Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 13 do 24 od 30

Tema: Vozilo sa srp. tablicama u Nemackoj + dozvola boravka

Re: Vozilo sa srp. tablicama u Nemackoj + dozvola boravka

@mirdza
    Generalno ne razlikuju slucaj kada je vozilo na moje ime i kada je na punomoc. Dodatno, ako je na punomoc, davalac punomocja treba da bude na teritoriji EU...

Da ti ne pricam koliko je tesko doci do informacija... kada pitas tako nesto, posmatraju te ovde kao da si drzavni neprijatelj i odgovaraju jako sturo i neodredjeno na pitanja ... a generalno, ceo EU bi morao da ima iste zakone...

Usput, da li te poljska policija cesce kontrolise, zbog reg. oznaka?

Član od
    14.03.2005
    Garaža
    AGP / W126

Ne, nije mi se desilo da me zaustave a da nisam napravio prekrsaj, tj. da nisam vozio prebrzo
    Desilo mi se da me zaustave u Ceskoj ali nisu imali nikakvih komentara u vezi dokumenata.
    Zovem se Miroslav i pravim igračke.

Vidim da je proslo dosta vremena od ove teme, pa pretpostavljam da je nadjeno i neko resenje ovog problema

Ono sto sam ja procitao do sada jeste da se vozilo moze preregistrovati na De tablice u slucaju da se radi o iseljavanju iz Srbije, te se auto racuna kao licna svojina koja se ne oporezuje dodatno. Kakva su vasa iskustva i saznanja?

Tacno je, ali je postupak komplikovan i (kroz razne takse i zavrzlame) prilicno skup.

Inace, ako se auto prebaci na nemacke tablice, onda logicno mora da se placa nemacka registracija i osiguranje, sto je jedno 8-10x skuplje nego u Srbiji - otud je i poenta ukoliko je moguce zadrzati srpske tablice.

Pozz,
    Nikola

Aha, Ok. Kako si ti resio taj problem? Jel imas Arbeitserlaubnis, i da li sa time vozis auto na srpskim tablicama? Ili si ga preveo na nemacke tablice?

Nisam resio problem, kupio sam i registrovao auto ovde.

Evo i ja sam dosao na ovu "genijalnu" ideju ustede poreza i sklanjanja od preterano strogih propisa registracije. Vidim da je tema vrlo temeljno prostudirana, ali ipak nisam bas shvatio sve

Moje pitanje je vezano za eksekuciju, to je ono sto razlikuje mrtvo pravo od onog stvarno ozbiljnog. Da li vi znate kako ce policajac da dokaze koliko je dugo automobil u Austriji koji je prijavljen na mog tasta/tastu/... u Srbiji i ja ga vozim na ovlascenje ovde? Ko uopste mora da dokazuje, on(policajac) da je duze tu, ili ja da nije duze od mesec dana?
    Kako to dokazati?

A drugo: Kako stoje stvari sa voznjom na ovlascenje na teritoriji Srbije? Zar nisu tamo to nesto poostrili da bi ljudi konacno prenosili vozila, a ne da vozilo bude prijavljeno da osobu koja je 10. vlasnik po redu u proslosti?

Hvala vam unapred!

Ovako je u Nemackoj:
    Policajca uopste ne zanima koliko dugo je auto stranih registarskih oznaka u Nemackoj, to je za ovaj slucaj nebitno. Njega zanima:
    a) koliko dugo vozac ima prebivaliste u Nemackoj (broji se od prve prijave prebivalista na teritoriji Nemacke, pri tome su izlasci iz zemlje, odnosno "Sengena" irelevantni, osim ako ne odjavis u potpunosti prebivaliste, pri cemu se naravno gube i papiri), i
    b) po kom osnovu (studije, zaposlenje, nastanjenje itd.).

Ljudi koji su ovde primarno zbog studija mogu bez vremenskog ogranicenja da upravljaju vozilom registrovanim u nekoj drugoj zemlji. Ne pali da se fiktivno upises na neke studije, jer:
    a) tvoja primarna svrha boravka jos uvek nece biti studije (inace moras imati studentski tip boravisne dozvole, koji ti onemogucava da radis vise od 90 dana u toku godine),
    b) studijske nadoknade po semestru su oko 650e.

Sve ovo je policajcu vrlo lako da utvrdi (u najkomplikovanijem slucaju jedan radio poziv u stanicu, u najjednostavnijem sve vec pise u pasosu). Delo se tretira kao utaja poreza, i kazne su vrlo brutalne. Pri tome je verovatnoca da budes kontrolisan sa srpskim tablicama visoka u odnosu na vozila iz EU, narocito na autoputu, oko granicnih prelaza.

Ostaje ti da vidis kako je tacno u Austriji, ali nekako ne ocekujem da je mnogo bolje.

Evo ja sam nasao ovo u Austriji:

http://www.wkw.at/docextern/abtvepol...ennzeichen.pdf

Koliko ja iz toga mogu da procitam radi se o tome koliko dugo je auto u Austriji. Ali nigde ne pise kako se to dokazuje. Navedeno je da ako se koristi u svakodnevne svrhe je jasno da to nije pod onim specijalnim uslovima koji su dozvoljeni, ali opet ne pise da se to ne sme u tih prvih mesec dana.
    Do sada mi je cesto dolazio techa iz Nemacke i ja sam vozio onda njegov auto, sam! I ne mogu da verujem da je vec taj slucaj nelegalan, ako ja odem na primer u kupovinu sa tim autom. E sad ako to mogu tada (on je tu samo 2-3 dana), ko da dokaze da ja to radim vec godinu dana?
    Mozda sam premalo pravno potkovan, ali stvarno tako shvatam situaciju.
    I ako moram da priznam da vidjam vrlo malo srpskih tablica po Becu u odnosu na broj nasih ljudi koj izive ovde. Ali zato poljskih ima vise nego austrijskih tako da je ocigledno moguce, samo nasi jos nisu krenuli u to.

Član od
    15.10.2004

Hmmm,koliko vidim drzavni organi nisu naklonjeni tezi da svako novo dovozenje auto se broji kao prvo, tako da ce ti verovatno rebnuti kaznu...sad da li ti mozes njih na sudu da dobijes je pitanje, Ali svakako se ne isplati probati, zbog troskova I duzine procesa

Za EU gradjane vaze mnogo fleksibilnija pravila, I u teoriji I u praksi, tako da to sto ima Poljaka dosta koji voze nije cudo

Slazem se ja sa tim da se to ne broji tako kao prekid, nego da se gleda gde je automobil uglavnom. Ali ipak se se pise da imas pravo tih mesec dana. Sto znaci da trebaju nekako da ti dokazu kad je AUTO prvi put usao. Ja bar tako to tumacim.
    Zvacu tu privrednu komoru da pitam kako zamisljaju. I ako mi nije jasno kakve veze privredna komora ima sa tom temom.

Član od
    15.10.2004

Mislim da nema nikakve veze, samo skuplja informacije relevantne za zivot stranaca koji dolaze u AT da zive I ih objavljuje

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. Provera automoblia u Nemackoj
    Od stefan93 u forumu Opšte diskusije o automobilima
    Odgovora: 4
    Posl. poruka: 17.02.2014, 00:45
  2. atestu nemackoj?
    Od torlak u forumu Autogas (razno)
    Odgovora: 4
    Posl. poruka: 23.04.2011, 01:32
  3. Put na Kosovo, vozilo sa srpskim tablicama, zeleni karton...
    Od NickRP u forumu Turizam, opšte diskusije
    Odgovora: 12
    Posl. poruka: 31.01.2009, 01:17
  4. Voznja sa BiH tablicama
    Od mitros u forumu Opšte diskusije o automobilima
    Odgovora: 5
    Posl. poruka: 21.01.2007, 02:30
  5. Adrese sajtova automobila u Nemackoj
    Od Davor u forumu WasteGate (odušak)
    Odgovora: 9
    Posl. poruka: 20.09.2005, 01:32

Ovlašćenja postavljanja