Strana 3 od 34 PrvaPrva 1234567813 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 25 do 36 od 402

Tema: Alternator

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    samo vas gledam

ono sto se trazi je minimiziranje unutrasnjeg otpora akubaterije kao strujnog izvora, otuda i dobri rezultati sa recimo Optima baterijama.

kapacitet pomaze sam po sebi ali ovde nije kljucna stvar.

a ima i drugi pristup, umesto koriscenja ogromnih struja niskog napona od 12V koristi se inverter na visi napon cime za istu snagu struja opada visestruko i time automatski i termicki gubici, manju ukupni gubici i manje opisanih problema. (termicki gubici rastu na kvadrat sa proastom struje).

obicno se u auto industriji koristi napon od 42V za upotrebu kod vecih potrosaca.

ako se Vesna pokazala kao dobro resenje moze i da se potrazi original, tj Zletovo koji je mozda i jeftiniji (Vesna se pravi u MK, u Zletovu/ Probistipu.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    26.07.2005
    Da gledaju me ali me ne slusaju ... to sam i ja rekao(o smanjivanju otpora same baterije,jer je upravo to sposobnost aku da trpi velika opterecenaja u kratkim intervalima (udarac bassa)) ah da i ne svi vesna modeli vec STARTER
    Jackie Stewart jednom je pitao Davida Purleya (legendarno hrabrog vozača koji je, smatra se, preživio najveću G-silu u povijesti čovječanstva) gdje točno koči prije određenog S zavoja. Purley ga je začuđeno pogledao:
    - Kako to misliš, kočim?

Član od
    07.02.2006
    Znaci samo neki jaci akumulator tipa exide maxima ili vesna starter i problem je resen, bez cackanja alternatora? Ja sam cuo da je Vesna bankrotirala. Gde kod nas (BGD) imaju da se kupe i koja je cena otprilike?

(Maxima je bila oko 18000 ja mislim kad sam poslednji put gledao)

@civi- lep linkic i tata bi sine

Član od
    26.07.2005
    Jaci DA ali ne u Ah vec u A
    Jackie Stewart jednom je pitao Davida Purleya (legendarno hrabrog vozača koji je, smatra se, preživio najveću G-silu u povijesti čovječanstva) gdje točno koči prije određenog S zavoja. Purley ga je začuđeno pogledao:
    - Kako to misliš, kočim?

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Ah = Kapacitet

KW = Snaga

A = Jacina struje

sta sad ??
    Att mäta är att veta...to measure is to know...meriti je znati..
    move your mind

Član od
    26.07.2005
    Pod snagom sam podrazumevao peak snagu koju akumulator moze da istrpi a to nekad moze da bude i 500 600 A sa pojacalima i svim ostalim potrosacima
    - Kako to misliš, kočim?

Član od
    06.09.2005
    pitanje u vezi alternator.. Ako ovaj alternator od dizela vec na manjim obrtajima proizvodi max , oce li biti problema (da se nece pokvariti) sa velikim obrtajima ??? Jer kod dizela ima manje obrtaja nego kod benzinca .

Znaci.. DA LI MU SKODE VELIKI OBRTAJI ??

Član od
    26.07.2005
    Ma jok
    - Kako to misliš, kočim?

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Pa vuci jedan provodnik reda 20-25mm2 preseka za plus nazad do potrosacha, postavi jos jednu bateriju u gepek kao primarni izvor struje.
    Postavi diodni pojachivac direktno ispred druge baterije u gepeku na liniji napajanja iste.

Najbolja stvar je da se postavi nazad neki akumulator tipa Optima, nemora da ima neki posebno veliki kapacitet.
    Att mäta är att veta...to measure is to know...meriti je znati..
    move your mind

Član od
    07.02.2006
    Kablovi su kvalitetni, nisam hteo da stedim na instalaciji i glupostima tipa osigurac, jer kasnije to moze mnogo vise da kosta (pozar, kratak spoj...).
    Pre oko 2 godine neki elekticar mi je pricao da "moze bilo koji alternator da se nakaci na auto", sto svom prilikom nije istina.
    Krajnji cilj je trebao da mi bude nesto preko 1kW muzike (2 pojacala) i njih da pokrece 120+A alternator + neki Exide. Poenta je da moze da se slusa i dok auto radi a ne samo na parkingu. Izgleda da je poduhvat dosta komplikovaniji nego sto je to u prvi mah izgledalo...

Član od
    26.07.2005
    Ma nije nakacis exide i cepaj... alternator ti nije neophodan(jedino ako ces da kacis dva acu ato je vec cimanje)....
    - Kako to misliš, kočim?

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    teoretski (neobavezno) moze svaki alternator.
    ali prakticno ...treba resiti citav niz konstrukcionih koraka i resenja pre nego sto to proradi a da valja i da je bezbedno za upotrebu.

pocevsi od izbora alternatora i prenosnog odnosa remenica za dati motor, odnosno uskladjivanje obrtnog momenta motora (krive) sa pobudnom strujom upravljanja alternatorom (regler, pobudni namotaj).

zatim remenice uskladiti po obimu i po centriranosti.

pa onda proracunati, nabaviti i ugraditi adekvatan kais za prenos pogonske snage sa radilice a da izdrzi projektovane sile.
    vrlo verovatno nece moci jednostruki kais vec dva kaisa u paraleli.
    time sleduje i menjanje remenice radilice i uskladjivanje sa ostalim kaisevima (pumpa za vodu, pumpa za vazduh, ventilator hladnjaka, pumpa servo volana, pumpa klime-kompresor) zavisno od toga sta jos ima ispod haube.

kada se sve to resi mehanicki sleduje resavanje termodinamike ispod haube, odnosno hladjenje alternatora i narocito ispravljackih dioda pri tako velikim trajnim opterecenjima.

120A neto proizvedene struje podrazumeva reda 150A generisane struje u namotajima, to je vec blizu 2kW energije.

to dodatno zagrevanje treba nekako odvesti van prostora ispod haube da se ne remeti toplotni tok samog motora i njegovog sistema hladjenja odnosno da se izbegne pregrejavanje motora leti.

uz dodatno opterecenje motora radom alternatora verovatno je i da ce biti potrebno povecati toplotni kapacitet postojeceg sistema hladjenja, znaci veci hladnjak za antifriz i ventilator veceg protoka vazduha. (i mozda i jacu pumpu za vodu).

s obzirom na primenu realno je ocekivati "ljuljanje" napona u sistemu pa treba dodatno proveriti i po potrebi izvrsiti dogradnju stabilizacionih elektricnih kola za racunare u vozilu, poput uredjaja ABS koji nije za potcenjivanje a od vitalne je uloge za bezbednost voznje.
    isto i racunari za air bag-ove.

kada se sve to resi, preostaje i ugradnja protivpozarnog sistema ispod haube sto obicno prati takve prerade koje termicki bitno pogorsavaju stanje ispod haube. a tu sui velike struje.

hm, vidim jako puno posla u nuznim izmenama za jedno optimalno (top) stanje svih sistema.

nije nemoguce, samo da li je vredno tolikih ulaganja resursa nije na meni da procenjujem.

ja to nikada ne bi radio na svom autu.

iz prakse, iz slicnog domena potrebe za strujom. (radio stanica velike snage u vozilu)

ili se uzme sekundarna akubaterija sa pratecom regulacionom elektronikom za prenaponsko i podnaposnko pracenja rada ili se prelazi na visi radni napon putem invertera (i takodje dodatne baterije).

puno jeftinija dogradnja, pouzdanija i moze gotovo da se kupi a nista ne mora da se radi na samom motoru niti se da se petlja oko konstrukcija za novi alternator.

naravno, u celom zbiru potrosena energija je uvek manja od generisane tako da se mora kalkulisati i vreme rada pod tim dodatnim opterecenjem koje je konacno i obicno je par (nekoliko 3-5) sati...

uglavnom, niej bas naivno kako zvuci na prvi pogled iz prioce nekog elektricara, onako u prolazu.

moze i stapom i kanapom pa da bude kao jeftinije, ali i rizik drasticno raste da nesto krene po zlu...

za aku boost je vec rekao ime, bilo koji aku predvidjen za jahte/brodsku primenu ce sasvim fino zadovoljit takodje.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Strana 3 od 34 PrvaPrva 1234567813 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. audi a6 2.5 tdi 99god ALTERNATOR
    Od dicman u forumu Elektro odeljenje
    Odgovora: 8
    Posl. poruka: 30.04.2011, 21:46
  2. Alternator ili ...
    Od aleksandar70 u forumu Elektro odeljenje
    Odgovora: 2