uskladjivanje brzine motora i brzine auta, da bi se izbeglo trzanje pri naglom rasterecenju/opterecenju transmisije (samim tim i debalansiranje auta) ako se kvacilo naglo pusta, sto smeta pri namestanju auta pred krivinom.

Imam jedan lep mali klip kako otprilike zvuci saltovanje nanize sa medjugasom meni u autu, pa ako je ko zainteresovan evo linka:

http://www.ad-boksit.com/Sale/Video/Shaltovanje.mp4
    Zar heel and toe tehnika ne sluzi prvenstveno da chuva motor od naglog skoka obrtaja pri shaltanju u nizu brzinu ?
    It aint about power dude! It's all about balance (Keiichi Tsuchiya)
    Balance means EVERYTHING in a race (Naoki Hattori)

Član od
    30.09.2004
    Bilo je price o medjugasu:

Sto se tice saltanja tu postoje dve procedure: Medjugas i auskuplovanje.
    Ove procedure su obavezne kod menjaca bez sinhrona. Takvi se za "civilnu voznju" vise ne prave, ali jos uvek moze da vam se dogodi da sinhroni zakazu, pa ako nemate novca za remont menjaca, ove tehnike mogu da posluze. Drugo, cak i kad sve radi kako treba, one mogu samo da koriste i makar malo produze vek menjaca. Trece...mogu da unesu mlo zabave u voznju...cetvrto...mozda vozite neki kamion star 40ak godina pa se cudite "sto nece".

Medjugas:

Radnja koja se vrsi kad se iz viseg stepena prenosa ubacuje u nizi.

Pritisne se kvacilo i ubaci u ler. Pusti se kvacilo, i odsecno pritisne gas (ako se usporava, sto je u gradu najcesci slucaj, gas se dodaje petom desne noge dok prsti pritiskaju kocnicu). Zatim se nakon dodavanja gasa, ponovo pritiska kvacilo i ubacuje u nizi stepen prenosa.

Auskuplovanje:

Radnja koja se vrsi kada se iz nizeg stepena prenosa ubacuje u visi.

Gotovo je ista kao i medjugas osim sto nema dodavanja gasa. Dakle, pritisne se kvacilo i ubaci u ler. Zatim se pusti kvacilo, koje se nakon toga opet pritisne i ubaci se u visi stepen prenosa.
    - "Dobar dan. Dobro ste. Kako sam ja?"
    - "I vi ste dobro."

Citirati Originalno postavljeno od driver
    Citirati Originalno postavljeno od 206
    Ja sam pre jedno 3 godine poceo da ucim saltanje nanize sa medjugasom...sad ISKLJUCIVO tako menjam brzine. Tehnika poznata kao heel-and-toe, ili prsti-peta. Poenta kao sto Boost rece je uskladjivanje brzine motora i brzine auta, da bi se izbeglo trzanje pri naglom rasterecenju/opterecenju transmisije (samim tim i debalansiranje auta) ako se kvacilo naglo pusta, sto smeta pri namestanju auta pred krivinom.

Imam jedan lep mali klip kako otprilike zvuci saltovanje nanize sa medjugasom meni u autu, pa ako je ko zainteresovan evo linka:

http://www.ad-boksit.com/Sale/Video/Shaltovanje.mp4
    Zar heel and toe tehnika ne sluzi prvenstveno da chuva motor od naglog skoka obrtaja pri shaltanju u nizu brzinu ?
    I zbog toga, da, medjutim tehnika je prvobitno izmisljena na trkama bas iz razloga sto pri naglom pustanju kvacila pri prelasku u nizu brzinu, dolazi do efekta kocenja motorom zbog razlike u brzini kretanja i brzine motora. Ovo kocenje motorom moze da izazove setanje auta ili poremecaj balansa, koji se na autu itekako oseti (pogotovo na zadnjoj vuci), i to NIJE samo radi efekta vec ima stvarno opipljive razlike u stabilnosti auta pri jakom kocenju i saltanju nanize.
    The difference between men and boys is the price of their toys

Strana 2 od 14 PrvaPrva 123456712 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. Twingo 1.2 8v saveti iskustva sa istim ?
    Od twingo u forumu Koji automobil da kupim
    Odgovora: 5
    Posl. poruka: 16.07.2014, 18:45
  2. RENAULT - iskustva, saveti, informacije...
    Od gordi014 u forumu Opšte diskusije o automobilima
    Odgovora: 12
    Posl. poruka: 23.07.2009, 18:30
  3. PEUGEOT 307 - iskustva, saveti, informacije ...
    Od jordje u forumu Koji automobil da kupim
    Odgovora: 37
    Posl. poruka: 01.06.2008, 10:36
  4. PEUGEOT - iskustva, saveti, informacije...
    Od gordi014 u forumu Opšte diskusije o automobilima
    Odgovora: 8
    Posl. poruka: 28.03.2008, 20:58
  5. Odgovora: 9
    Posl. poruka: 10.03.2007, 18:16

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •