Strana 2 od 7 PrvaPrva 1234567 PoslednjaPoslednja
Rezultati 13 do 24 od 75

Tema: Sigurnost putnika i dece u automobilu

Re: Sigurnost putnika i dece u automobilu

Meni sa druge strane nikad nece biti jasni oni koji ni trenutka ne potrose razmisljajuci da su ta uputstva napisana i donesena takva kakva jesu radi sigurnosti NJIHOVE dece, a ne zato sto fabrike nisu imale pametnija posla da ga pisu - i da UVEK imaju razlog da ih ne postuju, misleci da oni definitivno znaju bolje, ili makar to bilo samo da ides kontra onome sto je neko, ocigledno pametniji, dao kao preporuku.

Decije telo do odredjenog uzrasta jednostavno nije dovoljno robusno da izdrzi udarac a da je vezano pojasem u sedistu - zato se do odredjenog doba koristi "obrnuta" stolica za decu jer bi lakse podneli udarac u njoj nego da su vezani pojasem preko mekanog stomaka i da im glava trzne napred od udarca, sto bi im garantovano polomilo vrat, Boze sacuvaj...Stavljanje ovakve stolice na prednje sediste sa airbagom opet predstavlja opasnost jer airbag je nista drugo do vreca sa eksplozivom koja itekako moze da udari - a udarac kakav moze da napravi usmeren u sediste koje maltene dodiruje airbag (uglavnom zato se i ne koristi, zbog blizine airbagu), imao bi strasne posledice po dete unutra, opet iz gore navedenih razloga.

Kad dete i ocvrsne dovoljno da moze da se veze pojasevima i da ne rizikuje po zivot opasne povrede vrata (u slucaju udarca) sedenjem u pravcu voznje, ne vidim zasto bi ga izlagali dodatnoj opasnosti stavljanjem na prednje sediste? Tad vise nije u pitanju airbag, nego prosta cinjenica da su putnici na prednjem sedistima uvek vise ugrozeni i izlozeni opasnosti nego oni na zadnjim. Statisticki najbezbednije mesto u kolima je iza suvozaca - a te statistike se ne vode zbog medenih kolaca nego da bi ljudi kojima je bezbednost dece bitnija nego njihova "logika" - mogli da se rukovode njima. Zasto je lakse, kad vec nije bezbednije, drzati dvogodisnje dete u sedistu napred umesto pozadi, ja ne razumem...

Bez ljutnje, ali meni kao roditelju ovakve stvari jednostavno ne idu u glavu i ne pada mi na pamet da neku moju logiku suprotstavljam multimilionskim sumama i hiljadama sati vremena provedenim na istrazivanja, koje proizvodjaci automobila trose na bezbednost vozila, pogotovo u slucaju kad ne posedujem sve cinjenice da donesem validan sud. Mnogo mi je lakse da jednostavno poslusam ono sto mi neko strucniji od mene savetuje umesto da iz nekog hira stavljam dete napred - njemu je isto, napred ili pozadi, zasto onda ne nazad kad je isto toliko jednostavno kao i staviti ga napred...
    The difference between men and boys is the price of their toys

Guest

Citirati Originalno postavljeno od 206
    - i da UVEK imaju razlog da ih ne postuju, misleci da oni definitivno znaju bolje
    Kao prvo, malo oko ovog UVEK, svoju decu od rođenja (njihovog) vozim u za to predviđenim sedištima.

Kad dete i ocvrsne dovoljno da moze da se veze pojasevima i da ne rizikuje po zivot opasne povrede vrata (u slucaju udarca) sedenjem u pravcu voznje
    A čemu služi airbag nego da spreči povrede vrata?

Zasto je lakse, kad vec nije bezbednije, drzati dvogodisnje dete u sedistu napred umesto pozadi, ja ne razumem...
    Mislim da je to i autor teksta napisao, bolje nego da se okrećem i komuniciram sa detetom iz raznoraznih razloga.
    A i prija mi dok je pored mene.

Bez ljutnje, ali meni kao roditelju ovakve stvari jednostavno ne idu u glavu i ne pada mi na pamet da neku moju logiku suprotstavljam multimilionskim sumama i hiljadama sati vremena provedenim na istrazivanja, koje proizvodjaci automobila trose na bezbednost vozila, pogotovo u slucaju kad ne posedujem sve cinjenice da donesem validan sud. Mnogo mi je lakse da jednostavno poslusam ono sto mi neko strucniji od mene savetuje umesto da iz nekog hira stavljam dete napred - njemu je isto, napred ili pozadi, zasto onda ne nazad kad je isto toliko jednostavno kao i staviti ga napred...
    Misliš da je autor teksta stručniji od tebe? Proizvođač!! sedišta je predvideo da se jaje ili školjka ne stavljaju tamo gde ima airbag, samo ****** može da ga stavi, pored onolikih oznaka na vozilu i na sedištu, i pored zdrave pameti.
    Na sedištima za stariji uzrast piše, na nalepnici koja se teško skida, gde se sedište stavlja, i na mom stoji i suvozačko sedište i čini mi se da ne piše obaveza isključivanja airbega.

A onako usput autor je preporučio i da se deca do 4! godine voze okrenuta unazad, ako si uspeo i tu preporuku da ostvariš...

O stručnosti autora, i ćorava koka nabode po neko zrno:
    Citirati Originalno postavljeno od BOOST
    http://publikationswebbutik.vv.se/uploa ... en_bks.pdf

Sigurnost u autu
    Zračni jastuk na suvozačevom mjestu
    otežava mogućnost korištenja prednjeg
    putničkog sjedala za dječja autosjedala,
    koja su okrenuta suprotno od smjera
    vožnje.
    Najbolji položaj je sjediti suprotno
    od smjera vožnje
    Do otprilike četvrte godine starosti dijete
    se najsigurnije vozi ako sjedi licem
    okrenuto suprotno od smjera vožnje.
    Ajd izvedi ti ovo, ili mi nađi sedište za tako nešto

zajedno sa sigurnosnim pojasom odobreni
    od EU i označeni znakom E prema
    uputstvima EZ ili prema
    44-03 pravilniku ECE, ili
    prema kasnijoj verziji.
    A kako je ove oznake napisao nisam siguran da nije novinar.

Dječje autosjedalo okrenuto suprotno
    od smjera vožnje
    Od otprilike 7 mjeseci do 4 godine
    Kada dijete može samo stabilno sjediti,
    vrijeme je da autosjedalicu za bebe zamijenite
    dječjim autosjedalom okrenutim
    suprotno od smjera vožnje.

Dijete je preraslo autosjedalo kada njegova
    glava više nema dovoljno podrške,
    ili kada je postalo preteško u odnosu na
    propisanu težinu.
    Tada ćete trebati autosjedalo
    zamijeniti za veći model koji
    se također koristi za sjedenje u smjeru
    suprotnom od vožnje.
    Kada se dijete može početi voziti
    okrenuto u smjeru vožnje?
    Verovatno kad dete prođe onu probnu vozačku dozvolu, sa 21+ godina, a obzirom da će tada imati malu decu, bilo bi zgodno da svi sede naopačke, i gledaju unazad kada će ih neko udariti otpozadi, obzirom da i taj sedi okrenut "suprotno smeru vožnje" i čita uputstva, a ne misli, šta će mu to kad je neko potrošio milione.

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    Daewoo Lanos 1.5SX

Procitaj sve ispocetka, udahni duboko pa napisi ponovo ako uopste ima sta da se jos napise.
    while(!asleep()) {sheep++;}

Član od
    24.10.2004
    Garaža
    FIAT
    Unosi bloga
    4

Bokigenije je izrazio želju da bude banovan, uslišena je....
    Ovde se piše nešto pametno, samo ne znam šta...

https.autogas.rs

Član od
    29.09.2004
    Garaža
    SAAB 9000 AERO R; SA
    Unosi bloga
    1

Att mäta är att veta...to measure is to know...meriti je znati..
    move your mind

Član od
    28.02.2007
    Garaža
    FIAT MAREA WEEKEND 1

Moji klinci (4,5 godine i mladji, 7 meseci) se voze ISKLJUCIVO u za to predvidjenim sedistima, na zadnjoj klupi. Da li im se to svidja ili ne, to me ama bas ni malo ne zanima, niti ih pitam, niti se oni zale.
    "dok ne probam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!"

Član od
    09.03.2010
    Unosi bloga
    1

Moja cerkica ima 8 meseci i od prvog dana ide u auto sediste,imam i rodjenog brata koji ima 13 godina i jos uvek sedi nazad i obavezno vezuje pojas jer sam mu objasnio zasto je to dobro.Takodje kada vozim bilo koga,bez obzira sedeo napred ili nazad,mora da veze pojas ili ide autobusom.Ne kapiram ljude koji se vezuju zbog policije,ja se vezujem zbog sebe.Da sam ja kojim slucajem saobracajac kada vidim da covek vozi a na mestu suvozaca sedi njegova gospodja i drzi malo dete u krilu odmah bih mu pocepao i vozacku i saobracajnu dozvolu i prijavio ih socijalnom radniku jer tako direktno ugrozavaju zivot deteta a takve slucajeve vidjam svaki dan i hvata me muka.Ako neko u vasem vozilu nece da veze pojas probajte da pri brzini od samo 40km/h naglo nagazite kocnicu pa ih onda pitajte sta misle kako izgleda direktan sudar pri samo 50 km/h.

Član od
    09.03.2010
    Unosi bloga
    1
    Evo malo snimaka da probudi svest roditelja,a i svoju.Da vezujete pojas i stavljate decu u decje sediste!

Član od
    09.03.2010
    Unosi bloga
    1
    Pre neki dan vidim poznanika na stanici i povezem ga.Kako je seo na zadnje sediste,odmah mu napomenem da veze pojas a on mi odgovara
    -Zasto kada ovde nema milicije a i ja sedim pozadi?
    -Zato sto se pojas vezuje zbog bezbednosti a ne zbog milicije.
    -Kakva bezbednost,pojas ne sluzi nicemu a i ja sedim pozadi!
    -Ti sedis iza mene i necu da me u slucaju sudara ubijes tako sto ces da mi polomis sediste i nabijes me na volan!
    -Ti mnogo gledas americke filmove!
    -A ti ako se ne vezes,dalje ides pesaka!
    -Evo vezacu se,kakav si covek!
    Inace decko je iz Čente a primetio sam da ljudi iz tih pasivnih krajeva uopste ne vezuju pojas i kada im na to skrenes paznju,gledaju te kao debila u fazonu "ala ovaj lupeta,to nema veze s mozgom, da mi pojas sacuva zivot"
    Naj verovatnije je problem u edukaciji i nepoznavanju zakona fizike.
    U danasnje vreme,kada svi imaju internet,umesto da ga koriste samo da bi visili na Facebook-u,mogli bi malo da pregledaju testove koje obavljaju NCAP ili ADAC pa da se dozovu pameti pre nego sto na svojoj koži osete šta je nevezivanje pojaseva.
    Mada,kakav je nas narod,ako se neko prevrne i ispadne iz auta pa ga auto pritisne i ubije (zato sto nije bio vezan inace nebi ispao) reci ce da je to sudbina i da nema veze sa pojasom.

Član od
    21.08.2012
    Garaža
    Toyota Corolla E12 1.6 vvti
    Korisna tema, a meni aktuelna pre svega. Deca - nikada van autosedista, uredno vezana i naviknuta na to od prvog dana. Ponekad se deru, bune, ali ih ne zarezujem uopste.
    E sad, imam i pitanje, ukoliko se neko bavio tom problematikom skorije. Mladje dete mi je preraslo onu "0" kategoriju 0-13kg, pa ce preci u sediste starijeg, 9-18kg. Za starije treba nesto da uzmem, kategorije 13(15)-36kg. Ako je neko proucio trziste, cene i kvalitet, neka podeli iskustva. Bofl roba od par hiljada dinara, sinteticki materijali, toksicna plastika i neudobna sedista sa uglom od 90 stepeni su za izbegavanje svakako, to me ne zanima.

Nisam nigde nasao slicno sem na ovoj temi a nisam hteo novu da otvaram... Pa ako moze pomoc... ?

Dakle imamo sediste za bebu koje vec postaje malo, treba kupiti novo vece i kvalitetnije.
    Beba je od 9 meseci i teska je 9.5 kilograma i tu nastaje pitalica za koje sediste se odluciti i koji model "kacenja uzeti???
    Auto je Audi A6 2001 godiste.
    Razmisljali smo da kupimo sediste chicco od 9-36 ( od 12 meseci) da ne bi za kratko vreme kupovali 2 sedista, kacenje isofix ako ima i da li imam tu varijantu kacenja na navedenom automobilu??

Svaka pomoc je dobro dosla.

Član od
    21.08.2012
    Garaža
    Toyota Corolla E12 1.6 vvti
    Obicno postoji mala etiketica na kojoj pise isofix, ako ga ima u kolima. Nemam pojma za tvoj audi, ali konektori se mogu i rukom napipati vrlo lako. Pogledaj po netu kakvi su i gde da ih trazis. Mada ja ne bi bacao pare na to sem ako planiras da cesto vadis i vracas sediste. Sa isofixom je monrtaza laka i to je glavna prednost.
    Sto se sedista tice, zaboravi chicco, preskup je a jako los. Cak je i ocajno ocenjen na adac i slicnim testovima.
    Bolja varijanta (ako se moze priustiti) je uzeti kategoriju 9-18kg, pa posle 18-36kg. Udobnije za dete. Sto se marki tice, ima preskupih (a dobrih) koliko hoces. Ja sam pratio situaciju i nalazio na akcijama dobre marke po dobrim cenama. Pogledaj u Kiki, uvek ima neka akcija. Ja sam skoro uzeo Recaro za neke smesne pare jer je "proslogodisnji model".
    Pozdrav.

Strana 2 od 7 PrvaPrva 1234567 PoslednjaPoslednja

Slične teme

1. Zastita dece od fejsa
    Od ada u forumu Računari
    Odgovora: 7
    Posl. poruka: 05.11.2010, 18:55
  2. kod za radio, telofon u automobilu
    Od sanjafedos u forumu Car Audio/Video
    Odgovora: 2
    Posl. poruka: 07.06.2010, 23:42
  3. (Ne)Sigurnost vaseg auta-dokle se stiglo