Strana 1 od 34 12345611 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 12 od 402

Tema: Alternator

Član od
    26.03.2005
    Garaža
    Honda Accord 2.0

Alternator

EDIT: Uzeo sam ovaj topik kao polaznu tačku za pravljenje ovog stikija. Dakle ovde će biti navedeni svi mogući problemi sa alternatorom. U ovaj stiki su prebačeni svi ostali topici koji se tiču ove problematike.

BaneT

Danas mi se upalila lampica u obliku akumultaora na kontrolnoj tabli koja se pojacava kada se doda gas. Takodje mi se i svetla pojacavaju sa dodavanjem gasa. U servisu gde sam radio klimu su mi rekli da je u pitanju regler alternatora, ali da oni to ne rade.
    Jel imao neko iskustva sa poravkom alternatora, da mi preporuci nekog dobrog elektricara koji ne bije po usima.

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Smrdi na diodni blok
    Att mäta är att veta...to measure is to know...meriti je znati..
    move your mind

Član od
    26.03.2005
    Garaža
    Honda Accord 2.0
    Sta je taj diodni blok.
    Desava se to da kada se doda gas napon u sistemu ide i do 16-17V, kada komp pocinje da brlja i da se pale kojekakve lampice na kontrolnoj tabli.
    U klima servisu su mi odsekli alternator da ne bi usled prevelikog napona zeznuo nesto od elektronike, tako da trenutno nemam punjenje akumulatora.
    Da li je moguce da je kompresor klime zeznuo alternator.
    Kada se ukljuci klima, alternator pocinje da zvizdi i to zvizdanje povecava ton kako se doda gas.

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Elektromagnetno kvacilo kompresora klime je dinamicki potrosac i jako je stresan za sistem. Posebno ako je akumulator malo losiji

Diodni blok je blok od 6 dioda u alternatoru koje prglaju 3 faze alternatora i sjedinjuju u jedan pol .

Deluje kao da je jedna dioda ostala u kratkom spoju te fura naizmenicni napon vani.
    move your mind

Član od
    10.01.2005
    Garaža
    Corsa, astra, senic
    Cest kvar na vektrama te generacije i veoma skup.
    To date there has never been a faster car built for the public road and,
    it has been suggested, there never will be. McLaren F1.

Član od
    26.03.2005
    Garaža
    Honda Accord 2.0
    Citirati Originalno postavljeno od BOOST
    *stinking* na diodni blok
    BOOST bio si u pravu za diodni blok. Jedna od devet dioda je probila i pusta struju u oba smera. Morao sam da zamenim ceo diodni blok jer diode zasebno niko ne menja (25E).
    Uz to sam zamenio i oba lezaja jer su oba bila dotrajala-imaju lufta (2x650 din).
    Jedna od faza u statoru je promenila boju. Razvezali su 3 grupe od po 4 zice i merili dali postoji negde proboj. Ustanovili su da nema proboja, ali je jedna od zica tamnije boje od ostalih.
    Da li je obavezno prilikom menjanja diodnog bloka menjati i regler u kompletu (+20E). Auto mi je ostao u servisu, pa dok ne sastave sve ne mogu da utvrde ispravnost reglera (kako se ispituje njegova ispravnost bez vracanja alternatora na auto).

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Promeni regler , moguce je da je on primarna greska, ukoliko je akumulator dobar , ima nizak unutrasnji otpor te struja u Amperima raste sa povecanjem napona. Dakle, ukoliko je regler otisao, mogucnost da neka dioda opali je ogromna.

Sama promena boje govori samo da je ta faza mucena predugo i nista vise.
    move your mind

Član od
    26.03.2005
    Garaža
    Honda Accord 2.0
    Ipak je regler bio dobar. Otisle su samo diode (3 od 9).

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    ja bih takodje promenio regler, iz razloga sto kada probije dioda (ili 3 komada znaci cela jedna faza naizmenicen struje) nastaju ogromni pikovi napona koji ostecuju poluprovodnike. to ne mora da se desi odmah, trenutno vec samo da nacne. a kako je regler najblizi izvoru pikova i najoptereceniji najveca je verovatnoca da bude ostecen (u sebi sadrzi cesto i mali ECU i druge osetljive elemente).

posto se regler ekstra lako menja na putu, mozda je zgodno da imas drugi kao rezervu u gepeku neko vreme tako da mozes da zamenis (sam ili u servisu) ako ti crkne dok vozis.

sama zamena je jednostavna ali nabavka kod nas pocesto moze da potraje.

to sto je jedan namotaj statora promenio boju je posledica pregrevanja lak izolacije zice u duzem periodu. sve dok se izolacija nije apsolutno nigde istopila to nista ne smeta i moze dalje da alternator radi vecno.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    26.03.2005
    Garaža
    Honda Accord 2.0
    Za Vectru zamena reglera usopte nije jednostavna. Mora ceo alternator da se skida. Inace u gepeku imam pojacalo 4x115W, ne znam dal ce taj alfamarket regler uspeti da ga izdrzi.
    Alternator mi je od 100A. Kolika najjaca struja moze da prodje kroz regler a da se on ne osteti (i ima li on ikakvu elektronsku zastitu od preopterecenja u sebi).

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Nema zastitu, 100A nosi bz problema, opterecenje nema veze sa reglerom, sa zivotom chetkica da i sa zivotom lezajeva na alternatoru.
    move your mind

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    najjaca struja moze da prodje kroz regler
    kroz regler prolazi 2-3A stuje. regler upravlja strujom pobude rotora, magnatizacijom rotora i nije uopste vezan sa sam proces generisanja struje, ispravljanja. korz njega ne prolazi niti "gram" struje koja ide za potrosace i punjenje akua.

kod Bosovih alternatora, regler je obicno spolja na zadnjem delu kucista pricvrscen sa 2 tanka srafa. skida se i menja za 2-3 minuta, pricam o Bosovim alaternatorima od 55, 70,80,100 i 120Ampera koje sam rasklapao do sada.

kako je na Vectri nemam predstavu, nisam nikada zavirio ispod haube.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Strana 1 od 34 12345611 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. audi a6 2.5 tdi 99god ALTERNATOR
    Od dicman u forumu Elektro odeljenje
    Odgovora: 8
    Posl. poruka: 30.04.2011, 21:46
  2. Alternator ili ...
    Od aleksandar70 u forumu Elektro odeljenje
    Odgovora: 2