Rezultati 1 do 12 od 12

Tema: SAVET - Pravilno startovanje dizel motora

SAVET - Pravilno startovanje dizel motora

Od mnogo ljudi sam cuo razlicita misljenja,pa bih hteo da se konsultujem sa vama,mojim ortacima po marki automobila,kako se pravilno,a najcesce ujutru prvi put,ili zimi,startuje dizel motor?Neki kazu da stojim u mestu
    2-3 minuta dok se ne zagreje,neki da odmah krenem pa polako,itd,itd...Dakle voleo bih da cujem vase sugestije,narocito za hdi motore,ako ima neke razlike od obicnih i drugih dizelasa?

2. To da se stoji u mjestu 2-3min nigdje nisam pročitao, ne bi bilo loše sigurno ali je dosta nepraktično, a možda i nepotrebno, reći će neko upućeniji nadam se...
    A motor će se svakako i najbrže zagrijati laganom vožnjom!

Ja to i praktikujem, dok se ne zagrije (prvih 5-6km) ne vozim preko 2000rpm!
    Imam 2.0 HDI inače...

Svakom automobilu je bolje da u zimskim danima odradi par minuta da bi uspeo da malo ''razbije'' ulje u motoru i menjacu.
    To se posebno preporucuje za dizel motore ali kod novih generacija svega 2-3 minuta da ne bi doslo do zapusenja katalizatora ili filtera cestica.

Da...u voznji ne moze da razbije ulje nego mora u mestu
    Drugo moze da radi koliko hoce u mestu to nema veze sa zapusenjem katalizatora ili filtera cestica.
    Dakle ne obazirati se na ovaj post.

ma moyes slobodno odmah da krenes kad ga upalis... taman dok se namestis, vezes i izadjes sa parkinga, proslo je tih par minuta... motor se jako tesko greje kada radi u mestu na -1, ili 0.... yato samo lagano, ne dizi ga na visoke obrtaje i za par min ce se zagrejati i mozes normalno da ga vozis... i potrudi se ako ides na krace relacije da dostigne radnu temperaturu... bolje mu je to nego da je stalno "hladan"...

Član od
    04.04.2008
    Garaža
    BMW 525i M (E39)
    Kada ga pališ zimi, okreni ključ na drugo koleno da se upale sve lampice, sačekaj par sekundi da ti se pogasi većina njih (među njima je i ona za grejač) i onda upali motor. Ako možeš, pusti ga zatim da u mestu odradi 1-2min nije potrebno više, a ako ti se žuri, možeš naravno i odmah da kreneš ali prvih 2-3min (tj. dok ti se kazaljka za temperaturu ne odvoji od dna) nemoj da ideš preko 2500 obrtaja, jer je ulje još gusto i podmazivanje loše, pa motoru to nikako ne prija.

Takođe, za zimu (može i za leto), imaj kvalitetno ulje 5W40, jer je 10W40 a naročito 15W40 pregusto na zimskim temperaturama.

6. Citirati Originalno postavljeno od Sigtran
    Takođe, za zimu (može i za leto), imaj kvalitetno ulje 5W40...

Good to know , meni baš to sipaše sad u servisu, Total 5W40 full sintetika...

Član od
    07.09.2007
    Garaža
    wrx
    Meni je u uputstvu za prošli auto (chevrolet corsica) izričito pisalo da je to zagrevanje u mestu čisto bacanje goriva i da auto treba da se zagreva laganom vožnjom.

Citirati Originalno postavljeno od Sigtran
    Kada ga pališ zimi, okreni ključ na drugo koleno da se upale sve lampice, sačekaj par sekundi da ti se pogasi većina njih (među njima je i ona za grejač) i onda upali motor. Ako možeš, pusti ga zatim da u mestu odradi 1-2min nije potrebno više, a ako ti se žuri, možeš naravno i odmah da kreneš ali prvih 2-3min (tj. dok ti se kazaljka za temperaturu ne odvoji od dna) nemoj da ideš preko 2500 obrtaja, jer je ulje još gusto i podmazivanje loše, pa motoru to nikako ne prija.

Takođe, za zimu (može i za leto), imaj kvalitetno ulje 5W40, jer je 10W40 a naročito 15W40 pregusto na zimskim temperaturama.
    Covek je lepo napisao, a vi sad filozofitrjte.
    1. Ako vam izbezumljena supruga resi da izadje iz kola u voznji (uz pretnju razvodom), znajte da niste jedini, meni se to redovno desava.
    2. Danas je Petak. To je dan kada se Beogradjani vracaju kuci.
    3. Ima jedan grad, a pored je Beograd.

Peugeot 206 2.0 HDi

Off o pravilnom GASENJU motora prebacen u novu temu.
    The difference between men and boys is the price of their toys

M-power sledeci put kad me ispravljas to potvrdi dokazima.
    Svaki rad motora u mesto ili duze gradske voznje mogu dovesti do zacepljenja filtera za cestice sto ce signalizirati kontrolna lampica FAP filtera na instrument tabli nakon cega se preporucuje voznja od nekoliko minuta na otvorenom putu ne manjom brzinom od 60km/h.
    Ovo pise u uputstvu za korisnike za 406 pa se potrudi da ga procitas pre nego sto pocnes sa prozivanjem i mislis da samo ti nesto znas,ipak mislim da je fabricko uputstvo merodavnije od tvog misljenja.

Imas li mozda kakav link ka tom uputstvu, bas me interesuje da procitam tako nesto, jer mi zaista izgleda apsurdno da sa ispravnim i novijim automobilom moras da pazis da li ces negde stati ili voziti duze po gradu!?

Siguran si da ne pise, recimo, da ovakav rezim voznje moze da ubrza zacepljenje filtera (da se umesto na 100.000 desi na 80.000km, na primer), ili da ce mu takav rezim voznje skratiti radni vek?
    The difference between men and boys is the price of their toys

Član od
    10.01.2005
    Garaža
    Corsa, astra, senic
    Citirati Originalno postavljeno od bugarin
    Ovo pise u uputstvu za korisnike za 406 pa se potrudi da ga procitas pre nego sto pocnes sa prozivanjem i mislis da samo ti nesto znas,ipak mislim da je fabricko uputstvo merodavnije od tvog misljenja.
    Ja ne prozivam nego ispravljam ne osnovane i pogresne komentare, to je moj posao na ovom forumu.
    Ne sekiraj se ti da li sam ga ja procitao i da li treba da ga procitam, fabricko uputstvo i moja misljenje se slazu a ti bolje procitaj sta pise u tom upustvu, da li za hladan start o kome govorimo i zacepljenju dok motor nije postigao radnu temperaturu ili u gradskim uslovima u velikoj gradskoj guzvi na potuno zagrejanom motoru zbog cega se to dogadja. U istom tom uputstvu pise da se svaki motor zagreva u voznji a ne u mestu. Zato nemoj da trcis pred rudu nego opet knjizicu u ruke
    To date there has never been a faster car built for the public road and,
    it has been suggested, there never will be. McLaren F1.

Slične teme

1. Dizel u karteru motora
    Od dejanac u forumu Dizel motori
    Odgovora: 6
    Posl. poruka: 30.04.2011, 06:35
  2. savet nakon obrade glave motora
    Od supic dejan u forumu Venturi sistemi
    Odgovora: 4
    Posl. poruka: 17.09.2009, 15:11
  3. Štucanja dizel motora na Puntu 1.9 DS
    Od alfa&omega u forumu Dizel motori
    Odgovora: 0