Strana 3 od 11 PrvaPrva 12345678 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 25 do 36 od 130

Tema: Pravila voznje u kruznom toku

Član od
    31.05.2009
    Garaža
    Saab 9000 cs 2.0T

Odg: Pravila voznje u kruznom toku

Citirati Originalno postavljeno od Franjo Pogledati poruku
    Navod je tačan, ali nije pravilo (propis-zakon). Chubs je lepo objasnio i ilustrovao postupak.
    Da li to znači da su ove rečenice suvišne u propisu?

"nakon stupanja na raskrsnicu, vozac se prestrojava u saobracajnu traku blize centru raskrsnice."

"... na vreme zauzeti odgovarajucu saobracajnu traku za zeljeni smer."

Možda je bolje pitanje: Da li su obavezujuće? Ako nisu, onda im nije mesto u propisu. Ako jesu, onda dilema ostaje.

Čubsu svaka čast na trudu ali on nije pisao ovaj zakon ili propis, pa čak ni pravio ilustracije tako da njega ne bih stavljao u kontekst ove priče.

Član od
    31.05.2009
    Garaža
    Saab 9000 cs 2.0T

Citirati Originalno postavljeno od Dora Pogledati poruku
    Kako god se okreneš guza ti je otpozadi... kako god se gleda, spolnji auto je sa desne strane....
    Jeste Doro, ali pokušavam da raščivijam da li je on tamo po pravilu. Ne zbog sebe, jer vozim skoro 40 godina i ni jednom nisam imao problem na kružnom toku.
    Već postajem sam sebi dosadan

p.s. bolje da mi nisi menjao nick, vi'š da sam se razulario
    Izmenio/la stevak; 12.01.2012 u 21:17.

Član od
    14.08.2009
    Garaža
    Renault megan II res

Evo šta kaže ZOBS:
    6. Skretanje

Član 46.

Vozač vozila koji skreće udesno dužan je da skretanje izvrši krećući se krajnjom saobraćajnom trakom koja se proteže uz desnu ivicu kolovoza, ako saobraćajnim znakom nije drugačije određeno.
    * * *
    Vozač vozila koji skreće udesno dužan je da propusti vozilo koje se kreće sa njegove desne strane, saobraćajnom trakom za vozila javnog prevoza putnika.

7. Prvenstvo prolaza

Član 47.

Na raskrsnici ili u susretu sa drugim vozilom, vozač je dužan da propusti vozilo koje dolazi sa njegove desne strane.
    * * *
    Vozač koji ulazi vozilom na put sa prvenstvom prolaza dužan je da propusti sva vozila koja se kreću tim putem.
    8. Saobraćaj na raskrsnici

Član 48.

Vozač koji se približava raskrsnici dužan je da prilagodi vožnju uslovima saobraćaja na raskrsnici, a naročito da vozi brzinom pri kojoj može da se zaustavi i propusti vozila koja na raskrsnici imaju prvenstvo prolaza.

Vozač je dužan da, na dovoljnom odstojanju pred raskrsnicom, vozilom izvrši prestrojavanje i zauzme položaj na saobraćajnoj traci predviđenoj za prolazak kroz raskrsnicu u smeru u kojem želi nastaviti kretanje.

Član 49.

Vozač ne sme vozilom da uđe u raskrsnicu, iako ima prvenstvo prolaza ili mu je semaforom to dozvoljeno, ako će se zbog gustine saobraćaja zaustaviti na raskrsnici ili pešačkom prelazu, i time ometati ili onemogućiti saobraćaj vozila, odnosno pešaka.
    Da ne bih još više zamutio, izostavio sam odredbe o preticanju, a odnose se na tu radnju u raskrsnici.

Boldovani tekst, samo na izgled nije u skladu sa situacijom, kako stevak tumači.

E, sad, što se tiče grešaka, već sam naveo: crtač je verovatno pogrešio, nacrtavši zelenom autu upaljene leve migavce! Ipak i da nije greška, tj. da želi da izvrši prestrojavanje u levu traku, smeđi se nije na vreme prestrojio i dužan je, da ga propusti, ne zaustavljajući vozilo u raskrsnici!

prosle godine, dok jos u ns nije bilo kruznih tokova, bio sam u HR, borovo naselje, tamo je uradjen kruzni tok
    dolaskom na isti, sa leve strane nisam imao auto i ulazim u kruzni
    u tom momentu, sa moje desne strane, od pravca osijeka, stizu dva auta koji se zaustavljaju, i ja idem dalje, no, koji sec kasnije, kao da mi je neko naredio da zakocim, jer je lik iz prve trake ignorisao trokut, upozorenje da je na sporednom putu, pod gasom ulece u kruzni ispred mene.
    da nisam stao, odneo bi mi prednji deo auta ladno.
    lik gazi po gazu i ne obazire se na sirenu, ja polazim za njim i vidim NS tablica.
    sustizem ga u paralelnoj voznji, sivram i kazem da se zaustavi, nasta lik jos brze vozi
    steta sto nisam upisao tablicu, ali sam sretan sto sam ipak ostao citavog automobila
    vozi se samo da se vidi da se vozi

Član od
    14.03.2010
    Garaža
    SAXO VTS-BIC

Koliko je takvih!

Član od
    31.05.2009
    Garaža
    Saab 9000 cs 2.0T

Citirati Originalno postavljeno od Franjo Pogledati poruku
    smeđi se nije na vreme prestrojio i dužan je, da ga propusti, ne zaustavljajući vozilo u raskrsnici!
    Moj mozak izgleda slabo radi i ne kapira najbolje. Ti tumačiš da je smeđi u prekršaju ako ne propusti zelenog. Ja sve vreme govorim da je zeleni prvi ušao u prekršaj jer nije postupio po ovome: "nakon stupanja na raskrsnicu, vozac se prestrojava u saobracajnu traku blize centru raskrsnice."

"... na vreme zauzeti odgovarajucu saobracajnu traku za zeljeni smer."

Dakle, zeleni nije na vreme zauzeo odgovarajuću traku jer sudeći po slici, on se ne isključuje iz kružnog toka na izlazu koji je pred njim pa da bi zbog toga bio u desnoj traci, a bio je dužan da se prestroji u traku bliže raskrsnici ako nastavlja dalje. Znači- on nema šta da traži u desnoj traci. Tako bar kaže propis.

p.s. nisam mislio da nastavljam ovu priču ali ovi (nevaljali ) omladinci ponovo aktiviraše temu.
    ex SAABotražitelj

Novosadjane ponovo na obuku za kretanje u kruznom toku Kud li nam ubacise ovaj rebus?

Član od
    14.03.2010
    Garaža
    SAXO VTS-BIC

Navici ce te se,samo opusteno!

Član od
    14.08.2009
    Garaža
    Renault megan II res

Nema rebusa! Chubs je jasno i slikovito objasnio. Istina, može se zameriti ponešto crtaću, ali to je više zbog ograničenog prostora.

I ja sam ponešto pogrešno naveo, jer nakon više od pedeset godina vožnje, to prelazi u rutinu. Kad sam bolje razmislio, uvideo sam, da uglavnom vozim kako je propisano. U smislu blagovremenog prestrojavanja, izbora trake, blagovremene signalizacije, poštivanja prednosti i sl.

Čak sam na satelitskom snimku pomenute raskrsnice kod Opštine NBG video, da se propisi poštuju. Istina, u vreme slabog intenziteta saobraćaja, ali slično je i u špicevima, osim što retko ko koristi unutrašnju treću traku. Razumljivo, jer se vozi brzo, pa bi se teško izvukao.

Evo tog, ne baš čistog snimka, ali mislim, da ne treba komentara:

Svi priključci i isključenja su sa tri trake, od kojih krajnja desna rezervisana za vozila GSP i ona, koja se isključuju na prvom isključenju. Sve trake označene horizontalno znakom opasnosti - trouglom! Znači, obavezno propustiti vozilo koje se kreće kružnim tokom!

Uzroci nezgoda, su već druga priča.

Ta ajte molim vas. Još će te da vežbate za ove kružne tokove. Nemojte da vas zbuni što je levi smer vožnje ali englezi imaju najluđe kružne tokove.

Money for nothin' and chicks for free

Član od
    05.06.2008
    Garaža
    Yugo 1.1 EFI

Citirati Originalno postavljeno od Pantah Pogledati poruku

Ni ovu u Segedinu u Madjarskoj nisu daleko od toga Tj fali im ovaj mali kruzni tok u samom kruznom toku al zato imate semafor u samom kruznom toku pa treba skontati koji se odnosi tacno na vas
    Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."

Član od
    29.01.2006
    Garaža
    Audi A3
    Unosi bloga
    1

Re: Pravila voznje u kruznom toku

ovo kad bi postavili u novom sadu, bio bi prazan. a hrabrisa koji bi se usudio da udje, otvorio bi hamburgeriju negde u sredini, da ne umre od gladi.
    You know your in an E30 when when your gas gauge waves hello to you constantly.
    Welcome to the Internet, where everyone is a mechanic, and drives a 10 second car.
    Speed's just a question of money. How fast you wanna go?

Strana 3 od 11 PrvaPrva 12345678 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. Punjenje akumulatora u toku voznje.
    Od nedeljko50 u forumu Elektro odeljenje
    Odgovora: 48
    Posl. poruka: 22.02.2018, 11:47
  2. Kia Rio 1.3 ABS se pali u toku voznje?
    Od markoskmarger u forumu Ostali
    Odgovora: 5
    Posl. poruka: 06.01.2014, 09:09
  3. Ascona 1.6SH trza u toku voznje
    Od stojkov u forumu Nemačka
    Odgovora: 2
    Posl. poruka: 04.08.2010, 18:36
  4. Peugeot 406 gubi gas u toku voznje.
    Od koja u forumu Problemi-rešenja
    Odgovora: 12
    Posl. poruka: 13.09.2009, 11:13
  5. Trake u kružnom toku...