Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Rezultati 13 do 21 od 21

Tema: Iberturaza

Član od
    24.02.2009
    Garaža
    Opel Omega 2.0i-16v

Re: Iberturaza

Ne radi se samo o ZAČEPLJENIM motorima, mada ima slučajeva! U većini slučajeva uvek je reč o nekom poremećaju ozbiljnije prirode-turbina, loš motor, pohaban motor sa velikim zazorima kroz koje lako prolazi ulje u kompresioni prostor, a gasovi od sagorevanja idu prema karteru u ulje i dižu ga. Aditivi da, ali aditivi u motor kome fali 0.4mm prečnika cilindra, karike sa rascepom od 5-6mm i td......, e to ni jedan aditiv ne može da popuni. Kao kod bolesnika koji ima teško zapaljenje pluća, a vi ga lečite češljajući mu kosu.....
    ''Ovladajte TEHNIKOM, da ne bi ona ovladala VAMA!!''
    Poslednja reč tehnike uvek je UPOMOĆ!!!

Član od
    08.03.2008
    Garaža
    GT 1.9 JTDm 16v

Da se priključim temi kao vlasnik bolesnika koji je imao sreće i da kažem da mi je bilo zadovoljstvo da čitam ovu veoma korisnu razmenu mišljenja...

Meni se iberturaža desila na parkingu, kada sam, posle vožnje od oko sat vremena, pokušao da "proverim" kakvi se to zvuci lupanja čuju iz motora (sad znam da su bili injektori koji su počeli da "gore" od ulja u kompresionom prostoru)... To što desila na parkingu je možda i srećan sticaj okolnosti - jer da se desila na ulici gde su svi vozili oko 40km/h zbog snega i leda...

Dakle... na parkingu sam turirao nekoliko puta i nikakav problem, a onda - umesto da sa 3000o/min padne na 850o/min (ler kod 147ce) otišla na 6600o/min (kasnije na dijagnostici pročitano kao greška - suviše veliki broj obrtaja)... Instiktivno sam uradio "key-off" i motor se ugasio. Sve je trajalo nekoliko sekundi... Zbog toga pretpostavljam da nije bila u pitanju standardna/klasična iberturaža...

Meni se čini da su u mom slučaju već "spaljeni" i zbog toga "otvoreni" injektori počeli da puštaju veliku količinu goriva (dizela) u mlazu, a ne u "spreju" (kao kada su u ispravnom stanju) i da je to u kombinaciji sa uljem napravilo "neklasičnu" iberturažu. Na taj zaključak ukazuje i činjenica da je i u motoru i u izduvu bilo nesagorelog dizela, a i turbina, kada je skinuta i rastavljena, izgledala je prilično "isprano" i čisto od tog nesagorelog dizela...

Posle smo u servisu konstatovali da je prednji intercooler pun ulja, a to jutro mi je indikator nivoa ulja (onaj na ekranu board computera) pokazivao minimalni nivo, a veče pre toga skoro maksimum... S obzirom da ovaj davač nije baš pouzdan, da je 147ca bilo pod malim nagibom i da je to jutro bilo -4°C, pomislio sam nema veze... Šta mislite kako sad gledam nivo ulja u motoru? U međuvremenu sam promenio senzor nivoa ulja u karteru (oko 4000din) i sad indikator na ekranu radi OK.

Znači - prevencija iberturaže zahteva svakodnevnu proveru nivoa (tj. trošenja) ulja, pri čemu je alarmantno naglo smanjenje-trošenje. Ovo naglo smanjenje može da bude dnevno ili čak preko noći ako je turbina problem, što je kod mene bio slučaj.
    Grešiti je ljudski, ali je osećaj božanski.

Citirati Originalno postavljeno od dusan147

Meni se čini da su u mom slučaju već "spaljeni" i zbog toga "otvoreni" injektori počeli da puštaju veliku količinu goriva (dizela) u mlazu, a ne u "spreju" (kao kada su u ispravnom stanju). Na taj zaključak ukazuje i činjenica da je i u motoru i u izduvu bilo nesagorelog dizela, a i turbina kada je skinuta i rastavljena izgledala je prilično "isprano" od tog nesagorelog dizela...
    ..Dusane,mislio tj.resio sam da se ne javljam u vezi tvog slucaja,ali moram ovde da te uputim u pravom smeru jer ne znam da li su to tvoje pretpostavke ili su ti ih majstori/"majstori" nametnuli...kod CR nema otvorenih injektora(END),,dakle,sistem je takav da i najmanje nekontrolisano otvaranje injektora uzrokuje trenutni pad pritiska u sistemu i motor se gasi...teoretski kod CR motora ibertura izazvana gorivom je samo u domenu teorije(da zakuca ECU pa da podigne ptitisak i vreme ubrizgavanja) ali to je smatram nemoguce jer vec svi sistemi imaju limp home strategiju u 3,4 ili 5 stepena koja iskljucuje mogucnost samodestrukcije..pozdrav

Član od
    08.03.2008
    Garaža
    GT 1.9 JTDm 16v

Svi stručni i dobronamerni su dobrodošli da se uključe u diskusiju, pa u tom smislu cenim i tvoj doprinos, tu valjda nema dileme.
    Ovo što sam ispričao je moja pretpostavka - ja i nisam siguran ko je pre reagovao - ECU ili ja sa key-off. Motor se ugasio kada sam okrenuo ključ - možda malo pre, možda malo posle toga.
    Kada sam rekao "otvoreni" mislio sam na injektore čiji su otvori toliko povećani (zbog spaljivanja) da su počeli da "puštaju" umesto da "ubrizgavaju" gorivo. Naglašavam da je u motoru i u izduvu bilo dosta nesagorelog dizela.
    To što ti kažeš mi je potpuno logično - kada je zbog "kvarenja" injektora došlo do pada pritiska u CR sistemu motor se ugasio i tako je spasen.
    Pozdrav. Dušan.
    Grešiti je ljudski, ali je osećaj božanski.

Drugar me zove pre nekih nedelju dana, kaze brate evo me na mostu kod beceja, motor poceo da urla ja skinem kontakt on i dalje, ja ga udavim namerno i onda je bilo pufff i kraj...Ja reko do mojega...

Odslepam ga kod majstora, stajao auto nekoliko dana, upalili ga i radi, izgleda da je uspeo da ga spase i to samo zahvaljujuci tome sto sam mu jednom prilikom ispricao za ovu pojavu i kako da pokusa da ugasi motor jer sam znao da mu je motor problematican i da ce mu se pre ili kasnije desiti ovo...

Njemu konkretno je turbina u totalnom problemu i verovatno je tuda povukao ulje u usis mada mislim da je i sam motor vec pred kraj ali eto uspeo je da ga spase, e sad nakon gore procitanog diskutabilno je sta je ostalo od klipova itd...

Inace auto je astra G 2.0 DTI.

Iber tura

Meni se desila iber tura MOJOM GRESKOM na MErcedesu 124 200Diesel pokusao sam da zamenim neku gumicu (O-ring) n abosch pumpi koja je na osovinici koja sluzi za rucno gasenje motora.....elem...odvrnuo sam sraf dodatni ( nisam video) i ta osovinica je spala negde unutra u bosch pumpi se otkacila ...obzirom da je auto bio u garazi mislio sam da verovatno nece hteti da upali ....nisam ni predpostavio sta ce se desiti kada sam zavegrlao auto....dobio je PUN mazimalan br. obrtaja....na kljucu nije reagovao posto mi je bio skinut nosac filtera za vazduh pokusao sam da ga ugusim da zatvorim dotok vzduha.....garaza s enapunila crnim dimom za kratko vreme...nije se videlo nista...izasao sam ispred na par sekundi STA DA RADIM? Utrcao unutra opet i iz alata uzeo skalpel (srecom alat mi ej bio kod garaznih vrata) vec s enist aniej videlo od dima i onako na "pipanje" isekao plasticn acreva oko filtera za dovod nafte...tada je tek stao..........
    Mislio sam da je motor otisao ..............otisao sam do obliznjeg majstora bosiste koji je na licu mesta tu polugicu namestio zaverglali smo ali motor je imao neki totalno jadan zvuk....izmerili smo kompresiju na prvom klipu je nije bilo uopste NULA! .....Vec sam poceo da razmisljam sta dalje ..generalna....i posle par dana odem opet u garazu skinem usisnu glavu kad imam sta da vidim u onom metezu mi viri krpa za ruke koju je uvukao u onom metezu koja je bila tu negde oko usisne grane....bila je obavijena oko ventila usisnog (sva sreca ventil ej debeo ..vrat njegov kao u tenka) izadim lepo krpu....upalim auto ....RADIO JE NAJNORMLANIJE...malo sam ga ostavio da radi da vidim temperatura....kako reaguje pritisak ulja...sve je bilo kao i pre.....cela ta turaza trajal aje oko minut recimo....posle toga 2 godine s eauto vozi najnormalnije ali u vratima mi STALNO stoji skalpel za svaki slucaj ako se nekada desi da mogu da isecem creva........ovakav "dogadjaj" nebih pozeleo zaista nikome....moj motor je preziveo samo iz razloga sto je spartanska izrada ...kod novijih dizela neverujem da bi prica bila sa sretnim krajem....

Član od
    01.09.2007
    Garaža
    Seat Ibiza 1.2 TSI
    Interesantna prica, ali u tom slucaju, ako si ga ugasio secenjem creva za gorivo, nije bila ibertura.

U iberturi radi bez goriva (dizela) na uljna isparenja.
    Pa valjda mogu i ja da jednom u zivotu budem svaki dan pijan!
    Doktore, doktore, imam grip! -Pipi ili gudi?
    www.daciaforum.in.rs

..ibertura je i kada ovako strucno zaglavis pumpu visokog pritiska,pa obrtaji bez kontrole idu ka beskonacnosti(ili razletanju motora)...

Član od
    01.09.2007
    Garaža
    Seat Ibiza 1.2 TSI
    Razumem!

Prevod sa nemackog je vrlo jasan

Ostaje pitanje statistike-koliko se cesto pojava javlja, koliko je uzrokovana cackanjem pumpe a koliko uljem. Nekako mi se cini da proleteri manje cackaju pumpe a vise voze produvale masine.
    Pa valjda mogu i ja da jednom u zivotu budem svaki dan pijan!
    Doktore, doktore, imam grip! -Pipi ili gudi?
    www.daciaforum.in.rs

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

1. Ozbiljan problem sa 147 1.9 JTD 8v - iberturaža
    Od dusan147 u forumu Dizel motori
    Odgovora: 64
    Posl. poruka: 27.01.2010, 08:59

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke