Strana 123 od 123 PrvaPrva ... 2373113118119120121122123
Rezultati 1.465 do 1.475 od 1475

Tema: Pitanje u vezi izbora ulja

Član od
    14.08.2022
    Garaža
    Toyota avensis 1,6 v
    Buni me cena,razlika je oko 1500 dinara...Mislim da i dalje ima dosta kopija,doduse vernih originalu...

Član od
    27.10.2011
    Ja ću da platim ručak/večeru onome ko mi donose verifikovanu kopiju vernu originalu motornog ulja gradacije 10W-40 od sledećih poizvođača:
    Nisotec
    Galax,
    FAM,
    Optima/Modriča,
    INA,
    Gasprom (G-Energy),
    Lukoil,
    EKO,
    Valvoline,
    Total
    Shell
    Mobil,
    Yacco,
    Ravenol,
    Addinol,
    Havoline/Texaco,
    Ravenol,
    Liqui Moly
    i
    Bardahl.

Sa naglaskom na verifikovanu, odnosno rezultat laboratorijske analize originalnog i rezultat analiza kopiranog ulja iz iste sertifikovane laboratorije za analize naftnih derivata.

Hvala.

P. s.
    Ručak uključuje 1 kg mesa životinje (sisara, ptice ili ribe, ili kombinovano) uz 0.3 kg srpske ili šopske salate i dva komada pečenih ljutih špica zelenih parika; aperitiv u količini 0,05 L voćne rakije po izboru (dunja, kajsija, kruška ili šljiva), pivo po izboru do količine 1 L, ili suvo vino po izboru 0,7 L, jedan desert od kolača ili torte, i kafa po izboru (srpska, espreso, makiato).
    Osobe koje ne jedu meso životinja mogu izabrati restoran u krugu od 50 km od centra Beograda.

P. s. s.
    Da mene buni razlika u ceni istog motulovog ulja od Mass i Wagen Int. - ja bih na e-mail obe te firme poslao pitanje; "Zašto je kod Vas cena tolika, a kod ovih drugih ovolika?
    Hvala."

Nakon toga bih njihove odgovore objavio ovde, na CBC-u.

Odem danas u Maxi - Špagetini No3 koštaju više od 200 din, a u Koka-Mar koja je na 10 metara od tog maksija iste špagetini 165 din.
    Kuvao sam obe varijante, iste su - a inače je proizvođač Barilla skoro promenio izgled pakovanja. Istog su ukusa i vremena kuvanja do idealne konzistencije i one u starom pakovanju kao i ove u novom.
    Da li su neke od njih kopija - ne znam.
    Sad, Koka-Mar ima znatno manji broj artikala od maksija, manja je prodavnica i kocipirani su tako da neke artikle prodaju bitno jeftinije.
    Izmenio/la DS9; 16.09.2022 u 17:12.

Član od
    14.08.2022
    Garaža
    Toyota avensis 1,6 v
    Danas sam proverio,na zvanicnom sajtu motula,distributer jeste mass.Pored njih,postoji i servis u Bg-u koji prodaje Motul ulja,a inace je Mass distributer.

Član od
    30.01.2007
    Garaža
    BMW F31 320d

Question

Cao momci, nije me bilo odavno, pa rekoh da se samo kratko posavetujem sa znalcima iz moje omiljene teme

BMW N47D20, poznati 2.0d sa 184ks. Sipam Mobil 1 Fromula ESP 5W30. Da li gresim, ili je to ok? Ne trosi mi ulje ni malo, menjam ga na 13-15k km.

Ako imate predlog za nesto bolje, otvoren sam da ga cujem.
    nikad ne vozim brzo, dok me ne pretekne Skoda Octavia karavan 1,9TDI

Član od
    27.10.2011
    Heh - to je poprilično diskutabilno pitanje (na koje bi tačan odgovor mogla da daju samo detaljanija merenja).

Jer, ako formalno grešiš u smislu da ne sipaš ulje po normi koja je propisana za taj motor (tj. koju je BMW propisao). možda ipak ne grešiš sa praktičnog aspekta korišćenja tog vozila (svojom vožnjom). Zvanično, sve (što korisniku treba) piše u korisničkoj i/ili servisnoj knjižici

Radi se o tome da to ulje, mobil1 ESP 5W-30, prema svojoj specifikaciji
    https://www.mobil.com/en-ae/passenger-vehicle-lube/pds/gl-xx-mobil-1-esp-formula-5w-30
    https://www.mobil.com/en/lubricants/for-personal-vehicles/our-products/products/mobil-1-esp-5w-30/

nema odobrenje odnosno nije naznačeno da zadovoljava normu BMW LL-04, a što bi trebalo da zadovoljava ulje koje se sipa u taj motor.

Mobil1 ESP 5W-30 je poprilično specifično koncipirano ulje - jer istovremeno zadovoljava zadovoljava ACEA C2 i ACEA C3 zahteve (zbog čega istovremeno zadovoljava različite proizvođačke norme kao što je PSA B71 2290 i npr. Dexos2).

Suštinski to je ulje na samoj gornjoj granici viskoziteta xW-30, dok norma BMW LL-04 podrazumeva i deblja, tj. viskoznija ulja, gradacije i xW-40 (ali ne i isključivo).

Ako npr. pogledamo specifikaciju castrolove varijante za koju Castrol tvrdi da zadovoljava BMW LL-04, vdećemo da je ono za nijansu i tanje, tj. takođe na gornjoj granici xW-30 gradacije.
    https://msdspds.castrol.com/bpglis/F...PXE-B7CDPZ.pdf

Sa druge strane, motulova varijanta koja ima zvanično odobrenje BMW LL-04 je bitno deblja, naravno zato što je u xW-40 gradaciji.
    https://azupim01.motul.com/media/mot...0_20210713.pdf

Šta reći?

Pa, moje lično mišljenje je, uz određenu dozu rezerve, da mi se čini da je sasvim ok da nastaviš sa tim Mobil1 ESP 5W-30, iako mu ne stoji da zvanično zadovoljava BMW LL-04.

Ulja po toj normi, kojima stoji da zadovoljavaju BMW LL-04 ima gomile, a dosta manje onih kojima stoji da imaju i odobrenje/approval (zato je npr. pomenuta motulova varijanta bulletproof za taj motor, kao i ostala ulja kojima stoji da imaju zvanino odobrenje/approval po bmw ll-04).

Ta BMW LL-04 norma je vrlo široka, bazirana na ACEA C3, i zadovoljavaju je ulja različitog viskoziteta tj. i xW-30ice a i xW-40ice.

Suštinski se radi tome da li ćeš izabrati uje (po bmw LL-04) iz xW-30 ili xW-40 gradacije.

O tome možemo na_široko - ali recimo da bi najjednostavnije bilo reći da ako ne gaziš maksimalno taj auto, tj umereno ga voziš/paziš onda je zgodnije xW-30, a ukoliko ga tovariš, oštro voziš, često u dužim rutama - zgodnije je da pređeš na xW-40.

Da je moje - koristio bih neku od Nisotec varijanti.

https://www.nisotec.eu/sr-lat/nisote...sint-sae-5w-40
    https://www.nisotec.eu/sr-lat/nisote...sint-sae-5w-30

Predlog za nešto bolje?

Kod ulja - teško.

Jer, svaki predlog X vs Y bi mogao da se podvrne dobroj diskusiji.

Za slučaj tog bmw-a - bolje je (bar bi verovatno tako smatrali u BMW-u, al`možda...) ono/svako ulje koje ima odobrenje po BMW LL-04, uz poštovanje navoda korisničke i/ili servisne knjižice (tj. najverovatnije priložene klimatske tabele za izbor gradacije).

Tek je posebna zvrčka - što se na nekim listama odobrenih/approved ulja pojavljuje mobil1 ESP 5W-30, iako to njegove specifikacije ne navode eksplicitno.
    Izmenio/la DS9; 01.10.2022 u 23:55.

Član od
    26.11.2007
    Garaža
    Fiat Idea 14.16v lpg
    Ima li neko iskustva sa pantherol 10w-40, gold line.
    Dobih 5l na nekoj prezentaciji.

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока

Član od
    27.10.2011
    U maju ove godine je jedan član Garaža foruma postavio slično pitanje, inače je pitao za varijantu 5W-30.

Ja nemam ikakvo praktično iskustvo, a tada sam na tom forumu napisao sledeće:

Hm, izgleda da na garaža forumu nema onaj smajli koji povraća.

Dakle, imaju svoj sajt pa onda može da se i pročita da nude.

A to što nude bi možda neko okrakterisao kao skorašnji smišljeni posao uvaljivanja maziva od strane menadžera po tipu "tašna/mašna", al` sa većim kapitalom. Ako uspe da zaradi na ovom poslu, možda za par godina vidimo da im ulja budu imala detaljnu specifikaciju, i da bar imaju makar jedno zvanično odobrenje nekog svog maziva. Sada nemaju odobrenja , nema tehničke specifikacije - jedino se samostalno pozivaju na specifikacije.

Tako nešto ne znači nužno da su ulja loša, verovatno nisu loša nego adekvatna/korektna - samo što je to proizvod neke od većih rafinerija kojoj je naručeno da se isporuče maziva bez bitne provere kvaliteta.

Ako bih pravio metaforu - naš Bell https://bellchemicals.com/o-nama/ je u odnosu na taj pantherol tradicija sa kvalitetom, a npr. novosadski Adeco https://www.adeco.rs/ vrhunac razvoja maziva.

Ovaj je tek počeo sa biznisom, pa naravno da će da ga širi na tržištu koje i tako nešto može da proguta. Ako/kada uspe, postajaće bolji.

Što se mene tiče, sve što sam naveo su pretpostavke i tumačenja na osnovu toga što je navedeno na njihovom sajtu - jer ako tamo jedino pišu slatke reči složene kao za neku radio reklamu, bez nečeg konkretnog i detaljnijeg, suština može da se protumači otprilike da su .

Btw, morao sam da dobro dvaput da pogledam šta sam pročitao jer mi je prvo izgledalo kao Panthenol.
    Izmenio/la DS9; 02.10.2022 u 14:03.

Član od
    26.11.2007
    Garaža
    Fiat Idea 14.16v lpg
    Hvala na odgovoru.
    Razmislicu sta cu sa njim.

Član od
    27.10.2011
    Pa, završiće posao za motor starije generacije, uz eventualno skraćenu kilometražu.

Član od
    26.11.2007
    Garaža
    Fiat Idea 14.16v lpg
    Pa tako cu najverovatnije i uraditi, cisto da vidim kako ce se ponasati, zamena posle par hiljada.

Član od
    27.10.2011

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Slične teme

1. Pitanje u vezi TNG
    Od šaki u forumu Domaća vozila
    Odgovora: 1
    Posl. poruka: 10.06.2009, 14:30
  2. pitanje u vezi lpg ecu-a
    Od ninsaki u forumu Sekvencijalni sistemi
    Odgovora: 3
    Posl. poruka: 22.01.2009, 20:18
  3. Pitanje u vezi Woofer-a
    Od Marko_ u forumu Car Audio/Video
    Odgovora: 13
    Posl. poruka: 09.07.2008, 17:13
  4. Pitanje u vezi BRC-a
    Od AlexRS u forumu Sekvencijalni sistemi
    Odgovora: 2
    Posl. poruka: 14.05.2008, 01:02
  5. Pitanje u vezi GPS-a
    Od Skyline GT-R u forumu WasteGate (odušak)
    Odgovora: 2
    Posl. poruka: 16.02.2007, 18:52

Members who have read this thread in the last 5 days: 13

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •