Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 12 od 43

Tema: Norveški radijator ili TA peć

Član od
    01.11.2005
    Garaža
    Golf 4

Norveški radijator ili TA peć

Treba da se greje kancelarija ~16m2. Kancelarija ima dva spoljna zida i jedan pvc prozor (120x100). Stiropor na spoljnim zidovima.
    Radno vreme kancelariije 08-16h.

TA peć je bila jedina opcija ali je danas kolega dobio preporuku za norveški radijator. Navodno bolje radi od TA peći a i manje troši struje.
    Jel ima neko iskustva sa norveškim radijatorima,jesu stvarno bolji od TA peći?
    Bitan je krajni ishod tj račun za struju
    “Scientists dream about doing great things. Engineers do them.”

Član od
    10.09.2008

Re: Norveški radijator ili TA peć

Tajna efikasnosti norveškog (i sličnih sistema) radijatora je u elektronskom termostatu koji reguliše rad radijatora.Efikasniji je i za toliko da koristi zakone fizike umesto ventilatora za izduvavanje.Teoretski je štedljiviji od termo akumulacione peći,ali ne greje kada nema struje.
    Ja bih se na tvom mestu opredelio za električno podno grejanje.To je najefikasniji način zagrevanja,jedino što nekima stvara nelagodnost kada se postavi u stambenom prostoru.Iz iskustva

Član od
    18.10.2005

Uz pravilno montirane TA peći nema jeftinijeg a kvalitetnijeg grejanja kod nas već godinama.

Živim u stambenoj zgradi od nekih 50-ak stanova koja je projektovana za grejanje stanova na TA peći (posebne trafo stanice su u samoj zgradi instalirane).
    Znači, tako se grejemo od neke 1974.godine.
    Stan od nekih 70m2, sa ukljucene 4 TA peći, električni bojler, električni šporet, itd... zimi račun za ukupnu struju ne prelazi 5-6.000din, a leti 2-2.400din.

Ovde jedino ne valjaju restrikcije, a pogotovu noćne (kada se na jeftinoj struji peći 'pune').
    Ali, ta su vremena valjda za nama...

Član od
    01.11.2005
    Garaža
    Golf 4

Podno grejanje nije opcija, TA peć ili norveški radijator
    Podno grejanje diže prašinu, ima ograničen prostor za cevi a samim tim i ograničenu količinu toplote koju može da isporuči (u slučaju da je toplotni gubitak veći od toplotnog dobitka dižeš temp vode što dovodi do nelagodnosti), zahteva pripremu poda u samoj fazi gradnje tako da kada sve sabereš i nije baš efikasno
    “Scientists dream about doing great things. Engineers do them.”

Član od
    03.04.2006
    Garaža
    AE86 rolle, Eclipse 1G

nije mislio na podno sa cevkama već na električno podno

Član od
    10.09.2008

Može i pod tepih a može i pod laminat . Lako se postavlja i zagreva prirodno od dole prema gore i najmanje energije zahteva za isti efekat.
    Kažem da sam probao sve tri varijante Po meni je električno podno pravi izbor.

Član od
    09.03.2010
    Unosi bloga
    1

Ja imam el. podno grejanje ispod tepiha,milina bozija,povrsina 6m2 i snaga 1,2kw a ugreje mi sobu bolje od TA peci.Naravno,kada zakuca debeo minus,nemozes se osloniti samo na njega.Izmadju TA i Norveskog radijatora,ja sa za norvezana jer je i lepsi i zauzima ti manje mesta a i cuo sam da ne isusuje vazduh.

Član od
    10.09.2008

Sistem norveškog ne isušuje vazduh( ili je to neprimetno) zato što kod njega nema pregrevanja grejnog tela tako da je vazduh prijatniji.
    Intenzitet podnog grejanja se može podesiti i spec. snagom grejača po kvadratupovršine.

Član od
    18.10.2005

Citirati Originalno postavljeno od Stratos
    Može i pod tepih a može i pod laminat . Lako se postavlja i zagreva prirodno od dole prema gore i najmanje energije zahteva za isti efekat.
    Kažem da sam probao sve tri varijante Po meni je električno podno pravi izbor.
    Pa sigurno je da zauzima manje mesta od TA peći, ako je kao što kažeš još i bolje od njih, odmah organizujem kućni savet da prenesem stanarima drugačija iskustva.

Šta se dešava kada na termostat ili iz struje isključis podno grejanje? Prestane i da greje i verujem da ne prodje dugo a da se prostorija odmah ne ohladi.

Ne znam da li imam dobru izolaciju stana ili su u pitanju relativno nove TA peći, ili nešto treće, ali...
    Ja moje peći uključim kada krenu niže temperature (ne zavisim od kalendarske sezone, već kada je hladno uključim, a kada su par dana više temperature onda ih i isključim) i praktično ne prilazim dok ne prodje zima.
    Veoma retko koristim izduvavanje (ventilator) toplote, već ja sasvim dovoljno pasivno grejanje.
    Milina božja, noću se akumulira toplota na jeftinoj struji (povezane su na sklopku pa se pune samo kada je jeftina struja i to do odredjene temperature u samoj peći), a danju se emituje pasivno toplota pa ne stignu ni da se ohlade do nove nocne dopune...

Ne znam, po meni je podno grejanje neekonomično, kao što mi je neekonomično sve što ne akumulira toplotu.

Za norveške radijatore ne znam princip rada pa ih i ne komentarišem.

Član od
    10.09.2008

Govorio sam svoje iskustvo,a probao sam sva tri vida grejanja.Nisam ovde da bih se ubeđivao nego da bih preneo svoje iskustvo.Uostalom,zašto grejati kancelariju punom snagom od 16 do 08 sati tj punih 16sati. Ne vidim tu uštedu logički,tako da sam se svojevremeno odlučio za norveški radijator umesto ta peći a kasnije dodao za prelazni period i dogrevanje električno podno.Trošio sam sa obadva manje kw nego sa jednom ta pećkom. Ovo nije pravilo,ovo je moje iskustvo i mislim da je primenjivo i u ovom slučaju.
    Da,umesto norveških neki koriste neke niške,ali oni nemaju elektronski termostat.

Član od
    13.04.2009

Citirati Originalno postavljeno od Ljubo
    Citirati Originalno postavljeno od Stratos
    ... (povezane su na sklopku pa se pune samo kada je jeftina struja i to do odredjene temperature u samoj peći),
    kakva je to sklopka,kako se zove da znam da tražim u prodavnici,kako i gde se montira...ako može i neki link...hvala

Član od
    18.10.2005

mozda kasnim sa odgovorom, ali sam je tek sada video, sorry.

To bi trebalo svaki skolovan elektricar da zna da poveze, samo mu napomeni da hoces da se puni samo kada je jeftina struja, sto je i pravilno povezivanje.

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. Ventil za radijator
    Od uglavnom.bezopasni u forumu WasteGate (odušak)
    Odgovora: 3
    Posl. poruka: 02.01.2015, 23:24
  2. radijator
    Od Radijator u forumu Italija
    Odgovora: 2
    Posl. poruka: 25.03.2008, 13:04
  3. radijator
    Od Radijator u forumu Venturi sistemi
    Odgovora: 2
    Posl. poruka: 13.05.2006, 01:14
  4. hladnjak=radijator
    Od mixer u forumu Prijemno odeljenje