Strana 2 od 12 PrvaPrva 1234567 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 13 do 24 od 140

Tema: OSNOVE: Kako Radi Motor?

Guest
    @scorpio 76
    brick ti je ovo dobro objasnio vezano za motor, posto sam ja shtreber ja cu ti malo objasniti fiziku
    Vidi pocecemo od dimenzione formule za snagu jedinica je W odnosno kW
    kada se W izvede od osnovnih jed. SI sistema dobija se
    P=A/t
    snaga=rad/vreme da se taj rad izvrshi
    A=F x s
    rad=sila x put

1wat=(1Njutn x 1metar) / 1 sekund
    ovo je ono o cemu si ti pricao
    Konkretno gledam nove motore za Ford Fieste i vidim benzince od 1,3 8V (50kW 106Nm) 1,4 16V (59kW 124Nm) i 1,6 16V (74kW 146Nm).
    Dizel motor je 1.4TDCi (50kW 160Nm)

Njutn x metar ti je moment a deljenje sa sekundama su ti obrtaji.
    Sad se pitas kako deljenje sa sekundama predstavlja obrtaje? . Pa lepo posto je sekund ispod razlomacke crte to ti je sekund na -1 stepen(matematika i fizika za 6. raz osnovne ) a sekund na -1 ti je Herc a velicina u Hercima ti je broj obrtaja u sekundi.Zato sto je Herc jedna puna oscilacija(perioda,obrtaj)-6000 ob/min= 100ob/sec=100Hz[herca]
    obrtni moment ti je sila koja vlada na kraku(pogledaj prvu sliku) vidis da ob. moment zavisi od duzine kraka i sile koja deluje na kraju kraka a ta sila je tangenta na kruznicu, recimo da je kruznica tocak onda je tangenta sila koja se sa tockova prenosi na asfalt
    vidi ovo
    jugo 55 i golf I dizel
    imaju istu snagu=40kW
    ali vidi ovo
    jugo se max vrti oko 6000 ob/min
    golf se max vrti na 5000 ob/min
    a snga je ista
    posto su ob. moment i obrtaji motora obrnuto srazmerni znaci da golf ima veci obrtni moment ob. moment.
    ovo ti je funkcija snage i ob. momenta za jedan zastavin motor

crvena je snaga a zuta ti je obrtni moment sa donje ose citas br. ob. motora sa leve citas snagu(ovo vazi za crvenu liniju) a sa desne citas ob. moment to ti je za zutu

dobro posto ja nisam ovoliko strucan (a i posle nove godine mi bas nesto ne ide razmisljanje) evo jedna kratka def. sa mehanickim pogledom na stvar...Pod dejstvom sile kruto telo se, u opstem slucaju, krece translatorno i rotira oko neke tacke.Obrtno dejstvo koje sila proizvodi odredjuje se velicinom koju nazivamo moment sile.
    Moment sile je vektorska velicina i, kao takva, odredjena je svojim intezitetom pravcem i smerom.Tacku njenog dejstva nazivamo momentna tacka.
    Injection is good,but I'd rather be blown!

Guest
    Bravo Ranko stvarno si paljevina Srpske potencije!!!
    Ovo je bas dobra definicija, mislim da je otprilike tako i u knjizi.
    Doduse ja sam malo pokusao to prakticno da docaram...
    Nadam se da dam bio jasan
    pozdrav!

Citirati Originalno postavljeno od ~Vojvoda
    Bravo Ranko stvarno si paljevina Srpske potencije!!!
    Nadam se da dam bio jasan
    pozdrav!

Član od
    30.09.2004
    Garaža
    Avensis 2.0 D4D
    Citirati Originalno postavljeno od brick
    formalna statisticka snaga u KS ili kW pri maksimalnom broju obrtaja ne govori o sposobnosti motora da pokrece tockove i vise je marketinske svrhe/ papirnatog podatka.
    Ispravka: max snaga je jako bitan faktor, i nije statistička, jer se koristi u gomili proračuna za svako vozilo.

Npr. maximalna brzina zavisi isključivo od snage motora.

Obrtni moment je po definiciji mera obrtnog kretanja, a pošto se točkovi jelte okreću, zato je bitan u kretanju vozila.
    Toyota Avensis 2.0 D-4D (2007)

Citirati Originalno postavljeno od BOOST
    Ja nas mislim da bi trebalo da se prevede
    lose mislis Boost

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    Ispravka: max snaga je jako bitan faktor, i nije statistička, jer se koristi u gomili proračuna za svako vozilo.

Npr. maximalna brzina zavisi isključivo od snage motora.

Obrtni moment je po definiciji mera obrtnog kretanja, a pošto se točkovi jelte okreću, zato je bitan u kretanju vozila
    max snaga je opet obrtni momenat definisan za odredjeni rpm, znaci svodi se na momenat. snaga je cisto matematicka odrednica koja sama za sebe mnogo ili gotovo nista ne govori.
    tako maximalna snaga ne utice ni na maksimalnu brzinu- primer.
    motocikl ima 1000 kubika i 120 konja npr.
    dizel ima 3000 kubika i 120 konja.

oba atmosferska motora sa istom konjazom na papiru.

ugradimo oba motora u jedno te isto vozilo, na primer Golf.

sa onim prvim motorom (motocikl) auto ce mozda postici max brzinu od 80-100km/h posle mnogo muke i vremena a ubrzanje do 100 ce se meriti u minutima
    sa onim drugimi dizelski motorom iste max konjaze u istom autu max brzina ce biti glatko 170+ km/h a ubrzanje reda 8-9 sekundi do 100km/h.

u praksi, to jest voznji max snaga je prakticno nebitan pojam ako nije istovremeno poznat i naveden obrtni momenat iz koje je snaga izvedena.

ta max snaga nace pokretati tockove vozila sto je valjda cilja svakog vlasnika auta i svake fabrike da napravi najbolji moguci kompromis obrtnom momenta upotrebljiv za svakodnevnu voznju.

ono sto ja hocu da kazem, je da max. snaga kao podatka sam za sebe nista ne kaze i ne zna se koliki efekat na putu ce takav auto imati.
    a podatka o obrtnom momentu direktno ukazuje na efekat u praksi.

obrtni momenat i snaga su 2 sgtrane iste medalje, osobine motora da oslobodi u odredjenom vremenskom intervalu odredjenu kolicinu energije. obrtni momenat nam kaze kako to radi, snaga samo na max obrtajima bas i ne.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    30.09.2004
    Garaža
    Avensis 2.0 D4D
    Mislim da nisi u pravu, a posle kad budem imao vremena ću pokušati da pronađem literaturu.

Evo kontra primera:
    Ubaci u to isto vozilo kamionski motor koji ima npr. 2x veći obrtni moment od tog dizela kojeg si uzeo za primer.
    Misliš da će kamionski motor sa svojim obrtnim momentom uspeti da potera kola do 250 km/h?
    Toyota Avensis 2.0 D-4D (2007)

Član od
    24.10.2004
    Garaža
    FIAT
    Unosi bloga
    4
    Citirati Originalno postavljeno od Heinz
    Mislim da nisi u pravu, a posle kad budem imao vremena ću pokušati da pronađem literaturu.

Evo kontra primera:
    Ubaci u to isto vozilo kamionski motor koji ima npr. 2x veći obrtni moment od tog dizela kojeg si uzeo za primer.
    Misliš da će kamionski motor sa svojim obrtnim momentom uspeti da potera kola do 250 km/h?
    Svi ste jeste i niste u pravu Svi zaboravljaju da taj motor treba nešto i da pokrene sa mesta a to ej auto. Transmisija odredjuje koliko će motor biti iskorišćen i na koji način. Potrošnja je primarna.
    Ovde se piše nešto pametno, samo ne znam šta...

https.autogas.rs

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1
    Posmatranje dijagrama obrtnog momenta kroz obrtaje ali ovoga puta na pogonskom tocku posle redukcija u menjacu i idferencijalu uz podatak tezine auta govori sve o jednom autu.
    Razliciti motori imaju razlicit dijagram odziva obrtnog momenta na raznim obrtajima. Zato se menjacke jedinice kroje prema tome uz obzir na tezinu auta i cilj upotrebe istog.

Dakle, same cifre nemoraju direktno da daju adekvatnost u uporedjenju 2 auta ako se gleda samo na tacke najveceg obrtnog momenta i najveceg efekta.

Medjutim ako 2 ralicita pogonska agregata stoje u jednoj istoj konfiguraciji (isti auto i isti menjac) pre ce biti da ce se bolje pokazati taj za koji je menjac srezan, pa makar mozda bio i slabiji sa obrtnim momentom kao max momenat, jer je moguce da neki motor ima i ravnu krivu dijagrama obrtnog momenta.

Uz sve ove segmente najvazniji faktor je ugradjen u sam motor kroz njegovu geometriju kompresionog prostora, gde se u sustini odredjuje brzina sagorevanja. To je jedan od najpresudnijih faktora za postizanje linearnog odziva motora na sile obrtnog mometa kroz spektar obrtaja.
    Att mäta är att veta...to measure is to know...meriti je znati..
    move your mind

Guest
    transmisija je opet druga stvar
    transmisija menja izlazne karakteristike motora ondnosno prilagodjava br. ob. i ob. moment
    naprimer u prvoj brzini je redukcija ondosno poluosovina se mnogo manje vrti nego motor ali zato je ob. moment znatno veci od onog sto pravi motor.
    vozite brzinac[bicikl] jeste li probali da idete uzbrdo u 16-oj, znate zasto nemozete jer ljudski misici nisu projektovani da daju ludacki ob. moment ali u 1 2 i 3-oj ide ko podmazano, znate zasto zato sto dolazi do redukcije snaga koju vi proizvodite se plasira na tlo samo u drugom obliku, uzbrdo vam treba vucna sila a ne brzina zato figurira ob. momet a ne brzina(br. ob.) taj visak obrtaja se "pretvara" u obrtni moment.
    vidi traktor IMT 533 [mislim da je taj model,nisma siguran]
    ima 35ks u 3-oj brzohodnoj ide 20kmh max. ali zato vuce punu prikolicu kojekakvih sranja.
    ali da mu stavis drugi prenos isao bi brze ali bi mogao da vuce manji teret
    A sada jedno pitanje:
    Jesu li svi clanovi ovog foruma zavrsili osnovnu shk.???
    Posto je ovo sto sam ja ispricao gradivo iz predmeta Teh. obrazovanje za 7. raz. mislim
    mislim ovo su osnovne stvari iz fizike vezane za motore i mehaniku

Član od
    24.10.2004
    Garaža
    FIAT
    Unosi bloga
    4
    Citirati Originalno postavljeno od ~Vojvoda
    transmisija je opet druga stvar
    transmisija menja izlazne karakteristike motora ondnosno prilagodjava br. ob. i ob. moment
    A sada jedno pitanje:
    Jesu li svi clanovi ovog foruma zavrsili osnovnu shk.???
    Posto je ovo sto sam ja ispricao gradivo iz predmeta Teh. obrazovanje za 7. raz. mislim
    mislim ovo su osnovne stvari iz fizike vezane za motore i mehaniku
    Ja sam završio al davno Ebga, omatorllo se pa se pozaboravilo
    Ovde se piše nešto pametno, samo ne znam šta...

https.autogas.rs

Strana 2 od 12 PrvaPrva 1234567 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. Peugeot 106 1.0 (1997)motor neravnomerno radi
    Od Gagi-bl u forumu Francuska
    Odgovora: 1
    Posl. poruka: 09.05.2011, 22:01
  2. Motor se muči, kao da radi na 3 cilidnra
    Od nicolas u forumu Elektro odeljenje
    Odgovora: 8
    Posl. poruka: 06.04.2009, 08:40
  3. Motor na Unu ne radi sinhronizovano....
    Od bojanchampion u forumu Italija
    Odgovora: 15
    Posl. poruka: 01.03.2009, 04:49
  4. Kako radi motor (zanimljiv klip)
    Od Krle u forumu WasteGate (odušak)
    Odgovora: 2
    Posl. poruka: 16.01.2008, 16:38

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke