Strana 3 od 19 PrvaPrva 1234567813 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 25 do 36 od 226

Tema: Sve o obrtomerima!!!

Član od
    16.10.2005
    A sta bitrebalo da uradim da to resim?Da skinem instrument tablu i onda?
    Samo te slusam i pitam se dokle ces?

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    nadjes koji je kontakt sa losim spojem, odnosno gde je nastao prelazni otpor struji koji ometa normalan rad.

jedan od metoda je merenjem pada napona na poznatom otporu, vec prema elektricnoj shemi.
    e sad, kontakata je mnogo i stvar je srece da li ce to biti prvi ili pslednji kontakt za koji se uhvatis.

ja sam skoro bio u prilici da ispitam/ pronadjem tacno jedan kabl od postojecih vezanih u cvor nekih 700 kablova (svi iste boje i iste funckije).

ubo sam trazeni iz 2gog pokusaja, cista slucajnost ali eto moguce je.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    26.07.2005
    Tu uvek radi MRFI, ja sam poskidao sve sijalice saa auta dok nisam provalio da je nagoreo kontakt na dzeku zadnje stopaljke
    Jackie Stewart jednom je pitao Davida Purleya (legendarno hrabrog vozača koji je, smatra se, preživio najveću G-silu u povijesti čovječanstva) gdje točno koči prije određenog S zavoja. Purley ga je začuđeno pogledao:
    - Kako to misliš, kočim?

Član od
    11.06.2006

Pomoc Obrtomer!!!

Imam ponudu da kupim obrtomer.E sad covek kaze da nemoze da se poveze na bobinu nego mora na neki rpm senzor sa radilice,koji ja neznam da li imam uopste a verovatno nemam.U pitanju je Fiat panda 1.0 fire,karburator.Da li mogu nekako da zaobidjem taj senzor tj. dal postoji neki drugi nacin da se taj elektronski poveze na moj auto.Obrtomer mi se mnogo svidja i steta bi bilo ne videti ga u kolima
    Boj ne bije svetlo oruzje vec boj bije srce u junaka

Član od
    29.10.2006
    Nemas rpm senzor. Koji obrtomer je u pitanju?

Član od
    11.06.2006
    Tako sam i predpostavio,to je obrtomer iz seicenta sporting,eksterni je znaci,jer postoji nacin da se nekako drugacije poveze,neka fora ili sl.,i da li bi to znao neki elektricar,ili da batalim tu pricu.
    Boj ne bije svetlo oruzje vec boj bije srce u junaka

Član od
    22.05.2006
    Garaža
    Fiat Bravo
    Na ulaz bilo kog obrtomera treba dovesti povorku impulsa, cija je frekvencija direktno proporcionalna broju obrtaja motora. Da bi obrtomer pokazivao stvarni broj obrtaja motora treba ga bazdariti-uskladiti prikazivanje skale sa brojem impulsa u jedinici vremena.
    Frekvencija impulsa na bobini uvek je direktno proporcionalna broju obrtaja motora, sto znaci da se sigurno moze iskoristiti za prikljucenje bilo kog obrtomera, jedino sto ne moze uvek direktno da se prikljuci. U zavisnosti od ulaza pomenutog obrtomera treba napraviti adapter-konvertor signala, koji ce prilagoditi signal sa bobine signalu koji ocekuje obrtomer.
    1. utvrditi vrstu ulaza obrtomera (upravljanje naponom ili prekidacem, ako je upravljanje naponom koja je vrednost impulsa - verovatno 12V)
    2. prikljuciti takt generator na ulaz obrtomera (ako se ulazom obrtomera upravlja prekidacem, takt generator prikljuciti preko relea) i utvrditi odnos frekvencije i broja obrtaja na skali
    3. napraviti uredjaj koji ce uskladiti vrednost frekvencije signala na bobini sa pokazivanjem skale obrtomera i koji ce ujedno prilagoditi signal sa bobnine tipu ulaza obrtomera

Sve ovo pomenuto ne bi trebalo ocekivati od prosecnog autoelektricara, vec bi trebalo otici kod nekog ko se bavi elektronikom, ali i zna osnovne stvari o autoelektrici.

Ostaje pitanje, da li je isplativije ipak nabaviti obrtomer koji moze direktno da se prikljuci na bobinu?

Član od
    14.02.2007

Obrtomer

Da li sa starenjem ili otkazom nekih komponenti obrtomer pocinje da laze i koliko to moze da iznosi (sem ukoliko pokazuje nulu).
    OPEL ASTRA G 1.4 16V

Član od
    05.10.2006
    Plandiste,Juzni Banat,Vojvodina/-/-/-/ Garaza: osmaja :)
    da utvrdimo

da li si mislio na obrtomer ili brzinomer
    zasto krava nosi zvonce...?...?...?
    pa zato sto joj ne radi sirena

Član od
    09.10.2004
    Garaža
    volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg
    da, kondenzatori (naro?ito elektrolitski) se tokom vremena isušuju i menjaju kapacitet.
    obi?no 20-30 godina a oni najkvalitetniji izdrže i 50 godina do (primetne jasno) promene kapaciteta.

loši, tj škart kvalitet izdrže 10tak godina.

jedan od tipi?nih razloga kada elektronski sat sa kazaljkom po?ne da kasni (tipi?ni klasi?ni ?asovnik u autu).

ima ih i u obrtomerima, mislim elektrolitskih.

lek je zamena za drugi identi?nog nominalnog kapaciteta i istog ili višeg radnog napona.
    volvo
    945 SE turbo lpg
    344 GL lpg

Član od
    14.02.2007
    Citirati Originalno postavljeno od Pole
    da utvrdimo

da li si mislio na obrtomer ili brzinomer
    Na obrtomer - nasao sam jedan za neku bagatelu (za kadeta) reda 1000 din, pa me interesuje koja je verovatnoca da usled starosti ne radi kako valja i koliko se isplati opravljati ga.

Ako su samo kondezatori u pitanju onda je to ok.

Meni sat ne kasni, ali kada je oko nule prestaje da radi - kada otopli pocinje i to me uzasno nervira.
    OPEL ASTRA G 1.4 16V

Meni je to radio na prošla dva BMW-u e30 i nisam uspeo da provalim u ?emu je problem, a sva elektronika je "preštelovana".
    Fifteen years of research he'd filed from one planet alone and they'd cut it to two words. "Mostly Harmless."
    11.04. 0:12 #2
    Rule #51: Sometimes — You're Wrong!

Strana 3 od 19 PrvaPrva 1234567813 ... PoslednjaPoslednja

Members who have read this thread in the last 5 days: 0

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •