Strana 3 od 12 PrvaPrva 12345678 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 25 do 36 od 140

Tema: OSNOVE: Kako Radi Motor?

Citirati Originalno postavljeno od Heinz
    Mislim da nisi u pravu, a posle kad budem imao vremena ću pokušati da pronađem literaturu.

Evo kontra primera:
    Ubaci u to isto vozilo kamionski motor koji ima npr. 2x veći obrtni moment od tog dizela kojeg si uzeo za primer.
    Misliš da će kamionski motor sa svojim obrtnim momentom uspeti da potera kola do 250 km/h?
    Naravno da hoce, plus nece mu trebati vise od recimo 3 brzine...
    The difference between men and boys is the price of their toys

Definicija konjske snage

Prema toj priči postavljena je definicija, koje se danas držimo, a koja govori kako je jedna KS = 75 kg m/s. Prebacimo to u razumljiv rečnik: prosečni konj (snažan 1 KS) u stanju je da predmet težak 75 kg podići za 60 m vukući ga 1 minutu (slika 1). U novije vreme prelaskom na metrički sistem, snagu izražavamo vatima (W) odn. kilovatima (kW). Ono što dalje predstavalja problem je pretvaranje tih vrednosti.

Odnos je sledeći: 1 KS = 0,735 kW odnosno 1 kW = 1,35962 KS.

Jedna KS potrebna je da se telo teško 75 kg podigne 60 m za 1 minut

Definicija obrtnog momenta

Međutim opisivanje snage nije dovoljno, da bi u potpunosti sagledali performanse motora potrebna Vam je još jedna veličina: Moment sile.

Opšte poznat kao "obrtni moment", je u stvari nešto što je "jednako proizvodu sile i udaljenosti mesta na kojem deluje ta sila od ose rotacije". Ali o čemu se zaista radi? Zamislite ključ za skidanje šrafova na točkovima. Što dužu polugu imate to će vam posao odvijanja biti lakši jer ćete istu silu primenjivati na većoj udaljenosti od ose rotacije (šrafa). Ova se udaljenost zove "krak sile", a ono što pri odvijanju primenjujete na šrafu zove se "moment" (jedinica: Nm).

Dijagram rada 4-cilindričnog otto-motora:
    - najveća snaga 33 kW (45 KS) pri 5000 o/min
    - najveći moment 88 Nm pri 2800 o/min
    Potrebno je spomenuti još jedan detalj, a to je broj obrtaja motora. Što je veći broj obrtaja motora, jasno je - veća je i količina sagorenog goriva, a time je i proizvedeno više energije. Pojednostavnjeno, više obrtaja - više snage gledamo li to kroz jedan te isti period vremena.

I konačno, sad po prvi puta dobijamo priliku da povežemo snagu i moment, što će učiniti magična formula: KS = Nm * O / 7024, gde je O broj obrtaja motora izražen u 1/min.

Zbog čega nam je sve to bitno?

Snaga motora, bitna je da bismo znali da li će neki automobil ići brzo. Moment nam je potreban da bi znali kada će taj automobil ići brzo. Pojednostavnjeno govoreći, što je viši maksimalni moment koji neki motor razvija (pri određenom broju obrtaja) to će automobil bolje "vući" pri nižem broju obrtaja jer će ujedno njegov motor moći ostvariti veću snagu pri nižim obrtajima. Krivulja obrtnog momenta i snage s obzirom na broj obrtaja motora (slika 2) veoma slikovito opisuje međuzavisnost ova tri elementa.

I za kraj, malo preračunavanja za one koji listaju britansku i/ili američku literaturu:
    1 KS (DIN) = 0,9862 hp (US-horsepower, prema SAE standardu)
    1 Nm (DIN) = 0,7375 lb - ft (funta * stopa, SAE)
    Injection is good,but I'd rather be blown!

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Citirati Originalno postavljeno od Presho
    Hej !

1HK = 0.736 Kw detta är ju energi som utförs per tids enhet, dvs arbete som utförts.

1HK = Att p? tiden av 1 sekund lyfta 75 Kg p? höjd av 1 meter.

==========================================

Vridmoment har du p? en axell, och är en kraft som om du tänker dig en vevaxell med 1 meters l?ng knä. Om du hänger vikt p? den som är 0.1019716 KG (KP) kommer det utföras en roterande kraft som är 1Nm d? 1N=0.1019716KP (KG) (massa = Vikt)

Detta är den enkla förklaring. OK?
    Malo citiram sam sebe jer se stvari redovno ponavljaju.
    1HK = 0.736 Kw - energija ulozena u jedinici vremena
    Obrtni momenat je rotaciona sila na osovini koja pogoni osovinu.
    Za primer i shvatanje dimenzija: Osovina sa kolenom od 1 M duzine npr. sila kojom bi gravitacija krenula okretati osovinu sa polugom od 1m duzine i tezinom od 0,1019716 Kg okacenom na polugi kad je poluga u vodoravnoj poziciji. (da neko nebi dodavao i tumacio po svome, za primer uzeta poluga sa rotaciono neutralnom tezinom )

I malo nize na linku :
    http://forum.saabturboclub.com/phpbb1/v ... 705#276705
    prpracunavanje prosecnog pritiska u cilindru za SAAB 2L i 2,3L motore sa svega 350Nm obrtnog momenta.
    Pri tom obrtnom momentu je sila koja potiskuje klip i deluje na klipnjacu u prosecnoj vrednosti od oko 1000KP (KG) , dakle pritisak na klipnjavu je 1T.

Mozda nekome pomogne da shvati o kojim silama je rec u jednom motoru u pomoc ovog objasnjeja, jer svi ovi dijagrami koje kacite nepomazu previse obicnom vozacu vec vise tehnicarima.
    Att mäta är att veta...to measure is to know...meriti je znati..
    move your mind

srednja skola: TEHNICAR NU masina
    visa skola/fak.: Visa mas. skola - Politehnicka Akademija / Saobracajni Fak.

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    RankoK >> Kao sto rekoh, ciljna grupa poruke su vozacu, bez obaveze fak. obrazovanja masinskog smera.
    Kad zelis da preneses jednu poruku siroj masi, koristi se svepoznatim narodnim jezikom , ma na kojem jeziku da se pise, veca populacija ce imati od toga koristi.
    move your mind

Guest
    @RankoK
    bravo!!!
    ovaj txt je pun pogodak...
    bolje od ovoga ne moze biti objasnjeno
    ko ovo nije razumeo neka skoci u bunar
    @BOOST
    o kakvom fak. obrazovanju pricas
    ja sam elektrotehnicar ja nemam veze sa mehanikom, jedino sto sam ucio u srednjoj je precizna mehanika i nista vise.
    100% sam siguran da je ovo gradivo za osnovnu shk.
    ljudi sta je vama???
    moj profan iz fizike-Sima"Ajkula" u osnovnoj je predavao iste stvari[vezane za ob. moment] kao i RankoK

da ti reknem nesto...bilo neko istrazivanje u Srbiji povodom ucenja-iskoriscavanja u realnom zivotu...he he..mozes misliti kakvi su bili rezultati...ispitanici su bili deca od 5 raz osnovne do 4 raz. srednje skole...na testu su bile oblasi iz matematike, mehanike, fizike, hemije, srpskog jezika, socijologije...(i jos neke)
    70% - nije imalo pojma da iskorisi znanje steceno u skoli na testu realnosti
    20% - se snalazi kako zna i ume
    10% - je umelo da iskoristi steceno znanje

a sta mislis koliko ljudi ume da prenese to znanje na druge?

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Citirati Originalno postavljeno od ~Vojvoda
    @BOOST
    o kakvom fak. obrazovanju pricas
    ja sam elektrotehnicar ja nemam veze sa mehanikom, jedino sto sam ucio u srednjoj je precizna mehanika i nista vise.
    100% sam siguran da je ovo gradivo za osnovnu shk.
    ljudi sta je vama???
    moj profan iz fizike-Sima"Ajkula" u osnovnoj je predavao iste stvari[vezane za ob. moment] kao i RankoK
    Haha.. mislim da ti je RankoK naveo upravo problematiku.

Stvar je u pristupu.

Da to sto si napisao ima veze u realnom zivotu, nevi bili gde smo vec bi svi klackali za nama. Medjutim ljudski faktor je po obicaju presuan
    move your mind

Guest
    stvarno smo dileje
    covece a jeste li culi drugu neverovatnu cinjenicu
    MENSA je objavila da kao nacija imamo "nenormalno" dobre rez. na testovima inteligencije.
    Cak je bilo i slucajeva da su pojedine osobe uspevale da rese X-testove
    to je sam vrh testiranja sivih celija...
    Znam jednog lika ide na FON i slucajno im reko profesor ako se testiraju u MENSI i ako prodju njihov test on im daje prolaznu ocenu na ispitu.
    Covek se shlogirao kad je video rez. IQ 159
    max. br. bodova na testu...
    treba da se testira da vidi koliko jos ima preko

I najpametniji!!!!

Hvala svima na odgovorima,
    kao što neko reče, "slabo razmišljam posle praznika"

Moraću još koji put da pročitam sve zajedno.

Dizel motori koji imaju veći obrtni momenat bolje vuku na nižim obrtajima od benzinaca iako benz imaju veću snagu, ako sam dobro shvatio šta ste rekli?

Da li onda ta veća snaga ima veze sa ubrzavanjem? Koliko sam čuo važi da su benzinci startniji od dizela.

Evo podaci za moju fiestu:
    max power 71kW @6000rpm
    max torque 133Nm @4000rpm

Pozdrav

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    Evo kontra primera:
    Ubaci u to isto vozilo kamionski motor koji ima npr. 2x veći obrtni moment od tog dizela kojeg si uzeo za primer.
    Misliš da će kamionski motor sa svojim obrtnim momentom uspeti da potera kola do 250 km/h?
    ima 2x veci obrtni momenat od tog dizela iz mog primera na ostom broju obrtaja, ok.
    kako potrebna energija za savladavanje otpora kretanja kroz vazduh raste sa brzinom na kvadrat jasno je da nece kola dostici 2x120 km/h vec kvadratni koren iz 2 x120km/h ili oko 170km/h ugrubo.

dakle, 2x veci obrtni momenat samog motora bi u idealizovanim uslovima vakuuma bukvalno poterao auto duplo, na 240km/h.

pretpostavka je da se uvek radi pri poredjenju o identicnim uslovima- motor direktno pokrece tockove i obrtni momenat motora je onaj na tocku.
    za dati broj obrtaja mera mogucnosti pokretanja tockova je upravo obrtni momenat i njegova velicina odredjuje dinamiku kretanja- u to sam siguran
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    Dakle, same cifre nemoraju direktno da daju adekvatnost u uporedjenju 2 auta ako se gleda samo na tacke najveceg obrtnog momenta i najveceg efekta.

Medjutim ako 2 ralicita pogonska agregata stoje u jednoj istoj konfiguraciji (isti auto i isti menjac) pre ce biti da ce se bolje pokazati taj za koji je menjac srezan, pa makar mozda bio i slabiji sa obrtnim momentom kao max momenat, jer je moguce da neki motor ima i ravnu krivu dijagrama obrtnog momenta.
    upavo tako. tacka najveceg momenta i najvece snage sama za sebe nista ne govori kao cifra.
    uzmimo slucaj 2 razlicita pogonska agregata na istom autu sa direktnim prenosom 1:1, dakle bez uticaja menjaca vec samo motora na dinamiku vozila.
    onaj (motor) koji na istom broju obrtaja ima veci obrtni momenat u poredjenju sa drugim u tom rezimu rada daje bolje perfomanse. polozena kriva obrtnog momenta (na slici( je posledica fakta da takav motor ima veci obrtni momenat u sirem opsegu obrtaja i obicno se za takav motor kaze da je elastican.

ne sme se zaboraviti da se porede samo motori i to uvek u identicnim uslovima a koji pokrecu idealno telo fiksne mase, oblika direktnim putem bez pretvaraca obrtnog momenta (menjaca) ili drugih faktora koji menjaju parametre motora.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Strana 3 od 12 PrvaPrva 12345678 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. Peugeot 106 1.0 (1997)motor neravnomerno radi
    Od Gagi-bl u forumu Francuska
    Odgovora: 1
    Posl. poruka: 09.05.2011, 22:01
  2. Motor se muči, kao da radi na 3 cilidnra
    Od nicolas u forumu Elektro odeljenje
    Odgovora: 8
    Posl. poruka: 06.04.2009, 08:40
  3. Motor na Unu ne radi sinhronizovano....
    Od bojanchampion u forumu Italija
    Odgovora: 15
    Posl. poruka: 01.03.2009, 04:49
  4. Kako radi motor (zanimljiv klip)
    Od Krle u forumu WasteGate (odušak)
    Odgovora: 2
    Posl. poruka: 16.01.2008, 16:38

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke