Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Rezultati 13 do 19 od 19

Tema: Pomoć oko centralnog grejanja

Član od
    11.12.2006
    Novi Sad, Groblje :) 16° 31' 0" E 45° 17' 30" N nekad :(
    Naveo sam o kom kotlu se radi. Nisam naveo da mora vailant termostat, vec da mora da radi sa mojim Vailant kotlom. Dva modela koja sam kasnije naveo su izvucena iz cenovnika firme koja je pomenuta jer su to jedina dva bezicna termostata u cenovniku.

Zasto bezicni?

Uvod: U pitanju je prizemna kuca sa potkrovljem, koju sam samo predzadnju zimu full grejao na gas. Tad je cena jos i bila ok, i nismo se zalili. Prosle zime je gas drasticno poskupeo, pa smo se za prizemlje vratili na alfu 90 i drva/ugalj, a potkrovlje po potrebi dogrevali gasom tj, centralnim. Finansijski to nam je bilo prihvatljivije.

Razrada: Zicni termostat koji je instaliran zajedno sa kotlom je montiran u prizemlje (dnevni boravak) i tu mu je bilo najefektnije mesto dok se kuca grejala cela na centralno. Posto je sad (ne sad, nego zimi kad se lozi Alfa 90) dole (prizemlje) na 23+ stepeni, potkrovlje hladnije, a termostat stoji dole gde je 23 i vise - termostat prakticno ne odradjuje svoj posao, vec sam temperaturu u potkrovlju regulisao termoventilima na samim radijatorima.

Zakljucak: Da ne bih vodio kabl preko cele kuce (i tavana iznad potkrovlja) za zicni termostat, i 37 puta nastavljao kabl - ocu da uzmem bezicni, i stavim ga u potkrovlje, tj, samo ono sto centralno i greje.

Dodatak: temperatura vode u sistemu je bila prilicno niska, necu sad da lupam koliko, ne znam napamet. Temperaturu potkrovlja sam odrzavao oko 22 danju, i oko 18 nocu.

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    Ja bih samo uradio temperaturnu kompenzaciju i ostavio postojeci termoregulator dole da vrsi upravljanje delom sistema koji je gore u potkrovlju.

Znaci, postavio automatiku u slican rezim kako se vrsi regulacije sobne temperature kod vazdusnih toplotnih pumpi jer se to pokazalo dobro u praksi a jeftino i jednostavno je.

Ne treba dodatnih kablova, samo treba preprogramirati postojeci ili prepodesiti dzampere/ trimer potenciometre zavisno od tipa da li je analogno ili digitalno upravljan termoregulator i kakav je softver.

Drugi moguci metod regulacije je da se potpuno iskljuci/ ukloni sobni termoregulator u prizemlju i da kotao koristi samo spoljni senzor temperature uz prepodesavanje krive regulacije osnovnog racunara kotla, opet softver ili analogno preko trimera.
    Na taj nacin se i inace gasni kotao najefikasnije upravlja kada se zagreva celi objekat jer ne zavisi od trenutne temperature i lokalnih uticaja u blizini zidnog senzora, a fina regulacija se postize u svakoj sobi radijatorskim bilo analognim termo ventilom bilo digitalnim preko ECU i softvera (nedeljni tajmer koji fino regulise protok vode kroz radijator, na svakom radijatoru po jedan ili po potrebi).

treca varijanta je i bezicni sistem automatike samo sto je to jos uvek po pravilu skuplje resenje a zahteva i cistu okolinu zgrade u smislu radio smetnji jer koristi nelicencirani (dosta zagadjen) radio spektar pa moze da otkaze funkiconalnost i pouzdanost rada zavisno od spoljnih smetnji.

Pogledaj Honeywell seriju termoregulatora, ima bas takvih za opisane potrebe koji mere fluks toplote kroz zidove i krov tako da su samopodesavajuci odnosno samoprogramirajuci (prilagodjavaju se automatski trenutnom stanju toplotnih gubitaka kuce).

Imam iskustva sa takvim termoregulatorom Hitachija na toplotnoj pumpi i to radi bez greske, usudio bih se da kazem savrseno komforno.

Od bezicnih pojavljuju se i WiFi termoregulatori koji se povezuju na LAN koji mogu bizi i bezicni po 802.11 grupi standarda tako da je moguca integracija u postojecu kucnu racunarsku mrezu a onda potom i daljinsko upravljanje putem neta, mobilnog, SMSa kroz kucni router.

Najjeftinija je klasicna zicna zidna on-off varijanta sa tajmerom i takvih termoregulatora ima vec za 30tak evra a naleti se i na manje. Treba jednoparicni kabl ciej pstavljanje kosta ali je to obicno u paketu znatno manje nego softiciranija varijanta.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    Citirati Originalno postavljeno od comi 1342 Pogledati poruku
    Brick, ako nije teško, imaš li neki link ili literaturu, kako moderna građevina rešava probleme izdvajanja balkona iz zajedničke termičke mase poda ili tavanice ? Više me zanima da li može u već gotovim objektima, osim da ga fizički odsečeš ?
    Imam knjiga, imam linkova. mozda jedno 50tak GB.
    Gotovo svaka gradjevinska firma/ fabrika ima po nekoliko gotovih resenja za novu gradnju a koja se nude kao gotov proizvod u obliku prefabrikovanih nosaca. (recimo proguglaj :Isokorb detail: ili : Isobalken preise: kao pojam pa ce izbaciti linkove ka ponudama na stovaristima uglavnom u CH, A, Pl, D.

npr http://www.google.com/search?hl=en&r...l779l3-1.1l2l0

ili
    http://www.nei-dt.de/neh-baupraxis/5...ken/Kap504.pdf
    generalno tehnicka resenja na tu temu.

Da, moze u gotovim objektima relativno jednostvano da se termicki izoluje balkon uz uslov da ima fizicki dovoljno mesta za sloj izolacije. Nista se ne rusi od nosecih elemenata ali mora da se uklone zavrsni slojevi, pogotovu gornji tj podna zavrsna obloga.
    I za to ima gotovih fabrickih resenja ali se moze prilicno jednostavno napraviti i od opste dostupnog materijala (uglavnom stirodur je cudo za oblikovanje i takva resenja).

Kod nas uglavnom nema tih gotovih izolacionih elemenata za terase i balkone odnosno vecina trgovaca nije ni cula da postoji a slabo se trazi jos kod nas.
    Ja sam to resio tako sto napravim prema konkretnim potrebama resenje i onda oblikujem materijal/ slojeve/ nacin primene da zadovolji ciljane rezultate termike.
    Tvrde poliuretanske ploce su jako efikasne u termickomk smislu i za male debljine daju odlicne rezultate. (stirodur ima 50% vece gubitke od tih ploca pa treba time i 50% + debljine za isti efekat).

Iz mog iskustva drasticna je razlika temperature poda u blizini balkonskih vrata sa unutrasnje strane sobe kada je balkon izolovan termicki u odnosu na klasicnu gradnju iz proslog veka.
    Testirao sam pri spoljnih -22C i unutra +23c i ta razlika je oko 8C, znaci toliko je toplija povrsina poda unutar sobe koji je oblozen keramickim plocicama.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    28.09.2005
    Garaža
    Giulietta ,PUG 106,
    Danke, Her Brick, komšija koji je zidao po "Njemačkoj" pre 25 godina mi je pričao o tim gotovim elementima, nikad ih nisam video u zemlji Srbiji. Toliko bi bila teška modifikacija tih balkona u mojoj zgradi (P+2+potkrovlje), da ni ja sam ne bih u nju krenuo sa ovom cenom gasa, a ustvari bih trebao da ubeđujem komšinicu iznad mene, pošto mi tuda više ode, (ja sam I sprat).
    Kad sam pominjao pre 10-ak godina, poznanicima koji zidaju ili završavaju kuće tako nešto, mislili su da sam za ludaru, kod nas je tek sad normalno da stavljaš malo stiropora. Posle ti naravno skup gas...
    "Bio bih zahvalan ako neko moze da mi pomogne da resim problem da me ne zavlace "majstori" i da bespotrebno dajem pare na silne preglede"
    "Ja sam duboko ubeđen da reč predsednika Rusije, kao i reč predsednika Srbije, vredi daleko više nego finansijske garancije preduzeća."

Član od
    29.01.2006
    Garaža
    Audi A3
    Unosi bloga
    1
    postoji li nacin da sam izracunam za svoju kucu kakva je izolacija potrebna, da ne bude sacometrijska metoda, samo stavi tvrdu desetku i nema glava da te boli.
    You know your in an E30 when when your gas gauge waves hello to you constantly.
    Welcome to the Internet, where everyone is a mechanic, and drives a 10 second car.
    Speed's just a question of money. How fast you wanna go?

Član od
    14.08.2009
    Garaža
    Renault megan II res
    Sad ste me zaintrigirali, jer već par godina razmišljam o termoizolaciji kuće građene blokovima i debljine spoljnih zidova 39 cm. Po mom osećaju, kuća je hladna! Gde da postavim tvrdu desetku? U prizemlju je kvalitetan parket i ne bih ga menjao, dok na spratu nije problem, jer je patos prekriven laminatom.

Kakav bi bio efekat postavljanja tvrde desetke na zidove sa unutrašnje strane? Ili nešto drugo, ali sa unutrašnje strane?

Član od
    28.09.2005
    Garaža
    Giulietta ,PUG 106,
    Čubs, ovako nekako treba da izgleda, imaćeš puno nepoznanica u proračunima.
    http://www.gradimo.hr/clanak/najbolja-izolacija/9413
    Potraži u Brickovim postovima u poslednjih godinu dana, objašnjavao je u jednoj temi.
    Čika Franjo, jedan od velikih dobitaka u izolovanju objekata je korištenje akumulirane toplote (ili hladnoće )u nekoj masi, u vašem slučaju vrlo velikoj, zid od cigle ipo. Ima dobitaka i sa izolacijom iznutra, ali malo njih u Srbiji zna da izvede kako treba, a onda bude velikih problema sa kondenzacijom pare. Pretražite Brickove postove i Vi, ima o tome.
    "Bio bih zahvalan ako neko moze da mi pomogne da resim problem da me ne zavlace "majstori" i da bespotrebno dajem pare na silne preglede"
    "Ja sam duboko ubeđen da reč predsednika Rusije, kao i reč predsednika Srbije, vredi daleko više nego finansijske garancije preduzeća."

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

1. RENAULT Megane I 1.6e 1998. - Ne radi ventilator grejanja...
    Od MeganeSport u forumu Elektro odeljenje
    Odgovora: 9
    Posl. poruka: 10.05.2018, 17:19
  2. Ventilator grejanja kabine zuji!
    Od Uča u forumu Elektro odeljenje
    Odgovora: 3
    Posl. poruka: 28.02.2011, 20:25
  3. Distribucija grejanja, moze li ovo ovako?
    Od BOOST u forumu WasteGate (odušak)
    Odgovora: 33
    Posl. poruka: 05.01.2008, 17:42

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •