Strana 3 od 9 PrvaPrva 12345678 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 25 do 36 od 101

Tema: all seasons gume-efikasan odgovor na ZOBS

Re: all seasons gume-efikasan odgovor na ZOBS

taman da kupim samo dve prednje T-200,ove letnje su zrele za zamenu,a zadnje sledeće godine...

Mislim da većina ovih što kritikuju all seasons gumue nisu ni vozili sa njima. Ja sam imao (a imam ih i dan danas) dudjer vektor i odgovorno tvrdim da su bolje od tigar wintere u zimskim uslovima i takođe da su dugotrajnije (moje prešle preko 50 000 km. Problem je samo u cijeni. Zadnji put kad sam gledao bile su skuplje i od efisijent grip i od ultra grip zimskih. Inače sve te univerzalne su više pravljene za zimu. Ja sam se rukovodio time da i zimi, odnosno periodu obaveznog korištenja zimske opreme manje od 5% vozim po snijegu i ledu, a na suvom i mokrom asfaltu navedene gume su bolje od sve i jednih zimskih, i opet ću ih uzeti i koristiti samo zimi okoliko cijena ne bude previše paprena. Za savu adapto ne znam lično ali imam test u autobildu gdje se odlično pokazala.
    I dragsteri koriste alkohol

Član od
    10.03.2005
    Garaža
    Renault Fluence Expression 1.6 16V

Savu Adapto vozi drugar na Passatu, koji je prošle zime te iste gume kupio kada je bio u SLoveniji u banji po mojoj preporuci. Video neki extra popust i bilo jače od njega. Žena htela da ga ubije, vozi gume u kolima pored bebe... hehe...

Stavio ih u novembru prošle godine, prešao 28k km i ni prednje ni zadnje nemaju preko 4 mm šare, pa ti vidi. A prednje se po bokovima opasno pojele.

Vector gumu vozi drugar na Astri i prošle zime su mu extra bile kada smo se penjali na Kop i on bez lanaca i ja sa Passatom CC bez lanaca, ali sa Sotozero. E kada je došlo leto bilo je cviljenje u zavojima po Grčkoj. Mada je šara prilične dubine!
    Vectra C 1.8 16V 2004, + LPG, 125bhp
    Renault Fluence Expression 1.6 16V, 2011, 110bhp
    Ford Focus 1.8 TDCI 2011, 115bhp

Pošto vidim dosta negativnih komentara za All Season gume od ljudi koji nemaju iskustva sa njima moram napisati sledeće:

Na preporuku poznanika, koji se bavi gumama i koji mi je rekao ako hoćeš All Season samo GoodYear ili Pirelli dolaze u obzir, uzmem pre 4 god GY Vector 5 (195/65R15 95 e kom. tada). Inače te godine na testu zimskih guma AMuS je dobro ocenjena i pokazala se bolje od mnogih zimskih.

Zašto sam to uradio. Za tu cenu sam mogao kupiti dva kompleta od lošijih proizvođača. Jednostavno nisam imao gde čuvati drugi komplet točkova, a trebale su mi i letnje i zimske.

Sa njima sam prešao oko 40000 km, dok nisam prodao auto, vidim da su još uvek na autu, a prešao je još barem 15000. Očekivan vek za ove gume je 70000 km. Sa 40000 km su bile istrošene do zimskog bregića (TWI), tj šara 4 mm. Dakle posle ove kilometraže, one nisu više za zimsku upotrebu, mogu se voziti leti do letnjeg bregića, tj do šare oko 1,6 mm.

Vrlo dobro su se pokazale zimi po Vojvodini, čak bolje od nekih novih Semperit zimskih koje sam imao na drugom autu. Nisam išao u snežnije krajeve.

Leti nisam imao apsolutno nikakvih problema. Vožene normalnom vožnjom bez sportskih pretenzija do 160 km/h i na Grčkih 40 C.

Zašto ih neću sada kupiti. Zato što imam odlične letnje gume na autu, a za te pare mogu da kupim i dobre zimske, a sada imam i gde da ih čuvam.

Da li bi ih ponovo kupio u nekom narednom periodu. DA.
    VW über alles.

Odg: all seasons gume-efikasan odgovor na ZOBS

Tema je koje all seasons gume tako da ne vidim potrebu za komentarima koji odstupaju od ove teme i dokazivanju da li je to dobra ili loša varijanta. Onaj ko se odlučio za ovu kombinaciju tj. jedna guma za celu godinu ima svoje razloge. Ovde se postavlja pitanje koja je to zaista all seasons guma i koje oznake moraju na njoj postojati da bi zaista to i bila, kako po uslovima za eksploataciju tako i po zakonskim normama. Jer kada vas zimi zaustavi policija morate nečim dokazati da guma koju posedujete ispunjava i uslove zimske eksploatacije. Ne možete im reći da vam je tako rečeno u radnji kad ste je kupili, ako na gumi ne postoji oznaka. Ovih dana sam dosta vremena proveo na internetu i moram priznati da sam totalno sludjen. Prodavci (ne samo kod nas) nude sve i svašta pa se tako samo letnje ili samo zimske gume prodaju pod oznakom all seasons. Koliko sam ja mogao da skapiram po novom pravilniku all seasons guma mora imati oznaku M+S. Ako nema tu oznaku onda bi trebalo da piše all seasons i da ima znak pahuljice (ne mislim na znak pahuljice i planine jer bi u tom slucaju bila zimska guma), sunca, kiše i lišća. Mislim da ove uslove ispunjavaju Pirelli P2500 Euro, Hankook H720 Centrum, Hankook H730 Optimo 4S, Dunlop SP All seasons M+S, Dunlop SP All seasons M2, Goodyear EagleVektor EV2, Goodyear Vektor 5, Barum Quartaris M+S (mada me kod nje zbunjuje oznaka pahuljice i planine sto bi znacilo da je zimska guma). Molio bih da ako neko zna više o svemu ovome to i napiše, jer svaka pomoć je dobro došla.

Član od
    06.09.2010
    Garaža
    Toyota Corolla D4D

M+S nisu ALL SEASONS gume.
    Long Live CBC!!!

Član od
    23.03.2005
    Garaža
    Grande Punto 1.2

M + S mud,snow . blato, sneg . to jeste all seasons.

takvu oznaku nikada necete naci na letnjoj gumi , ako nije letnja onda je zimska,ili all seasons..zavisi da li ima pahulju ili planinu.
    Izmenio/la zoranbg; 25.10.2011 u 20:00.
    Lakota withdraw from treaties, declare independence from U.S.

Član od
    06.09.2010
    Garaža
    Toyota Corolla D4D

Na Winteri pise M+S, blato i sneg nisu odlike leta. All seasons mi najvise lici na marketinsku prevaru.
    Long Live CBC!!!

Član od
    23.03.2005
    Garaža
    Grande Punto 1.2

JESTE LI ZNALI?
    Ljetne gume zadržavaju svoju fleksibilnost, a time i performanse do temperature oko plus 7 stupnjeva Celzijusa, a ispod toga postanu tvrde. All-season gume postanu tvrde tek na minus 10 stupnjeva Celzijusa, a zimske gume postanu tvrde na minus 30 stupnjeva.

HTML kod:
    http://www.autoservis.hr/index.php/savjetic/259
    ne mora da je ovo 100 % tako,ali ja mislim da je to prava istina.

Mud and Snow, (or M+S, or M&S), is a designation applied rather arbitrarily by manufacturers for all-season and winter tires designed to provide improved performance under low temperature conditions, compared to summer tires. The tread compound is usually softer than that used in tires for summer conditions, thus providing better grip on ice and snow, but wears more quickly at higher temperatures. Tires may have well above average numbers of sipes in the tread pattern to grip the ice. There are no traction performance requirements which such a tire has to meet; M&S relates to the percentage of tread void area.

Dedicated winter tires will bear the "Mountain/Snowflake Pictograph" if designated as a winter/snow tire by the American Society for Testing & Materials. Winter tires will typically also carry the designation MS, M&S, or the words MUD AND SNOW (but see All-season tires, below).

All season

The All Season tire classification is a compromise between one developed for use on dry and wet roads during summer and one developed for use under winter conditions. The type of rubber and the tread pattern best suited for use under summer conditions cannot, for technical reasons, give good performance on snow and ice. The all-season tire is a compromise, and is neither an excellent summer tire nor an excellent winter tire. They have, however, become almost ubiquitous as original and replacement equipment on automobiles marketed in the United States, due to their convenience and their adequate performance in most situations. Even so, in other parts of the world, like Germany, it is common to have a designated tire set for winter and summer. All-Season tires are also marked for mud and snow the same as winter tires but rarely with a snowflake. Owing to the compromise with performance during summer, winter performance is usually poorer than a winter tire.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tire

I sad neko naravoučenije iz svega ovoga je : ako na gumi ima oznaka m+s ili ms ili m&s , to onda sigurno nije letnja guma. po oznakama pahulje,planine, natpisa nekog , utvrdite da li je zimska ili allseasons.
    Izmenio/la zoranbg; 25.10.2011 u 20:55.
    Lakota withdraw from treaties, declare independence from U.S.

Član od
    30.01.2006
    Garaža
    Alfa 156 1.8 TS

Gume za sve sezone

Gume za sve sezone predstavljaju pokušaj da se napravi guma koja bi bila kompromis izmedu dobrog ponašanja na suvom i vlažnom putu leti, i dobrog ponašanja u zimskim uslovima, kada su na putu sneg i led. Smeša koja je namenjena letnjim uslovima ne može biti jednako dobra i na snegu i ledu. Zato su ove gume najcešce loš izbor – nisu ni dobre letnje, ni dobre zimske gume. Vodeći svetski proizvodjači ih sve manje proizvode.
    ovako pise na agrohimovoj stranici, ali vodeci svetski proizvodjaci i dalje prave takve gume, samo je pitanje koliko su kod nas dobre, kad imamo problem sto po nekoliko dana imamo "ultra" visoke temperature i isto tako niske temperature, ali smo generalno podrucje sa umerenom klimom, dakle, moguce je da bi kod nas takve gume bile odlicne, ali samo ako svesno stavljate na automobil gume koje nisu dobre nizasta, tj. nit su letnje nit su zimske, dok sa druge strane, verovatno su bolje od wintere leti, a jos bolje od sigure zimi
    sve u svemu, svaki kompromis ima dobre i lose strane, dobra strana je sto imas jedan komplet pneumatika + ispravan si pred zakonom
    ali potrebno je shvatiti jednu stvar definitivno: za prosecnog vozaca koji ne ide po kijametu na put ako bas ne mora, i ne ide 190 km/h auto putem - to moze biti odlican izbor
    ostali ce koristiti ili dva kompleta guma ili samo wintere
    Bolje biti sretan nego pametan

Član od
    10.08.2006

Pre nego sto nastavite raspravu, proverite koliko kostaju obicne a koliko All season gume pa kad shvatite da all season kostaju 30-40% vise, shvaticete da mozete umesto cetiri all season, kupiti sest namenskih i sa njima daleko vise preci...

Član od
    06.10.2005
    Garaža
    Polo1.6TDIGolf1.2TSI

Sve je to lepo, ali ja se vec drugu sezonu iskilavih tegleci 4 gume iz spajza do parkinga i obrnuto. Muka ziva. Povrh svega, trenutno na kolima od letnjih imam fabricke (tj. Iz prve ugradnje) Dunlop sp01 koje sada ulaze u trecu godinu, i koje jos prosle sezone vise nisu bile ni za k.po letnjoj kisici (proklizavaju kao blesave, abs se ukljucuje stalno, ma katastrofa).
    Sve u svemu, ove godine kupujem all season gume i necu da razmisljam vise...

Strana 3 od 9 PrvaPrva 12345678 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. Zimske gume i novi ZOBS
    Od gorans u forumu Teh. sigurnost i bezbednost
    Odgovora: 549
    Posl. poruka: 22.10.2016, 10:30
  2. Pozdrav svima - potrebna poruka za odgovor na temu
    Od ZunaMilan u forumu Predstavljanje članova
    Odgovora: 0
    Posl. poruka: 09.10.2013, 10:57
  3. Hitan odgovor za Xsaru 2003.
    Od ivke7777 u forumu Koji automobil da kupim
    Odgovora: 8
    Posl. poruka: 13.08.2010, 22:16
  4. Michelin gume udubljenje na obodu gume
    Od nikola_gti u forumu Šasija, kočnice, transmisija
    Odgovora: 9
    Posl. poruka: 15.07.2010, 22:55
  5. potreban hitan odgovor(moram na spavanje)
    Od mixer u forumu Prijemno odeljenje
    Odgovora: 28
    Posl. poruka: 18.04.2005, 12:44

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •