Pogledati rezultate ankete: Dali bi platili 50E ili 60E kad bi znali da ce problem biti otkriven prvi put?

Glasača
218. Vi ne možete glasati u ovoj anketi
  • Ne

64 29,36%
  • Da

154 70,64%
Strana 53 od 58 PrvaPrva ... 3434849505152535455565758 PoslednjaPoslednja
Rezultati 625 do 636 od 696

Tema: CENA DIJAGNOSTICKOG SERVISA?

Citirati Originalno postavljeno od Igor_sd Pogledati poruku
    Isto je kao sa racunarskom mrezom, moze da se proveri kabl, konektori, impedansa, kapacitivnost, ali ne moze da se proveri da li ima saobracaja. (uspesnog saobracaja)
    Od jednostavnih softverskih rešenja poput Wireshark-a (kad je LAN u pitanju) pa do specijalizovanih uređaja koji se ubace "u liniju" i prate i analiziraju, podržavaju sve protokole na ovom svetu pa i CAN ili šta već treba... (pogledaj protocol analyzer).
    Fifteen years of research he'd filed from one planet alone and they'd cut it to two words. "Mostly Harmless."
    11.04. 0:12 #2
    Rule #51: Sometimes — You're Wrong!

Član od
    14.06.2005
    CANCapture: Advanced CAN Diagnostic and Analyzer Software

Nije problem,postoji svašta.
    Znači,ovde daš 1300 dolara za nešto što ćeš koristiti ne mnogo puta.
    Problem u ovom poslu je što treba uložiti mnooogo u alate i znanje,a jako malo će se vratiti (bar ovde gde smo).

Mercedesova fabrička dijagnoza ima mogućnost da se SD Connect podesi tako da ostane nakačen na auto preko noći i osluškuje CAN da vidi šta se neplanirano aktivira,na pr.

Elem,Teca je u pravu,mnogo je lakše zaobići potencijalne nezgodne situacije.

Član od
    23.12.2007
    Garaža
    607 2.2 B tiptronic
    Silom prilika sam proucavao psihologiju potrosaca na nasim prostorima, da bi objasnio zasto su trzisni, ekonomski i markentinski principi iz udzbenika koji su radjeni po modelu razvijenih zemalja neprimenljivi kod nas.
    Podjimo od zamisljene situacije, gde imamo kompleksan visestruki kvar i gde nam treba puno znanja i skupe opreme da dijagnostikujemo i otklonimo. Logika nalaze da to treba i skupo da naplatimo. Medjutim, kada se musteriji kaze da ce to da kosta cca 400-500 eur, (ili vise) preko 90% njih ce otici kod drugoga. Taj drugi (osim ako nije istih shvatanja i principa kao i prvi) ce da krene nesto da nagadja i metodom "pokusaj-promasaj" da dijagnostikuje. Ako ne uspe, musterija ide kod treceg, cetvrtog, i neki petnaesti "ubode" sta je problem, resi i naplati cca 50-100eur. (I corava koka kljucne neko zrno)
    Onda imamo musteriju koja ide redom i prica kako je onaj tamo prvi hteo da ga zavrne i odere ga za 500€, svi ostali nemaju pojma, a ovaj poslednji, covek resio za 50€!
    I to pije vodu u Srbiji i nama slicnim zemljama.
    Tek kada mi sami shvatimo stvarnu upotrebnu vrednost automobila, STEPEN RIZIKA i cenu VREMENA, pocecemo drugacije da razmisljamo. Sta ako se recimo radi o sluzbenom vozilu, ili taxi vozilu, koje je jos pod kreditom ili lizingom, i treba samo sebe da otplacuje? Koliko onda imamo izgubljene zarade spram dangube i setkanja od jednog do drugog majstora? I sta ako taj koji je resio problem, dok je "dijagnostikovao" ostetio nesto trece?
    Dalje, imamo situaciju da vecina musterija moze da izostaje sa posla kad im je volja. (najnormalnija je stvar da se javis nadredjenom i kazes da imas zakazano kod majstora, i on te "pusti" da ides u radno vreme) Onda moze sebi da priusti da se danima setka i zamajava majstore.
    I poslednja, ali jako bitna stvar, danas svako sebi moze da nadene majstorsku titulu! I kad imamo njih 10 koji su neuki al' su procenili da je to isplativ posao, i njih 1 ili 2 koji znaju znanje, cela bransa trpi.
    I naravno, zakonska nedorecenost i neistrajnost. Ranije je za zanatsku radnju moralo da se prilozi ili diploma ili majstorsko pismo, od 2005 na ovamo, dovoljna je osnovna skola i mozes da se bavis cime hoces. Mozes lekarsku ordinaciju da otvoris!!! Da, upravo tako. Jer se (prema tumacenju zakona) smatra da neces sam da obavljas ono za sta nisi osposobljen, nego imas pravo da angazujes trece lice itd, itd...
    Bilo je pokusaja (ne znam za automehaniku) da se osnuju udruzenja, koja ce na svom nivou da izdaju licence i da se formira mreza licenciranih, gde bi sami clanovi vodili racuna koga hoce a koga nece da puste da plovi pod njihovom zastavom, ali je jako brzo i tu doslo do poremecaja vrednosti...

Član od
    24.10.2004
    Garaža
    FIAT
    Unosi bloga
    4
    Dalje, imamo situaciju da vecina musterija moze da izostaje sa posla kad im je volja. (najnormalnija je stvar da se javis nadredjenom i kazes da imas zakazano kod majstora, i on te "pusti" da ides u radno vreme) Onda moze sebi da priusti da se danima setka i zamajava majstore.
    U usponu je nova kategorija koja radi kod privatnika ili za strane firme gde ni da prdne ne može (napolju) jer gubi vreme. Nijam odgovora da se radi od 5 popodne pa nadalje i naročito nedeljom, Tražiće majstora koji to ispunjava bez obzira na stručnost. Takodje će poredeći njihovo ugnjetavanej to isto raditi sa majstorom jer oni to plaćaju i tačka. Ako plati radni sat nije mene kupio ali on to ne shvata tako... Širenjem interneta je svako od njih majstor i naravno zna unapred da je to sitnica ali on nema vremena da je obavi pošto radi extra neobično jako bitan posao za privatnika i time vredi bar kao tri majstora.

I naravno, zakonska nedorecenost i neistrajnost. Ranije je za zanatsku radnju moralo da se prilozi ili diploma ili majstorsko pismo, od 2005 na ovamo, dovoljna je osnovna skola i mozes da se bavis cime hoces. Mozes lekarsku ordinaciju da otvoris!!! Da, upravo tako. Jer se (prema tumacenju zakona) smatra da neces sam da obavljas ono za sta nisi osposobljen, nego imas pravo da angazujes trece lice itd, itd...
    Sa ovim se slažem, svojevremeno dok je to bio bauk otvorio sam legalan autootpad ( i šupak je prestao to da radi, napomena autora) a poJenta je bila sledeća, morao sam da to odradim na suprugu pošto ona ima gimnaziju koja se računa kao 4 godine škole (što i jeste) a ja imam školu za kvalifikovanog automehaničara (tako se zove zvanje) ali traje samo tri godine i kao tako neobrazovan oko auta nisam mogao otvoriti auto otpad, mogao sam mehaničarsku radnju ali ne i auto otpad, tu treba malo i da se računa Uglavnom supruga je bila poslovodja a na mene je prebacila ovlašćenja
    Ovde se piše nešto pametno, samo ne znam šta...

https.autogas.rs

Član od
    23.12.2007
    Garaža
    607 2.2 B tiptronic
    Citirati Originalno postavljeno od Dora Pogledati poruku
    ... Nijam odgovora da se radi od 5 popodne pa nadalje i naročito nedeljom, Tražiće majstora koji to ispunjava bez obzira na stručnost.
    Vidis, pre nekoliko (desetina) godina sam bio sav u cudu kad sam video vulkanizersku radnju koja radi 00-24h. Ja, "mali sa sela", nisam mogao cudom da se nacudim kakva to muka njega tera i sta ce on da zaradi mucenik, i to na periferiji (u to vreme dooobra periferija) jer u mom velegradu Smederevu, posle 22h nisi imao gde ni cigare da kupis. Lazem, bilo na recepciji hotela, Kent, HB, i Lord. (Sad vise nema ni hotela) Posle par godina sam od taksista cuo da ima jos jedan i jos malo posle video i treceg koji radi 24h. Slicno je bilo i sa auto perionicama. Onaj "prvi" je do tada vec napravio impozantan salon i auto centar...

Član od
    24.10.2004
    Garaža
    FIAT
    Unosi bloga
    4
    Ja sam se jedno vreme ozbiljno razmišljao da radim samo od Petka popodne do Nedelje uveče a preko nedelje lepo na pecanje... No to je bilo vreme ovo koje ti opisuješ, nije bio nikakav problem da se izadje sa posla i ode do majstora, ali je počinjalo vreme da mnogi pitaju jel radite vikendom.. Danas već jeste problem izaći sa posla.
    Sa druge strane ti koji rade u nevreme se negde smatraju nelojalna konkurencija i zabranjeno je kao što i na praznik onda NIKO ne radi jer plaća baš dobre kazne ako ga uhvate da radi na praznik.
    Trenutno je vreme da kod nas ništa ne važi, nismo nigde da se stasamo, nismo do kraja propali jer nas drže na malo ladovine a da gledamo unapred nema gde da se gleda...
    Svi žele da voze bembaru ali da se popravlja kao Jugo ili malo jeftinije, to neće da može na duže staze...
    Ovde se piše nešto pametno, samo ne znam šta...

https.autogas.rs

Član od
    23.12.2007
    Garaža
    607 2.2 B tiptronic
    Citirati Originalno postavljeno od Dora Pogledati poruku
    ...Širenjem interneta je svako od njih majstor i naravno zna unapred da je to sitnica ali on nema vremena da je obavi pošto radi extra neobično jako bitan posao za privatnika i time vredi bar kao tri majstora...
    Odem svojevremeno da nekom preduzimacu "popravim kompIjuter". Ne radi mu skener. Njegova sekretarica se istrci da je vec njih 10 dolazilo i svi mu rekli da je skener neispravan. Instaliraju drajvere i on ne radi. Reinstalirali i sistem bar 20 puta. Probali ga i na drugom racunaru i nista. Ja vec napola siguran da je crko skener, al ajd' da ga ne otkacim na prvu. A on inace vazi za coveka koji je tezak za dinar. Snimim situaciju, SCSI skener. (za mladje citaoce, "skazi" se kaze, i nekada su svi kontroleri bili posebne kartice, nisu bili integrisani na ploci) Sad mi nije jasno kako su ga pa probali na drugomm racunaru kad je skazi kontroler bio ne bas uobicajeni komad hardvera, ali... Sistem deluje sveze, po datumima nekih fajlova vidim da je juce instaliran, instaliran i drajver za skener, al' nije instaliran drajver za SCSI kontroler. Ima on u kutiji originalne instalacione CD-je, pozabavim se ja time kojih petnaestak minuta, skener radi. On ne moze da veruje, toci viski, zove zenu da se hvali, mene kuje u zvezde, ma srecan do neba i nazad. Rastajemo se, cuveno:"Majstore, sta sam duzan"? Ja kazem 30 maraka. Racunam 10 sto sam dosao, kosta nesto i taj fijaker i benzin, i 20 za rad, znanje, zvanje, umenje... Leb ti poljubim, covek promeni boju. "Majstore, meni moji radnici ceo dan rade i po zimi i po vrucini, nose kante sa malterom od po 20 kila, istovaraju blokove, nose šut za 25 maraka za ceo dan... Castio sam lepo, popili smo i viski... 30 Maraka!!!??? Da nisi malo preterao za pola sata posla"?
    Ja sednem za kompjuter, kao razmisljam i sabiram se naglas sta sam sve radio, deinstaliram drajvere za skener i kazem:"Ne treba nista. A kad sledeci put zapne, zovi tog tvog majstora, on ce za ceo dan, i za 25 maraka novi kompjuter da ti napravi!"
    Posle par meseci pocne kod njega da radi kao dizajner jedan moj kolega i ja ga bas pitam, kaze:"Ima jedan neispravan skener koji niko ne moze da popravi a kupio i drugi, USB, on radi".

naplacuje se znanje a ne rad. sut I kofe sa malterom moze I nepismen da nosi.

Član od
    23.12.2007
    Garaža
    607 2.2 B tiptronic
    Naplacuje se i znanje i rad. Stvar izbora i mogucnosti. Ne mogu svi ni kante da nose po ceo dan, treba postovati i taj posao.

Član od
    10.03.2005
    Garaža
    Renault Fluence Expression 1.6 16V
    I opet se vraćamo na to da tržište reguliše cene, a nelojalna konkurencija, ako nije u skladu sa Zakonom ili Pravilnikom esnafa, kažnjava. Esnafa nema, predmetni Zakon niti smrdi niti miriše i na kraju problem je u ljudima.

Nedostatak novca tera pojedince da menjaju delatnost i eto ih među automehaničarima (kvalitet nikakav), dok nedostatak novca sa druge strane tera ljude da kupuje najjeftinije proizvode i usluge, bez obzira na dejstvo istih. Kod većine ovih koji nemaju novac, postoji višak vremena i eto zagonetke za sve. Dalji razvoj situacije zavisi od svih pomenutih faktora.

Leka neće biti, dok ne bude para. A para skoro biti neće!
    Vectra C 1.8 16V 2004, + LPG, 125bhp
    Renault Fluence Expression 1.6 16V, 2011, 110bhp
    Ford Focus 1.8 TDCI 2011, 115bhp

Član od
    23.12.2007
    Garaža
    607 2.2 B tiptronic
    Citirati Originalno postavljeno od Eon Pogledati poruku
    I opet se vraćamo na to da tržište reguliše cene, a nelojalna konkurencija, ako nije u skladu sa Zakonom ili Pravilnikom esnafa, kažnjava. Esnafa nema, ...
    ... tera pojedince da menjaju delatnost i eto ih među automehaničarima...
    ... Leka neće biti, dok ne bude para. A para skoro biti neće!
    Tu sad imamo sta je starije, kokoska ili jaje? Da li je nedostatak para uzrok ili posledica, da li je (ne)postovanje i nedorecenost zakona uzrok ili posledica?

Po meni je veliki problem nedostatak uske strucnosti i specijalizacije, s' jedne strane i politika auto industrije s' druge strane. Motor sa unutrasnjim sagorevanjem se nije sustinski promenio od kada je konstruisan. Sve sto je radjeno je manje vise kozmetika. Menjan je oblik glave (kompresionog prostora), oblik kanala, lokacija i nacin ubrizgavanja goriva (multi i single carb, multi i single point inj.), sistem razvoda, i uvedena elektronska (procesuirana) kontrola trenutka paljenja i smese, na osnovu nekih ulaznih parametara. Pocetak i kraj. ECU bi sustinski i realno mogao da bude jedan jedini mikrokontroler, sa par ulaznih i izlaznih parametara, sa predefinisanim tabelama (mapama) i da ne kosta u jedinicnoj proizvodnji vise od 50$. Eventualno dva mikrokontrolera, ako nekome zafali koji timer ili counter, stvar stila programera, da li vise voli da broji ili odbrojava. (Ako je neko voljan da osporava i krenemo raspravu na ovu temu, molim da to bude argumentovano)
    Evo da probam da objasnim tvrdnju. Od ulaznih parametara imamo:
    1. temperaturu, kolicinu i (pod)pritisak vazduha koji se usisava.
    2. Zadate "zahteve" - polozaj pedale gasa
    3. Izmerene temperature motora, polozaja radilice i eventualno bregaste.
    Od izlaznih, samo vreme (i trenutak) ubrizgavanja i vreme (trenutak) paljenja
    Ostatak, lambda probe, čadj i druge ekološke momente za sad ostavljamo po strani, jer oni mogu da budu nezavisni sistem koji eventualno moze da daje jos neki neobavezn ulaz za ECU.
    Nista od ovoga nisam napisao napamet, jos pre 15 god. sam sa prijateljem napravio ECU za pezo 405, kada su njemu za polovan trazili neke velike pare. Tacnu matematiku, koliko nas je kostao nemam, jer smo vecinu komponenti vec imali, ukljucujuci i PIC. Otisli smo i korak dalje i na sam ECU postavili 7 segmentni LED displej, da na samom uredjaju mozemo da citamo parametre. (matricni displeji su tada bili papreno skupi) Dijagnostika jeftina, svima dostupna, jednostavna i pristupacna sirokim masama.
    Zasto se to ne radi tako?
    Zato sto je elektronika u auto industriji isto sto i farmacija u medicini. Auto industrija ima svega 32% prihoda od proizvodnje i prodaje vozila, ostatak je od servisnih mreza, edukacije i sertifikacije (licenciranja) servisera i prodaje rezervnih delova i potrosnog materijala. Jasno je da im je u interesu da dijagnostika i sistemi (alati) za servisiranje ne budu pristupacni svakome. Kome bi oni naplatili obuku (i prateci hardver) ako bi 95% servisera moglo da ukapira samostalno kako i sta funkcionise i sta je cemu uzrok?
    Do sredine osamdesetih je prihod iz proizvodnje u auto industriji bio ispod 25%. Ranije, sezdesetih je bio i preko 50% ali zato sto su vozila bila pouzdanija pa je manja zarada bila od aftermarket-a. Krajem osamdesetih je pocelo omasovljavanje PC-a, i polako su cene rada CNC programera dosle na neki realan nivo, a pre toga su bili placeni vise nego neurohirurzi. (oni koji su programirali robote u proizvodnji) Onda je "bransa" nasla nacin da stiti sopstveni interes uvodjenjem sofisticirane (i tvrdim bespotrebne) elektronike. (pricamo samo o radu motora, ne o sistemima sigurnosti i sl.)
    Sve to nasa mala drzava sa svim potresima i lomovima unutar sebe nije mogla da isprati i tu smo gde smo. S' druge strane, nemojte da se zavaravamo da je to tako samo kod nas. I u Americi, pa i u Nemackoj, postoje majstori i "majstori". Propratite malo strane auto forume, ko ne zna jezik, tu je google auto translator, nije idealan ali zavrsice posao. Skoro svaki grad ili oblast imaju svoj DIY (uradi sam) workshop, iza koga se najcesce kriju automehanicari koji navodno klubskim kolegama "pomazu" u stvari rade klasicnu auto mehaniku mimo zakona. Ne nose odgovornost (sto je najbitnije) jer svi clanovi kluba prihvataju da budu deo "eksperimentalnog i istrazivackog" rada. Isto tako se ko-ba-ja-gi ne prodaju polovne gume i delovi, nego su kolekcionari, koji razmenjuju i preprodaju primerke iz sopstvenih kolekcija. (U Engleskoj konkretno) I ako su zakoni o ekologiji mnogo stroziji, opet i oni izradjeno ulje prospu "iza kuce" (gde im se nadje zgodno)
    Sve ovo nas na kraju upucuje na zajednicki zakljucak, nismo mi ni pametniji ni gluplji od ostatka sveta, nisu nasi zakoni ni bolji ni gori, radi se samo o tome da je MASA para koja je u opticaju nedovoljna za jedno drustvo, (bransu, populaciju, grupaciju) pa ima vise problema nego koristi, sto je kolega vec i napisao: "Leka neće biti, dok ne bude para. A para skoro biti neće!"

Član od
    02.04.2005
    Kod komsije mehanicara juce doso lik sa zastavom novija posle 2000 god. Dimi se ispod haube smrdi na ulje.

Motor ceo masan ne vidi se gde curi. Al doneo samo litar ulja kad se otkloni kvar da se dolije. Filter ulja se ne vidi.

Zapusen iber lauf i verovatno negde probilo ulje. Pitam majstora sto ne zameni ulje i sto ne opere motor!

Pa nece to da plati, ulje nije nikad zamenio samo doliva.

E sad treba li ovakvu musteriju uopste prihvatiti u servis? Sta vi mislite?

Slične teme

1. Cena dijagnostickog servisa?
    Od Valent Vudriga u forumu Problemi-rešenja
    Odgovora: 602
    Posl. poruka: 30.07.2011, 11:07
  2. Zna li neko koja je cena na trzistu dijagnostickog testera
    Od sima82 u forumu Dijagnostički uređaji (alati)
    Odgovora: 11
    Posl. poruka: 17.07.2011, 23:09
  3. resetovanje servisa
    Od jevtic u forumu Problemi-rešenja
    Odgovora: 3
    Posl. poruka: 17.06.2008, 14:12
  4. BMW 520i E34 iscitavanje dijagnostickog koda
    Od lnicks u forumu Problemi-rešenja
    Odgovora: 3
    Posl. poruka: 25.01.2008, 13:55

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme